Emocje wokół remizy w Ścięgnach

Emocje wokół remizy w Ścięgnach

W 2020 roku oddano do użytku w Ścięgnach okazały obiekt, w którym siedzibę znalazła Ochotnicza Straż Pożarna, biblioteka i świetlica wiejska z salą spotkań na kilkadziesiąt osób. Budynek dysponuje zapleczem socjalnym, aneksem kuchennym, toaletami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dachu zamontowaną fotowoltaikę, dzięki której znacząco obniża się koszty funkcjonowania obiektu. Całość została w 100 procentach sfinansowana przez gminę, która wyłożyła na ten cel trzy miliony dwieście tysięcy złotych licząc koszty bez wyposażenia.

Nim w budynku zaczęło się na dobre toczyć lokalne życie, pandemia sparaliżowała jakąkolwiek aktywność. Tak naprawdę nie zdążono nawet przeciąć symbolicznej wstęgi, a już rozgorzała dyskusja na temat zasad wykorzystania remizy.

Edward Wach, radny Gminy Podgórzyn, mieszkaniec Ścięgien, przesłał do naszej redakcji list, w którym przedstawia swój pomysł na funkcjonowanie obiektu. Jego sprzeciw budzi odmowa wójta, aby Stowarzyszenie „Ścięgny-moja wieś” miało w budynku swoją stałą siedzibę.

„Prośba o udostępnienie pomieszczeń na piętrze, o które zabiegają stowarzyszenia, spotkały się z odmową władz Gminy Podgórzyn. Stowarzyszeniu „Ścięgny-moja wieś” proponuje się przejęcie pomieszczeń po byłej bibliotece wiejskiej w obrębie ruchliwego i niebezpiecznego skrzyżowania z drogą wojewódzką 366. Stowarzyszeniu, przy którym działa zespół folklorystyczny „Kosówki” na salę prób, magazyn strojów i instrumentów, sprzętu nagłaśniającego – proponuje się pomieszczenia z wszechobecną wilgocią i stęchlizną. Ta sama lokalizacja (jak bezpiecznie tam może dotrzeć osoba samodzielnie poruszająca się na wózku inwalidzkim?), te same szkodliwe dla zdrowia warunki panujące w pomieszczeniach po byłej bibliotece przesądziły o budowie świetlicy wiejskiej w nowej, bezpieczniejszej lokalizacji. Kapitalny remont – stworzenie lokalu kryzysowego np. dla pogorzelców lub przekazanie na korzystnych warunkach potrzebującym mieszkańcom Ścięgien, to najprostsze rozwiązanie dla jednostki samorządu terytorialnego Gminy Podgórzyn w duchy sprawiedliwości społecznej.” - czytamy w korespondencji od Edwarda Wacha.

Radny chciałby, aby prawdziwym gospodarzem obiektu było środowisko ochotniczych strażaków. Widzi też szanse, aby stworzyć np. klub seniora, na działanie którego można pozyskać środki zewnętrze:

„Tak, ta świetlica wiejska daje możliwości organizacji i stworzenia działalności w ramach zadań własnych Gminy na rzecz mieszkańców z możliwością zapewnienia stałego dofinansowania zewnętrznego w ramach rządowego programu Senior + (200 zł/osobę/1 miesiąc przy minimum 15 osobach tj. 3 tysiące na 1 miesiąc tj. 36 tys./rok). Dla 20 osób to 48 tys. zł tj. kwota większa od corocznego funduszu sołeckiego. I jednorazowo do 150 tys. zł na stworzenie i doposażenie takiego Klubu Seniora.”

Inaczej na sprawę zapatruje się zastępca wójta Gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk, który stwierdza, że pozostaje otwarty na różne inicjatywy, nie mniej nie widzi możliwości, aby faworyzować jedno stowarzyszenie kosztem innych. - Remiza ma służyć wszystkim mieszkańcom wsi, a nie tylko jednemu stowarzyszeniu. Tak więc, każdy podmiot będzie miał możliwość wynajęcia sali, nie przewiduje się jednak, aby organizacje miały tam swoje stałe siedziby. - Mamy wypracowany dobry schemat funkcjonowania Centrum Aktywności Społecznej w Podgórzynie i te zasady władze gminy zamierzają wdrożyć w Ściegnach. - podsumowuje Tomasz Szewczyk.

Komentarze (14)

ALE KAMERA NA BOCIANA JEST!!! kam...kamera tak.....

Już na wakacje i w wrześniu gmina Podgórzyn będzie w czołówkach Polskich gazet, jak ponownie Gargamel z Klakierem będzie wyrzucał dzieci z niektórych szkół?. Ktoś ma cały czas chrapkę na gminne budynki by wykupić je za grosze. Czy to prawda że teraz padnie na szkołę w Ścięgnach? Budynek remizy, oddany do służby od jesieni a oficjalnie wciąż nie został oddany do użytku bo gminą rządzi rodzinna mafia. Wójt zapomniał i mówi że budynek został sfinansowany przez gminę a raczej powinno być napisane przez mieszkańców tej gminy którzy płacą podatki. Wójt od siebie nic nie dał bo na jego wypłatę idzie kasa też z podatków mieszkańców gminy.

W jakim kraju na świecie rząd obchodzi 2 razy w miesiącu MIESIECZNICE śmierci i pogrzebu brata właściciela PARTII RZADZACEJ (od 11 juz lat!) i raz w roku rocznice śmierci jego matki w miejscu jej narodzin??? Chyba nawet w Korei Północnej tego nie ma!
W jakim CYWILIZOWANYM kraju na świecie rząd jeździ drogami pod prąd???
Jak można tych ludzi nazwać praworządnymi?!

Oborowa Szydło w radzie muzeum Auschwitz-Birkenau.
I o to pisiorom niemytym właśnie chodzi by ci "niewłaściwi" zrezygnowali, zaś stołki zajęli sani swoi, następnie wymieni się dyrektora muzeum. I nie będzie już szkalowania Polaków, że byli szmalcownikami, że były pogromy, a byli WYŁĄCZNIE prawi i sprawiedliwi. Niedługo dowiemy się z historii, że w Auschwitz II zamordowano 5 Cyganów, 3 Czechów, 2 Węgrów, 1 Rosjanina i 6 mln Polaków.

Stetryczałemu niedoszłemu premieru z tableta miesza się pod płaską kopułką,
on o formacie, a bazarowa babcia Szydło jest sformatowana jak dysk zerrowego kompa Ziobro.

Tablet Gliński zaraz focha strzeli i radę rozwiąże.

Albo muzeum Auschwitz Birkenau do wojska zapiszą jak Plac Piłsudskiego.

I postawią schody do nieba Tytusa i kolejny postumnet małego Kima IR Sena.

Trza jeszcze Bąkiewicza zawezwać żeby osadził wieże obozowe swoją strażą w celu nie wpuszczenia na teren Żydów, Cyganów i homoseksualistów.

Zandberg z Biedroniem chcą zastąpić Ogórek w politycznych tańcach na rurze w TVPis.

Zorganizowana grupa przestepcza narodowych socjalistów pis.bolszewików.

Dramatyczne krzyki posłanki.

Ucieczka premiera.

Iwona Hartwich chciała zamienić kilka zdań z szefem rządu, gdy wychodził z gabinetu po spotkaniu z Lewicą.

Mateusza Morawieckiego zasłonił Michał Dworczyk.

Mafia.

No to Dworczyk bohater.

Panie wójcie to ile gmina ma już od dzisiaj długów?

Zastępca Wójta Gminy Podgórzyn Pan Tomasz Szewczyk- stwierdził, że pozostaje otwarty na różne inicjatywy, nie mniej nie widzi możliwości, aby faworyzować jedno stowarzyszenie kosztem innych... Świetlicy Wiejskiej w Ścięgnach nie było, a stowarzyszenia zgodnie z sobą przez lata współpracowały. Stowarzyszenie "Ścięgny Moja Wieś" współpracując z Radą Sołecką i najstarszym stowarzyszeniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścięgnach wspólnie wykonują pracę zbieżną z zadaniami Jednostek Samorządu Terytorialnego jakim jest Gmina Podgórzyn. Przy stowarzyszeniu " Ścięgny- Moja Wieś" działa zespół folklorystyczny "Kosówki", który swoimi występami ubogaca nasze lokalne i gminne imprezy oraz spotkania. Od Dnia Kobiet, Dnia Dziecka po Mikołajki, Dożynki, czy też integrujące Wieś "Pożegnanie Lata" zabawę wiejską z konkursami m.in.: pokazem mody, przeciąganiem liny, przetaczaniem beli związanej słomy, jak i rzut...gumofilcem na odległość, gdzie zwycięscy nagradzani są ...wiejskimi jajkami od szczęśliwych ścięgiennych kur z wolnych wybiegów z widokiem na Śnieżkę. Jeżeli Centrum Aktywności Społecznej w Podgórzynie wykonuje taką pracę to również im gratulujemy. W jednym jest różnica- STOWARZYSZENIA ROBIĄ TO ZA DARMO-,angażując swój wolny czas niejednokrotnie kosztem czasu swoich rodzin. Istotą sprawy nie jest dostęp do dużej sali ale DOSTĘP DO POKOI NA PIETRZE, których jest więcej niż stowarzyszeń we Wsi, które o nie zabiegają. Stowarzyszenie "Ścięgny-Moja Wieś" o twórczym charakterze gdzie m.in. artystycznie spełniają się Mieszkańcy- potrzebują nie tylko lokalu do działania ale i magazynu gdzie mogliby przechować sprzęt: nagłośnienie, instrumenty, namioty, dekoracje, stroje, akcesoria do organizacji imprez plenerowych. Logistyka, sprzęt w miejscu działania!!! W przypadku Strażaków...nie przewiduje się jednak, aby organizacje miały tam swoje siedziby...-mówi zastępca Wójta Pan Tomasz Szewczyk. Stowarzyszenie OSP przejście do nowej remizy łączyło z planem powstania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zasób pokoi, które są na piętrze remizy i świetlicy wiejskiej, to potencjał do wykorzystania również na tą docenianą przez Mieszkańców ze wszech miar wychowawczą formę zaangażowania dzieci i młodzieży Wsi Ścięgny. Jeżeli takie działania nie znajdują uznania u WŁODARZY GMINY, to jakie będzie wykorzystanie pokoi na piętrze nowo wybudowanej świetlicy? Czy WÓJT NIECHCE WPUŚCIĆ MIESZKAŃCÓW WSI NA POKOJE bo udostępni je dla podmiotu zewnętrznego, który będzie prowadził działalność gospodarczą na majątku gminy -wynajem pokoi dla turystów? Wiele tych pytań a regulaminu działalności świetlicy- brak.

Panie Edwardzie, pan z tymi urzędnikami nic nie utarguje. To są fałszywi ludzie, sama widziałam jak coś dla gminy robiłam i wątpię by był to z ich strony jednorazowy przypadek. W tej gminie w ogóle nie szanują publicznych pieniędzy, sama to na własne oczy widziałam. Do tej gminy to by się przydało Centralne Biuro Śledcze, dlatego ze są wielkie wątpliwości jak oni tam funkcjonują. Niestety mamy fałszywych mieszkańców w gminie co już się przekonaliśmy podczas referendum. W tej gminie będzie coraz gorzej, wkrótce się o tym przekonamy my wszyscy, co niektórym wyjdą oczy ale będzie już a późno.

Do redaktora. Nie ma takiej miejscowości jak Ścięgny. Są Ściegny

A właśnie że Ścięgny..

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.