O podziale pieniędzy z Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia poinformował 2 kwietnia Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Na liście placówek, które otrzymają miliony złotych na zakup środków ochrony osobistej, respiratorów i innego sprzętu nie ma Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Placówki, która świadczy usługi dla 300 tysięcy mieszkańców powiatu jeleniogórskiego i sąsiednich oraz dla jeleniogórzan.

Oburzenie prezydenta Jeleniej Góry

Na taki podział pieniędzy szybo zareagował prezydent naszego miasta Jerzy Łużniak. W liście, który wystosował dzisiaj do Cezarego Przybylskiego, marszałka województwa dolnośląskiego pisze między innymi: „ Jesteśmy w stanie zrozumieć relatywnie duże kwoty dla szpitali wrocławskich, czy dla szpitali specjalistycznych- zakaźnych w regionie, niezależnie od ich podporządkowania. Jednakże niezauważenie znaczenia – a w zasadzie wręcz istnienia jeleniogórskiego szpitala w tak krytycznym dla ochrony zdrowia momencie – jest nie do pojęcia i nie do przyjęcia. Niestety – musimy skonstatować, że w symbolicznej formie jest to dowód braku szacunku dla setek pracowników tego szpitala, którzy od tygodni poświęcają się swojej pracy, nie bacząc na osobiste bezpieczeństwo (…)”.

Chcielibyśmy uznać ten niedobry gest za przypadkowy, możliwy do korekty, niemniej musimy widzieć w tym celowe rozstrzygnięcia, bowiem w grupie dofinansowywanych dodatkowymi środkami stacji Pogotowia Ratunkowego jeleniogórskie dostało najmniej środków, dokładnie 1,5 mln zł (…). Protestujemy – w imieniu pracowników służby zdrowia tych jednostek, a przede wszystkim mieszkańców. Nie godzimy się z takimi ocenami zaangażowania w pracę dla dobra mieszkańców, ani z takimi szacunkami potrzeb jednostek służby zdrowia na naszym terenie. Oczekujemy szybkich i wyrazistych korekt w tym podziale, z uwzględnieniem placówek w Jeleniej Górze.(pełna treść listu na FC Jerzego Łużniaka)

Prezydent zapowiada, że będzie zabiegać o zajęcie wyraźnego stanowiska w tej sprawie zarówno ze strony Marka Obrębalskiego, przewodniczącego Społecznej Rady Szpitala, jak i senatora Krzysztofa Mroza. Ma nadzieję, że zechcą podjąć skuteczną interwencję w tej sprawie.

Dolnośląski Pakiet dla Ochrony Zdrowia

Po rozpoznaniu potrzeb poszczególnych jednostek medycznych samorząd województwa rozdzielił 40 mln zł z Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia.

Podział wsparcia:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu – 8,5 mln zł

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu – 4,8 mln zł

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu – 2 mln zł

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu – 5,5 mln zł

Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu – 5 mln zł Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy – 3,5 mln zł

Pogotowie Ratunkowe w Legnicy – 3 mln zł

Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu – 5 mln zł

Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu – 2 mln zł

Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze – 1,5 mln zł

Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia stoją na pierwszej linii walki z zagrożeniem – mówił Cezary Przybylski podczas konferencji prasowej, na której poinformował o przekazaniu wsparcia dla placówek medycznych na Dolnym Śląsku. –Dlatego tak ważne jest aby byli wyposażeni w sprzęt umożliwiający im skuteczną i bezpieczną pracę. W ciągu ostatnich dni trwało rozpoznawanie potrzeb poszczególnych szpitali i jednostek pogotowia ratunkowego dziś znamy już efekty rozdziału środków z samorządowego pakietu pomocowego.

Środki na walkę z koronawirusem pochodzą z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

W tych trudnych czasach współdziałanie to jedyna recepta. Dlatego wspieramy wojewódzkie szpitale. Personel medyczny musi czuć się bezpiecznie. Jestem przekonany, że pomoże nam to wrócić do świata, w jakim jeszcze niedawno żyliśmy – dodał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Ponad 40 mln złotych przeznaczone zostanie m.in.

na zakup: środków ochrony osobistej za ponad 16 mln zł

sprzętu i testów do diagnostyki koronawirusa za ponad 1,5 mln zł

urządzeń i środków do dezynfekcji za ponad 2,2 mln zł

60 respiratorów (transportowych, stacjonarnych, pediatrycznych) za prawie 4 mln zł

4 karetek pogotowia za ponad 2,2 mln zł.

Wyjaśnienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze otrzymał od Marszałka Województwa 400 tys. zł na natychmiastowy zakup środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Ta bezzwłoczna decyzja, podjęta poza wdrażanym Pakietem Ochronnym podyktowana była koniecznością szybkiego zabezpieczenia w środki ochrony osobistej dla personelu tak ważnej placówki medycznej obejmującej opieką mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej.

Pacjenci Szpitala w Jeleniej Górze, u których potwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem lub istnieje podejrzenie zakażenia ewakuowani są do Szpitala Jednoimiennego – Zakaźnego w Bolesławcu bądź w Legnicy, które dedykowane są walce z epidemią.

W ramach Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia w sposób natychmiastowy skierowaliśmy bardzo duże wsparcie finansowe dla Szpitali Zakaźnych dedykowanych opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Wsparcie skierowaliśmy również do wszystkich jednostek Pogotowia Ratunkowego w Województwie ponieważ są to jednostki medyczne znajdujące się wprost na pierwszej linii walki z epidemią.

Pogotowie w Jeleniej Górze otrzymało konieczne wsparcie zgodne ze zgłoszonym zapotrzebowaniem. Kwota 1,5 mln zł nie jest kwotą małą. Pogotowie zakupi dzięki temu szereg rodzajów sprzętu – przede wszystkim środki ochrony osobistej (zestawy ochronne – kombinezony, maski, gogle, przyłbice), aparaturę podtrzymującą oddychanie (defibrylatory, respiratory) oraz nowy ambulans.

Pakiet dla Ochrony Zdrowia jest działaniem odpowiadającym na potrzeby sprzętowe i materiałowe wszystkich jednostek „frontowych”, ale ze względu na trudną sytuację epidemiczną na Dolnym Śląsku pakiet jest projektem otwartym i będzie odpowiadał dynamicznie zmieniającym się warunkom.

Michał Nowakowski

rzecznik prasowy UMWD

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.