Nie, jak wcześniej zapowiadano, 11 lipca, a w piątek 25 lipca 2025 r. o godz. 17.00 w jeleniogórskiej galerii BWA odbędzie się wernisaż szczególnej wystawy malarstwa Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz zatytułowanej „Zwidoki”. Bez zmian, czyli już od 11 lipca w Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury oglądać będzie można natomiast wystawę „Karkonosze. Fotozwidoki” Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz! Inspirowane karkonoskim krajobrazem, malarskie i fotograficzne prace znakomitej artystki tworzącej pod Karkonoszami, koniecznie trzeba zobaczyć! Wernisaż w Korytarzu JCK przy ul. Bankowej w piątek 11 lipca 2025 o godz. 17.00. Obie wystawy (w galerii Korytarz i BWA) prezentowane będą do 15 września.

Pokazywana w Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury wystawa Bogumiły Twardowskiej – Rogacewicz jest jedną z bardziej zaskakujących prezentacji ostatnich czasów w Jeleniej Górze. „Karkonosze. Fotozwidoki” to wynik prowadzonych przez autorkę artystycznych poszukiwań związanych z ideą korespondencji sztuk plastycznych, w tym przypadku malarstwa i fotografii. Istotą stylu jej malarstwa zawsze była wielowymiarowość sposobu malowania, która poprzez złożoność tkanki malarskiej pozwalała na uzyskiwanie wielu poziomów znaczeń. W zestawie prac pokazywanych w Galerii Korytarz punktem wyjścia jest fotografia. Najczęściej czarno-biała, czasem barwna. Na fotograficznej odbitce, która sama w sobie jest obrazem pewnego, konkretnego miejsca, artystka maluje swój malarski już pejzaż wyobrażony. Początkiem obrazu jest fotograficzna rzeczywistość, a dalej kreacja malarska. Obiektem twórczego zainteresowania Bogumiły Twardowskiej – Rogacewicz w tego rodzaju poszukiwaniach, stają się górskie pejzaże Karkonoszy. Powstałe obrazy przedstawiają konkretne miejsca, ponieważ ich początkiem jest dokument fotograficzny. Realizm fotografii koresponduje z abstrakcją malarską. Efekt synestezji tego rodzaju jest niezwykły, pozwala na współistnienie dwóch rzeczywistości w obrazie, z których każda jest innego rodzaju sposobem interpretacji pejzażu. Jedna jest odwzorowaniem rzeczywistości w dokumencie fotograficznym, druga jest interpretacją malarską. Obie łączą się ze sobą w nowy pejzaż, który jest połączeniem, synestezją tych dwóch rodzajów sztuki.
Zwrot ku motywom górskim poprzez połączenie dwóch zupełnie innych gatunków sztuki daje efekt niezwykły, jest otwarciem autorki na zupełnie nowy, nieznany dotąd jej widzom kierunek myślenia o malarstwie i fotografii. Staje się próbą znalezienia innej formy wyrazu siebie, swojego stosunku do świata. I efekt poszukiwań artystki jest bardzo interesujący.
Joanna Mielech (z tekstu do katalogu wystawy)

„Zwidoki”, które prezentowane będą w BWA, to malarska podróż przez świat inspirowany pejzażami Karkonoszy ujętymi w sposób nieoczywisty, nasycony emocjonalną intensywnością. Bogumiła Twardowska-Rogacewicz od lat tworzy własny, rozpoznawalny język malarski, oscylujący pomiędzy realnym widokiem a przetworzoną, wewnętrzną wizją krajobrazu – stąd tytuł wystawy, który sugeruje zarówno proste widoki, jak i ich „zwidokowe” reinterpretacje.
Na ekspozycję złożą się zarówno duże formaty, jak i mniejsze. Obrazy na kartonach oraz miniatury. Pozwoli to widzowi doświadczyć szerokiego spektrum środków wyrazu, jakimi operuje artystka. „Zwidoki” to nastrojowe obrazy, zakorzenione w karkonoskiej aurze i duchowości miejsca.
Bogumiła Twardowska-Rogacewicz – absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych od lat mieszka i tworzy w Jeleniej Górze. Dyplom z zakresu projektowania graficznego uzyskała u prof. Jana Jaromira Aleksiuna. Zajmuje się projektowaniem graficznym i malarstwem. Od lat jest związana z Karkonoszami i rozwija autorską stylistykę w malarstwie pejzażowym oraz abstrakcyjnym. W dorobku ma ponad trzydzieści wystaw indywidualnych oraz udział w wielu prezentacjach zbiorowych. Jest autorką plakatów. Zajmowała się również projektowaniem scenografii i kostiumów teatralnych.

Informacje i ilustracje: BWA i Galeria Korytarz JCK