Tradycyjne rogale świętomarcińskie to obowiązkowy dodatek do kawy na 11 listopada. Można zrobić je własnoręcznie w domu.

Rogal świętomarciński to rogal z nadzieniem z białego maku. Wywodzi się z Poznania i niektórych części Wielkopolski. Tradycyjnie przygotowywano go z okazji Dnia Świętego Marcina, czyli na 11 listopada. Z czasem rogale świętomarcińskie zyskały chwałę w całym kraju.

Rogale świętego Marcina

Składniki:

ciasto:

1 szklanka letniego mleka

1 łyżka suchych drożdży (ok. 12 g)

1 jajko

pół łyżeczki ekstraktu z wanilii

3,5 szklanki mąki pszennej

3 łyżki cukru

szczypta soli

225 g masła, w temperaturze pokojowej (30 g do ciasta i 195 g do przekładania)


nadzienie:

300 g białego maku

100 g masy marcepanowej

3/4 szklanki cukru pudru

100 g orzechów włoskich

100 g zblanszowanych migdałów

2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej

2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%

3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki

lukier:

1 szklanka cukru pudru

ok. 3 łyżek wody

posiekane migdały do posypania na górę

Przygotowanie:

Suche drożdże należy wymieszać z mąką, solą i cukrem. Dodać 2 łyżki masła i rozetrzeć palcami. Dodać mleko, jajko i ekstrakt z wanilii. Wymieszać, a następnie przełożyć ciasto na blat i zagniatać do momentu, aż ciasto stanie się gładkie. Zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na ok. 1 godzinę. Schłodzone ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 30 x 15cm, podsypując niewielką ilością mąki. Ciasto ułożyć tak, aby krótsze boki stanowiły górę i dół. Masło rozsmarować równomiernie na cieście, pozostawiając odstęp od brzegów na ok. 0,5 cm. Następnie ciasto jak kartkę papieru. Dobrze skleić brzegi i delikatnie rozwałkować. Owinąć folią spożywczą i schłodzić przez 45 minut w lodówce. Powtórzyć proces 3 razy. Ciasto ponownie owinąć w folię i schłodzić w lodówce przez co najmniej 5 godzin, a najlepiej całą noc.

Mak i orzechy sparzyć wrzątkiem. Po  15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem razem z cukrem pudrem. Dodać zmielony mak z orzechami, pokruszone biszkopty i posiekaną skórkę pomarańczową. Wymieszać. Dodać tyle śmietany, aby uzyskać dość zwartą, ale plastyczną masę.

Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na prostokąt. Przeciąć na pół wzdłuż dłuższego boku. Każdy z powstałych pasków pociąć na 12 trójkątów.

Na trójkątach rozłożyć nadzienie, pozostawiając mały odstęp od brzegów i zwinąć w rulon. Rogale układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy. Przykryć ściereczką i pozostawić na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 25- 30 minut w temperaturze 180°C, na złoty kolor. Upieczone rogale wyłożyć na kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem (cukrem pudrem wymieszanym z wrzątkiem na gładką masę) i posypać posiekanymi migdałami.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.