W piątek, 18 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2025 w sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, wzoru znaku zakazu fotografowania oraz sposobu jego uwidocznienia, utrwalenia i rozmieszczeniaZnaczy to, dla zwykłego obywatela, że bez wniosków o zezwolenie ani rusz! Bo karą może być grzywna, konfiskata urządzenia, a nawet areszt.

Rozporządzenie dotyczy wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku – obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności Polski, obiektów resortu obrony narodowej, obiektów infrastruktury krytycznej, osób lub ruchomości w tych obiektach oraz zawiera wzór znaku zakazu fotografowania i informacje jak wygląda, gdzie zostanie ten znak umieszczony.

Zezwolenie

Zezwolenie wydawane będzie na wniosek zainteresowanej osoby lub podmiotu, przekazany w formie papierowej lub w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym. 

Wniosek o zezwolenie zawierać będzie dane osoby lub podmiotu, przyczynę ubiegania się o wydanie zezwolenia, nazwę i adres obiektu oraz cel planowanych czynności, termin realizacji czynności; podpis wnioskodawcy lub osoby upoważnionej.

Zezwolenie będzie musiało zawierać dane osoby lub podmiotu, nazwę obiektu oraz jego adres, okres ważności, dane osoby z organu władającego obiektem, w której obecności realizowane będą dozwolone czynności, oznaczenie organu właściwego w zakresie ochrony danego obiektu, w tym imię i nazwisko osoby pełniącej funkcję tego organu oraz inne informacje mające znaczenie dla rozstrzygnięcia. 

Wydanie zezwolenia następować będzie 14 dni od dnia doręczenia wniosku. 

Wzór znaku zakazu fotografowania

Tablice ze znakiem zakazu fotografowania umieszczone zostaną w miejscach widocznych: 

– na ogrodzeniach obiektów w odstępach nie większych niż 300 m, gdy zakaz dotyczy całego terenu, na którym znajdują się obiekty oraz ruchomości, w szczególności przy bramach wjazdowych oraz wejściach do obiektu;

–bezpośrednio na obiekcie (na elementach konstrukcyjnych), w szczególności od frontu budynku przy wejściu głównym, w liczbie dostosowanej do jego powierzchni lub kubatury, gdy zakaz dotyczy tylko tego obiektu; 

– na ruchomości. 

Źródło: GOV.PL

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.