Nagła decyzja o zamknięciu cmentarzy postawiła w dramatycznej sytuacji hodowców i sprzedawców chryzantem, którzy zostali z trudno zbywalnymi kwiatami. Z pomocą ruszyły samorządy (tak było m.in. w Jeleniej Górze czy Lubaniu), kupując część kwiatów lub zwalniając sprzedawców z opłat. Zakupami pomagali też mieszkańcy. Ciągle jednak jest wielu takich przedsiębiorców, którzy liczą straty. To do nich skierowany jest komunikat ARiMR.
– Do 6 listopada (piątek) posiadacze chryzantem w fazie pełnej dojrzałości mogą składać wnioski (na formularzu) o przyznanie pomocy finansowej. Pomoc będzie udzielana posiadaczowi co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem informuje Agencja. Stawka za chryzantemę doniczkową wynosi 20 zł, a za ciętą 3 zł – informuje Agencja. – O pomoc mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem, na formularzu udostępnionym przez Agencję.
Odkupione przez Agencje kwiaty mogą odbierać organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje publiczne lub inne osoby publiczne (kościoły, koła gospodyń wiejskich). Trzeba tylko do 12 listopada (środa) zgłosić (na formularzu) do biura powiatowego Agencji ze swojego terenu zamiar odbioru chryzantem, wskazując liczbę chryzantem, z wyszczególnieniem liczby chryzantem doniczkowych i ciętych.
Wypłata pieniędzy ma nastąpić do końca roku. Agencja uruchomiła numer telefonu, gdzie poinformują o szczegółach – 800 38 00 34

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.