-Będą na nim wykonywane testy pacjentom naszego szpitala – wyjaśnia Nikolaj Lambrinow, dyrektor WSCKJ. To, że aparat do testów jest na miejscu, ważne będzie zwłaszcza dla personelu i pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Do tej pory trzeba było czekać, aby wiedzieć, czy przyjmowany na SOR chory nie jest zarażony koronawirusem. Teraz wyniki będą prawie natychmiast. Testy będą robione także pacjentom szpitala, którzy wykazują objawy zarażenia. Dziennie apart może wykonywać kilkadziesiąt testów.
– Nie będzie wykorzystywany przy badaniach przesiewowych – podkreśla dyrektor Lambrinow.
Otwarcie kolejnego laboratorium na Dolnym Śląsku było możliwe dzięki pieniądzom przekazanym przez samorząd Jeleniej Góry, samorządy lokalne, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne ok. 200 tysięcy złotych). Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 100 tys. zł. Uruchomienie laboratorium w Jeleniej Górze kosztowało w sumie 300 tys. zł. Prezydent miasta Jerzy Łużniak poinformował, że lista darczyńców będzie opublikowana na stronie internetowej miasta.
Jak wynika z wykazu opublikowanego na początku tygodnia przez Ministerstwo Zdrowia, aktualnie w Polsce działa 209 laboratoriów wykonujących badania pod kątem SARS-CoV-2. W porównaniu z poprzednim zestawieniem z 6 października, w całym kraju przybyło 7 laboratoriów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.