Wojewoda dolnośląski podsumował akcję dystrybucji węgla na Dolnym Śląsku. Interwencyjną sprzedaż prowadzono we wszystkich 169 gminach regionu. Do odbiorców trafiło 186 tys. ton opału.

Informacja prasowa po konferencji podsumowującej akcje:

Dzisiaj, 17 kwietnia odbyła się konferencja prasowa dot. podsumowania akcji związanej z dystrybucją węgla w województwie dolnośląskim, w której udział wziął: Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej Adam Gorszanów, Prezes GPW Logistics Marek Harasny, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa oraz Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z różnych stron województwa: wójt gminy Warta Bolesławiecka Mirosław Haniszewski, wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń oraz burmistrz gminy Syców Dariusz Maniak.

Wojewoda obrazowo przedstawił jak przedstawiała się ilość węgla przekazanego na Dolny Śląsk.

Próbowałem liczyć, to ta ilość tysięcy ton, które zostały przekazane na Dolny Śląsk gdyby zamienić w skład pociągowy, to byłby pociąg, który zaczynałby się w Legnicy i kończył we Wrocławiu. To jest mniej więcej 1/3 tego, co szacujemy jako zapotrzebowanie na Dolnym Śląsku.” – mówił Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Projekt w liczbach

Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej Adam Gorszanów mówił o projekcie w skali całej Polski oraz województwa dolnośląskiego.

W projekcie zakupów preferencyjnych dla gospodarstw domowych wzięło udział 2450 gmin, czyli prawie 99% wszystkich i od listopada do kwietnia do dziś rozprowadzono ponad 2 mln ton węgla, w województwie dolnośląskim jest to 186 tys. ton. Polska Grupa Górnicza była największym dostawcą, my z tych 2 mln dostarczyliśmy milion i w województwie dolnośląskim było to 90 %. (…) W województwie dolnośląskim udział wzięło 169 gminy, z czego PGG zaopatrywała 90% czyli 152, pozostałe były zaopatrywane przez Tauron Wydobycie, PGE Paliwa oraz Węglokoks. My dostarczyliśmy w ramach tego programu 168 tys. ton.” – mówił Prezes

Od pewnego czasu wszyscy konsumenci mają możliwość sprawdzenia, gdzie w najbliższej okolicy jest dostępny węgiel i w jakiej cenie przez portal ciepło.gov.pl.

Jak dystrybucja wyglądała w gminach na Dolnym Śląsku

Gmina Warta Bolesławiecka jest niewielką gminą bo ma 8 tys. mieszkańców a proszę sobie wyobrazić, że udało się dystrybuować 1 500 ton węgla a i takie było zapotrzebowanie naszych mieszkańców. Przede wszystkich dziękuje służbom wojewody oraz PGG pana prezesa. Podejście w stosunku do samorządów było bardzo pozytywne. Przekonanie ze to Polski węgiel dobrej jakości już po pierwszych dostawach się potwierdził i to wymagało przyspieszenia realizacji. Rozwiązanie, które zastosowało PGG z inicjatywy Pana prezesa Gorszanowa dotyczące powołania KWD Legnica było strzałem w dziesiątkę bo cały region zachodni gmin Dolnego Śląska miał ogromne przyspieszenie w zakresie dostaw.” – mówił wójt gminy Warta Bolesławiecka Mirosław Haniszewski

Kiedy dowiedzieliśmy się ze będziemy dystrybuować węgiel na terenie naszej gminy, powzięliśmy informacje od naszych mieszkańców w formie ankiety i zorganizowaliśmy to dosyć sprawie. Dowiedzieliśmy się jaka jest potrzeba węgla na rynku w gminie Marcinowice, oszacowaliśmy bardzo dokładnie i węgiel dotarł do nas na początku grudnia w ilości, której wiedzieliśmy ze go sprzedamy i na dzień dzisiejszy nie mamy węgla już w dyspozycji bo sezon się już skończył. Węgiel był na bieżąco dystrybuowany. Myślę ze nasi mieszkańcy są zadowoleni ze węgiel był w dobrej jakości i taki jaki chcieli czyli polski.” – mówił wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń

Z naszej perspektywy również oceniamy to pozytywnie. Nie mieliśmy wcześniejszego doświadczenia jak można zrobić ro dobrze jednak udało nam się wynegocjować jedno z najniższych cen w regionie, węgiel w Sycowie jest za 1682zł. Węgiel był polski i bardzo dobrej jakości nie słyszałem żeby był z perspektywy mieszkańca oceniony negatywnie. Z perspektywy wszystkich dostaw do końca roku wszystkie umowy zostały zrealizowane w Sycowie a dzisiaj jesteśmy już na końcu dystrybucji, mamy jeszcze trochę węgla na stanie dlatego namawiam aby nie czekać jeżeli zostały złożone wnioski żeby starać się węgiel nabyć.” – mówił burmistrz gminy Syców Dariusz Maniak

Dalszy rozwój

Prezes GPW Logistics Marek Harasny kończąc konferencję prasową omówił dalsze plany dot. dalszego rozwoju organizacji dystrybucji węgla.

,,Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w tym programie rządowym, który jak widać się udał. Dziękujemy PGG i Urzędowi Dolnośląskiemu za pomoc, bo tak naprawdę współpracując wszyscy razem mogliśmy stworzyć dość duże miejsce w Legnicy, gdzie udało się przetransportować najpierw drogą kolejową do Legnicy, później ciężarówkami do samorządów 24 tys. ton. Dzięki tej udanej współpracy prowadzimy rozmowy na dalszy rozwój, chcemy i planujemy otworzyć hub węglowy właśnie w Legnicy, żeby nie dochodziło do takich sytuacji, że na ostatnią chwilę musimy się organizować. Chcemy to zaplanować i już latem zwodzić duże ilości węgla, żeby były dostępne dla wszystkich mieszkańców dolnego śląska w tym gorącym sezonie. Jeszcze raz wielkie podziękowania i prosimy mieszkańców o kupowanie dobrego, polskiego węgla. Warto wspomnieć, że wśród tych 24 tys. ton węgla nie było ani jednej reklamacji, co pokazuje, że ten węgiel jest bardzo dobrym węglem” – mówił Prezes GPW Logistics Marek Harasny.

Fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.