5 listopada 2022 (sobota), w godz. 15:00-20:00, w Jeleniogórskim Centrum Kultury „Muflon” (ul. Cieplicka 172), odbędzie się jednodniowy festiwal pod nazwą ROCK JELENIA FEST. Jest to nowa impreza muzyczna na kulturalnym planie Jeleniej Góry. Żywe dźwięki rock’n’rolla, radosna atmosfera i pozytywny przekaz. Po prostu kultura ponad podziałami! Bilety w cenie 60 zł dostępne na bilety.jck.pl oraz w sekretariatach JCK.

Podczas pierwszej edycji wystąpią: Fort BS (Jelenia Góra), De Łindows (Katowice), Czerwone Kościoły (Złotów), Kosa Śmierci (Łódź), deXter (Wrocław), High Sensitive (Włodzice Małe/k. Lwówka Śląskiego).

FORT BS – to legenda polskiej sceny punk rockowej. Grupa powstała w 1983 roku w Jeleniej Górze z fascynacji muzyką punk rockową i nowofalową oraz w opozycji do szarości i beznadziei egzystencji w ówczesnej Polsce. W 1984 roku zespół zadebiutował na Festiwalu w Jarocinie, grał także w trakcie Jarocina`85, w 1986 został laureatem festiwalu, a ich utwór „Rozhulantyna” trafił na składankową płytę „Jeszcze Młodsza Generacja”, prezentującą punkowo-nowofalową czołówkę tamtego okresu. W 1987 zespół zagrał ponownie w Jarocinie, zmuszony do występu pod inną nazwą – RAYA.
Po przerwie, w 1992, FORT BS powrócił na scenę i wydał kasetę „Punk’n’roll” a rok później koncertowy materiał „Tutaj Jest Wszystko Inaczej”. W tym czasie grupa grała koncerty w kraju (m.in na Festiwalu „Odjazdy” w katowickim Spodku oraz za granicą w Monachium na Rock – Festival). W 1994 wydali trzecią kasetę „Hooligans” i zagrali m.in na Festiwalu w Jarocinie. Utwory zespołu ukazały się na licznych składankach: „Czadu”, „Był Kiedyś Jarocin”, „Top Punks” i „Odlot”.
Po długiej przerwie spowodowanej m.in wyjazdem Tomka „Cichego” Cichockiego do Anglii zespół powrócił w 2006, zaproszony do udziału w nowej edycji jarocińskiego festiwalu. Występ zespołu spotkał się wówczas z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Wydana w 2008 „Lekcja Historii” zawiera materiały z wydawnictw „Punk’n’roll” oraz „Hooligans”. Znajdą się też tam materiały archiwalne z Festiwalu JAROCIN`84, prób oraz 4 premierowe numery, które są zapowiedzią premierowego wydawnictwa. Rok 2015 zespół FORT BS zaczął od promocji nowej płyty i to płyty akustycznej.

DE ŁINDOWS – zespół powstał w Katowicach w 2002. Mają za sobą koncerty w Polsce, Czechach i na Słowacji. Występowali na takich festiwalach jak: Przystanek Woodstock/Pol’and’Rock Festival (zagrali tam trzykrotnie), B-Festival, Jarocin, Punk Island (SK), Underground Fest (SK), Keltska Noc (CZ), Hajnówka Rock Festival, Punk Fest i Czad Festiwal. W 2018 i 2019 wystąpili podczas „Pomarańczowej Trasy” zespołu Kult. Wydali do tej pory 6 płyt. Ostatnia z nich to „Nie wszystko złoto…” (2019).
Zespół pojawił się na licznych składankach i płytach m.in. „Nie ma zagrożenia jest Dezerter – Tribute to Dezerter”, „Poland for Ramones” – pierwsza składanka poświęcona Ramones, „Tribute to Apatia”, „Friends For Friends – Tribute Farben Lehre”. W tym roku przypada 20-lecie działalności zespołu.

CZERWONE KOŚCIOŁY – złotowski zespół, który powstał w roku 1989. Grali melodyjnego punk rocka a na scenie spotykali się m.in. z Dezerterem, Moskwą, Celą nr 3, Po Prostu czy Schizmą. Pomimo kilku zmian personalnych w zespole i wieloletnich przerw w działalności, Czerwone Kościoły dziś mają się dobrze. W roku 2019 zespół ponownie się reaktywował i z okazji swoich 30. urodzin postanowił nagrać płytę. Wiosną 2020 roku jeden z utworów promujących nową płytę ukazał się na składance „Polska Scena Punk vol. 2” wydanej przez NOG Records, jesienią – na składance „Polska Scena Punk vol. 3”. Najnowszy album zespołu „1989-2019” ukazał się w kwietniu 2020 roku.

KOSA ŚMIERCI – nieokiełznane tempo, bezgraniczna ekspresja, rozkręcona do granic gitara, dołujący rozdarty bas i ryk szaleńca – tym się legitymuje thrash punkowe trio, Kosa Śmierci. W lipcu 2021 roku Kosa Śmierci weszła do Case Studio w Aleksandrowie Łódzkim i pod opieką Sławka Papisa i Piotra Tyszkiewicza wydała swoją oficjalną, pierwszą płytę „Nie Żyję”. Obecnie Kosa Śmierci koncertuje, przedstawiając materiał ze świeżo wydanej płyty. W przerwach pracuje nad materiałem na drugi krążek.

DEXTER – postpunkowy zespół, który powstał w 1993 roku w Jeleniej Górze. Od 2005 roku, w lekko zmienionym składzie, gra na wrocławskich scenach. Ma w swoim dorobku jedną studyjną płytę „Locha surogatka”. „Pandemiczną” przerwę wykorzystywał na mastering płyty koncertowej, która zostanie wydana w 2022.

HIGH SENSITIVE – rodzinny zespół rockowy, który pochodzi z Włodzic Małych koło Lwówka Śląskiego. Zespół gra od około 6 lat. Głównie występują na zlotach motocyklowych. Rok temu wydali pierwszą płytę. Jeden z ich utworów „Bilet do woja” znalazł się na Top 30 Muzycznego Radia i utrzymał się tam 16 tygodni.

Sponsorzy ROCK JELENIA FEST: Hurtownia Koncertów, Elektro-Instal (Grzegorz Dziurzycki), Karczma Staropolska, Pizzeria Gazownia, Biuro Podróży Amigos, Nieruchomości Posesja (Robert Karlicki).

Projekt plakatu: Wydawnictwo AD REM.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.