Już 8 listopada 2024 (piątek), o godz. 17.00 w Jeleniogórskim Centrum Kultury, w Klubie Kwadrat odbędzie się po raz trzeci jednodniowy festiwal ROCK JELENIA FEST, a na nim w koncercie finałowym zagra legendarny i nieugięty w swoim przekazie DEZERTER: „Mamy wolność słowa i wolność bycia sobą, mamy prawo wyboru i prawo do bycia idiotą”! Kto nigdy nie był z ducha dezerterem, będzie miał szansę doświadczyć tego powera! Wystarczy zdezerterować z domu lub z pracy!

Zagrają również zespoły z Jeleniej Góry: Bad Trip, Lekki Melanż i FORT BS; Offensywa ze Szczecina, Uliczny Opryszek z Nowego Tomyśla oraz Ga-Ga Zielone Żabki z Jawora! Będzie się działo! Patronat medialny nad festiwalem “Rock Jelenia Fest vol.3” objęły Nowiny Jeleniogórskie, dlatego mamy bezpłatne wejściówki dla naszych Czytelników na ten pełen punkowej energii festiwal!  Zapraszamy i polecamy! 

Dezerter (Warszawa)

DEZERTER to zespół punk rockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 roku. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 roku ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii. 

 Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 roku., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”. 

 Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych. Piosenki Dezertera znalazły się na wielu składankach oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. Andrzeja Wajdy oraz „Dom zły” w reż. Wojciecha Smarzowskiego). 

 Dezerter to: Robert Matera – gitara, śpiew; Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty oraz Jacek Chrzanowski – bas.  

Ga-Ga Zielone Żabki (Jawor)

ZIELONE ŻABKI i GA-GA to dwa zespoły, które na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku namieszały sporo w polskiej, niezależnej scenie muzycznej głównie za sprawą Festiwalu w Jarocinie. Ich muzyka przetrwała lata, a teksty pisane wtedy zaskakują aktualnością. Główną postacią w tych działaniach jest Smalec – wokalista, basista, gitarzysta oraz autor tekstów. W 2005 roku do składu dołączył Lisu, w tym czasie doszło do połączenia zespołów pod podwójną nazwą GA-GA ZIELONE ŻABKI. 

 Koncerty GA-GA-ZŻ są zawsze energetyczne – widzimy ich w dobrej formie, zarówno w małych klubach, jak i na dużych scenach. Nowe kawałki i oldskulowe numery jak „Kultura” czy „Olewaj system” są skuteczne w każdych warunkach – to zawsze punkrockowa mieszanka wybuchowa! 

Uliczny Opryszek (Nowy Tomyśl)

ULICZNY OPRYSZEK – ten punkowy band powstał w 1991 roku w małej miejscowości Nowy Tomyśl w województwie Wielkopolskim. Kapela zagrała przeszło 200 koncertów na terenie całego kraju, w tym na „Przystanku Woodstock” w 2004 (duża scena), 2022 (mała scena) 2013/2019 (wioska Kryszny) oraz w Jarocinie w roku 2005 na PRL Festiwalu zdobywając nagrodę jury.  

Zespół wystąpił także za granicą: na Słowacji, w Czechach (m.in na Festiwal POD PAROU), w Niemczech (m.in.  w Berlinie i w Hamburgu) oraz w Wielkiej Brytanii (w Londynie). Zespół zagrał na jednej scenie ze światowymi kapelami takimi jak: Marky Ramone N.Y.C, The Exploited, Angelic Upstarts, Discharge, The Casualties, Toxoplasma, Lagwagon czy Ignite. 

 Na dorobek zespołu składa się 8 płyt studyjnych. Ostatnia CD „Na zawsze punk 3” została wydana w 2022 roku i zawiera 20 coverów starych, zapomnianych polskich kapel punk. Skład zespołu to: Bunt (vocal), Zielony (gitara, vocal), Pilon (bębny), Kogut (bass, vocal) oraz Kadet (gitara). 

Offensywa (Szczecin)

OFFENSYWA to koncertowa petarda ze Szczecina prezentująca nowoczesne podejście do punk rocka, bez kompleksów penetrująca meandry polskiej sceny muzycznej. Offensywa jest zwycięzcą krajowych eliminacji do Przystanku Woodstock (2013), finalistą Jarocińskich Rytmów Młodych (2015) i półfinalistą Must Be The Music – Tylko Muzyka (2013). 

Zespół wystąpił kilkukrotnie na Przystanku Woodstock (Duża Scena – 2013, Pokojowa Wioska Kryszny – 2012, 2014, 2019) oraz na Jarocin Festiwal (Duża Scena – 2015, Mała Scena – 2014, 2016), suportował RISE AGAINST (Chicago, Illinois) w klubie Progresja w Warszawie (2015) oraz ANTI FLAG (Pittsburgh, Pensylwania) na koncercie w Poznaniu w roku 2017. Kapela uczestniczyła w ogólnopolskiej trasie koncertowej „Projekt Punk” u boku Farben Lehre i The Analogs na przełomie 2015/2016 roku. Oprócz setek koncertów w kraju zespół koncertował również poza granicami w Ukrainie, w Niemczech, w Czechach, w Szwajcarii, w Holandii oraz w Wielkiej Brytanii. 

FORT BS (Jelenia Góra)

 Zespół FORT BS– to legenda polskiej sceny punk rockowej. Grupa powstała w 1983 roku w Jeleniej Górze z fascynacji muzyką punk rockową i nowofalową oraz w opozycji do szarości i beznadziei egzystencji w ówczesnej Polsce. 

 W 1984 roku po kilku lokalnych koncertach – prowadzony przez charyzmatycznego wokalistę Cichego – zespół zadebiutował na Festiwalu w Jarocinie. FORT BS grał także w trakcie Jarocina ‘85, rok później został wreszcie laureatem festiwalu, a ich utwór „Rozhulantyna” trafił na składankową płytę „Jeszcze Młodsza Generacja”, która prezentowała punkowo-nowofalową czołówkę tamtego okresu. 

 Po kilku latach przerwy, w 1992 FORT BS powrócił na scenę i wydał profesjonalną kasetę „Punk’n’roll”,  a rok później koncertowy materiał „Tutaj jest wszystko inaczej”. W tym czasie grupa zagrała kilka koncertów w kraju (m.in na Festiwalu „ODJAZDY” w katowickim spodku oraz za zachodnią granicą w Monachium na ROCK – FESTI). 

 W 1994 roku FORT BS wydał trzecią kasetę „Hooligans” i znowu zagrał m.in na Festiwalu w Jarocinie. Utwory zespołu ukazują się na licznych składankach: „Czadu”, „Był Kiedyś Jarocin”, „Top Punks” i „Odlot”. 

Obecny skład: Robert „Cichy” Cichocki – vocal, Piotr „Piter” Wojciechowski – gitara, Rafał „Rufio” Leśniak – gitara, Andrzej „Jędrula” Idzi – bas, Dariusz „Burza” Burzyński – perkusja. 

Lekki Melanż (Jelenia Góra)

 LEKKI MELANŻ – zespół powstał w 2015 roku z inicjatywy Jacka Smolińskiego – Minio. W pierwszym składzie członkami byli Jacek Smoliński (gitara, śpiew), Sandra Sakowska (bas) i Janusz Stradowski – Kastet (śpiew). Wkrótce za perkusją usiadł odzyskany z krainy Muminków Darek Burzyński – Burza (Stress, Raya, obecnie też Fort BS). Po kilku koncertach w miejscowych pubach i powstaniu utworów (m.in. „Testament”, „Lekki Melanż”, „Orzeł w koronie”), Kastet reaktywował swój zespół Stress, a do Lekkiego Melanżu dołączył Piotr Wojciechowski (obecnie Fort BS). Z Lekkim Melanżem podczas różnych imprez grał też Mariusz Markefka – DH (Stress, Raya, Fort BS, Big Gunz), Damian Maceluch – Mniamo (Distillery). Najnowszym skarbem zespołu jest Rafał Leśniak – Rufio (obecnie też Fort BS, wcześniej Sajgon).  

Lekki Melanż gra w pubach jeleniogórskich, na zlotach motocyklowych (np. Na Moto Forszmak Party) jak i na festiwalach międzynarodowych (Punk Rock Overdose) – punk’n’bluesa dla małych i dużych dzieci. 

Bad Trip (Jelenia Góra)

BAD TRIP – to zespół muzyczny z Jeleniej Góry, który powstał w 2022 roku. Ich muzyka to przede wszystkim rock i metal, ale nie boją się eksperymentować i tworzyć w innych gatunkach. Są grupą doświadczonych muzyków, którzy łączą swoje umiejętności i pasję do muzyki, aby dostarczać niezapomniane wrażenia na scenie. 

Muzyka BAD TRIP-u to mieszanka hard rocka, heavy metalu, funky i grunge. Nie nakładają na siebie ograniczeń, tworzą z ciekawości odkrywania nowego. 

Skład zespołu: Szczepan Wojsa – wokal, Bartek Nowak – perkusja, Paweł Podobiński – gitara, Rafał Waszkiewicz – bas oraz Igor Łapaj – gitara. 

Uwaga! Dla naszych i Czytelników mamy dwie podwójne wejściówki! Zdobędą je osoby, które we wtorek, 5 listopada 2024, w godz. 11.00 – 15.00 jako pierwsze nadeślą e-maila na nasz redakcyjny adres: portal@nj24.pl z hasłem: Rock Jelenia Fest vol. 3 oraz podadzą w nim swoje imię i nazwisko. 

Wejściówki będzie można odebrać na bramce bezpośrednio przed koncertem w Klubie Kwadrat, w JCK-u, przy ul. Bankowej 28/30. Zapraszamy! 

Katarzyna Salus 

Organizatorami są: Stowarzyszenie Artystyczne „Rock Jelenia Fest” z Jeleniej Góry, Jeleniogórskie Centrum Kultury oraz Klub Kwadrat.

Zdjęcia nadesłane przez Organizatora: Stowarzyszenie Artystyczne „Rock Jelenia Fest”. 

Projekt plakatu: Wydawnictwo AD REM z Jeleniej Góry.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.