Zawodnicy rywalizowali na dystansie 12,27 kilometrów z mocnymi podbiegami i bardzo stromymi zbiegami; do pokonania mieli 677 metrów przewyższenia. Wygrał Sylwester Lepierz z czasem 49:09 przed Marcinem Kubicą – 49:23 i Andrzejem Witkiem – 50:02.
Andrzej Witek nie należał do faworytów tego biegu (wziął w nim zresztą udział trochę przez przypadek, bo zgłosił go znajomy). Od początku jednak biegł w czołówce, choć od pierwszych metrów na czoło wyszli Lepiarz i Kubica, nie oddając prowadzenia do końca biegu. Za nimi trwała walka o trzecie miejsce, najpierw grupy zawodników, a od drugiego okrążenia już tylko Andrzeja Witka i Piotrka Łobodzińskiego (Mistrza Świata w biegach po schodach). Ta rywalizacja trwała niemal do ostatnich metrów , a A. Witek wygrał z faworyzowanym przeciwnikiem o 12 sekund.
Zgodnie z regulaminem mistrzostw pierwsza trójka z tych zawodów kwalifikuje się do reprezentacji narodowej na Mistrzostwa Świata, tak więc biegacz ze Szklarskiej Poręby może szykować formę na listopadowe World Mountain and Trail Running Championships 2021 w Chiang Mai w Tajlandii.
Warto jeszcze wyjaśnić na czym polegają biegi górskie w stylu anglosaskim. To jedna z czterech kategorii wyczynowego biegania po górach.
Portal biegigorskie.pl tłumaczy, że biegiem górskim jest bieg rozgrywany w górach, którego suma przewyższeń stanowi nie mniej niż 5 proc. w stosunku do długości dystansu, a w przypadku biegu długiego (od półmaratonu wzwyż) nie mniej niż 3 proc. Dwie najważniejsze kategorie tych biegów to styl anglosaski i alpejski. Ten drugi dotyczy biegu, którego trasa w przeważającej części prowadzi pod górę – najczęściej na szczyt; bieg anglosaski biegnie raz w górę raz w dół. Rozróżnia się jeszcze górskie biegi długodystansowe i krótkie. Mistrzostwa śwista rozgrywane są co roku, naprzemiennie w stylu alpejskim lub anglosaskim, zawsze na długich dystansach.
Są jeszcze biegi SkyRunning, które charakteryzują się tym iż rozgrywane są na dużych wysokościach, oraz Vertical Kilometer – na bardzo dużych przewyższeniach (powyżej 1000 m na odcinku do 3,5 km).
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.