Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 11 grudnia 2022 r. na wycieczkę nr 45 (ostatnią w tym sezonie) w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.
Proponujemy do wyboru trzy trasy:
I trasa: Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 7.50 do Miłkowa. Zbiórka uczestników o godz. 8.40 na przystanku autobusowym Miłków Kościół, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht (tel. 500 279 011). Trasa długości 9 km prowadzi przez południowy fragment Kotliny Jeleniogórskiej. W Miłkowie zwiedzamy gotycki kościół św. Jadwigi z cennym wyposażeniem. Na murze zewnętrznym zespół bogato zdobionych płyt nagrobnych, upamiętniających karpaczańskich laborantów, w murze cmentarnym 3 krzyże pokutne, obok kamienny pręgierz. W pobliżu zespół pałacowy z XVIII w. i ruiny kościoła ewangelickiego. Za mostem na Łomnicy, na wzgórzu Straconka oglądamy ruiny szubienicy z XVII w. Drogą przez północny kraniec wsi Ściegny dochodzimy do wzgórza Radziwiłłówka – na wierzchołku wzniesione przed 200 laty sztuczne ruiny, a po przeciwnej stronie drogi pałacyk (obecnie dom mieszkalny) , który w XIX w. był własnością księcia Antoniego Radziwiłła. Następnie trasą dawnej linii kolejowej idziemy do Kostrzycy i dalej, malowniczą ścieżką nad stawami, do pałacu w Bukowcu.
II trasa: Wyjazd z przystanku „Stadion Miejski” autobusem MZK nr 11 o godz. 8.25 do Wojanowa. Zbiórka uczestników na przystanku „Wojanów Świetlica” o godz. 8.45.
Trasa długości 9 km prowadzi wschodnim fragmentem Kotliny Jeleniogórskiej. Nad Bobrem w pobliżu przystanku MZK oglądamy zrujnowany pałac o ciekawej bryle (liczne wieżyczki, wykusze), powyżej 3-skrzydłowe, monumentalne zabudowania gospodarcze. Następnie drogą polną idziemy do Karpnik. W parku na skraju wsi stoi starannie odrestaurowany neogotycki pałac – obecnie hotel (wnętrza niedostępne). Od pałacu Drogą Królewską (droga ta w XIX wieku łączyła pałac królewski w Mysłakowicach z rezydencją księcia Wilhelma, brata króla Prus, w Karpnikach; stąd jej nazwa) dochodzimy do skrzyżowania dróg leśnych, gdzie skręcamy w lewo do Bukowca. Na skraju wsi w lesie znajdują się sztuczne ruiny z początku XIX w. z cylindryczną wieżą – dobrym punktem widokowym na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Za wieżą pozostałości budowli nazywanej „Rzymskim Amfiteatrem”. Poniżej oglądamy pseudoantyczny pawilon-herbaciarnię i schodzimy do pałacu. Przewodnik: Jolanta Kupeć z Dziwiszowa (tel. 502 132 682).
III trasa: Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.28 do Trzcińska. Trasa wycieczki długości 10 km prowadzi przez północno-zachodnią część Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Od przystanku kolejowego szlakiem niebieskim podchodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”. Budynek w którym mieści się schronisko, to dawny domek myśliwski, wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma. Szlakiem żółtym schodzimy do Karpnik – na zachodnim krańcu miejscowości w parku stoi starannie odrestaurowany neogotycki pałac (obecnie luksusowy hotel). Szlakiem niebieskim przez Krogulec idziemy do Bukowca, mijamy dwa kościoły, oglądamy pseudoantyczny pawilon-herbaciarnię i schodzimy do klasycystycznego pałacu, wybudowanego w 1800 r. przez ówczesnego właściciela wsi hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden. Tę wycieczkę poprowadzi Urszula Pawlikowska z Jeleniej Góry (tel. 691 141 378).
O godz. 13.30 w pałacu w Bukowcu rozpocznie się spotkanie podsumowujące pięćdziesiąty drugi Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych.
O godz. 18.00 sprzed pałacu odjedzie autobus, który zawiezie uczestników spotkania do Jeleniej Góry.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht