W ramach „Dni Otwartych” – Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zapraszają 6 sierpnia na rajd turystyczny pt. „Śladami prof. Stanisława Lorentza – człowieka, który uratował Matejkę i Hauptmanna”.
Zainteresowani uczestnictwem w wycieczce spotykają się z prowadzącym, Krzysztofem Tęczą, o godzinie 8.00 w sobotę, 6 sierpnia przed Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, skąd po przedstawieniu programu wycieczki przejdą na przystanek MZK „Przy sądzie”, z którego odjedziemy autobusem linii nr 6 o godzinie 9.17 na punkt przesiadkowy przy ul. Podgórzyńskiej. Następnie przesiądziemy się do autobusu linii nr 4, którym odjedziemy o godz. 9.40 do Przesieki. Możliwe jest także dołączenie się do wycieczki na ostatnim przystanku autobusu MZK w Przesiece ok. godz. 10.00.
Spotkanie rozpoczniemy od wizyty w DW Marzenie, w miejscu gdzie znaleziono ukryte przez Niemców obrazy Jana Matejki. Tam też odpoczniemy przy ciepłej kawie i zjemy śniadanie. Następnie udamy się do Wodospadu Podgórnej, skąd dotrzemy do kościoła w Przesiece, a następnie do skweru, na którym ustawiono pomnik upamiętniający znalezienie obrazów Matejki. Po dotarciu do wylotu Doliny Czerwienia pożegnamy szlak niebieski i dalej pójdziemy za znakami koloru czarnego, by dotrzeć do Zachełmia. Tam zejdziemy ze szlaku i podejdziemy na wzgórze Rudzianki, na którym znajduje się Czerwona Jaskinia. Następnie przejdziemy do Jagniątkowa, by zakończyć naszą wędrówkę w Muzeum Dom Miejski Gerharta Hauptmanna. Tam dyrektor Muzeum Janusz Skowroński opowie o historii odkrycia i wywiezienia obrazów Matejki.
FOT. Archiwum Krzysztof Tęcza, Jeden z uratowanych obrazów Jana Matejki Batory pod Pskowem
1 Komentarz
WIKIPEDIA … Czy ktoś próbuje ukrywać fakty o skrytkach Grundmanna?!
Kolejny odrzucony przez administratorów mój wpis który brzmiał:
<>
Komu zależy na ukrywaniu prawdy?
Mogę podać tylko jedną osobę, córkę Pana Lorenca, rzekomego wielkiego znalazcę obrazów Matejki w Przesiece, nie chce ona do dzisiaj dopuścić nikogo do pamiętników ojca… myslę że dlatego iż tata sporo sobie przywłaszczył z tego „skarbu”, a ona żyje sobie dostatnio do dzisiaj. Być może to ona właśnie posiada informacje lub sam obraz Rafaela Santi „Portret Młodzieńca” (?)