Festiwal Filmowy ZOOM - ZBLIŻENIA 2014 to już!

Festiwal Filmowy ZOOM - ZBLIŻENIA 2014 to już!

Dużo dobrego kina, filmowe hity, świetna muzyka, spotkania z gwiazdami. Tak zapowiada się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA, który już od wtorku, 18 lutego, odbywać się będzie w Jeleniej Górze.

Wydarzenie organizowane przez zabobrzański Osiedlowy Dom Kultury jest przede wszystkim wielkim świętem kina offowego i jednocześnie jednym z największych i najważniejszych wydarzeń tego rodzaju odbywających się w Polsce. Jeleniogórski ZOOM dawno wyrósł już jednak poza ramy festiwalu skupionego wyłącznie na filmach niezależnych. Program wydarzenia od lat rozbudowują znakomite koncerty, projekcje filmów z muzyką na żywo, pokazy specjalne najnowszych i najciekawszych filmów pełnometrażowych oraz kinowych przebojów. Tak będzie i w tym roku. Przed nami tygodniowe święto, nie tylko filmowe, którego nie można przegapić.

ZNAKOMITA MUZYKA
Już na otwarcie festiwalu, 18 lutego o godz. 20.30, w sali Filharmonii Dolnośląskiej wielkie wydarzenie: koncert jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych i pianisty światowej klasy, Leszka Możdżera z programem KOMEDA, na który bilety rozeszły się w mgnieniu oka.
W czwartek, 20 lutego, o 21.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej nie mniej ciekawe wydarzenie koncertowe, czyli wyjątkowa projekcja filmów z muzyką na żywo. Nie będzie to bowiem prezentacja kina niemego w koncertowej oprawie, ale unikatowy koncert muzyki filmowej Krzysztofa Pendereckiego, wzbogacony projekcjami fragmentów-cytatów z filmów takich jak „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Szyfry” w reż. Wojciecha Hassa oraz słynnego „Egzorcysty”, które łączy postać słynnego kompozytora - twórcy muzyki do wszystkich tych obrazów. Dodatkową wartością jest fakt, że podczas wydarzenia usłyszymy muzykę przetworzoną na jazzową trąbkę Macieja Fortuny i elektroniczne brzmienia pierwszej damy polskiej elektroniki - Anny Sudy. Wszystkie wizualizacje prezentowane podczas koncertu znakomitego duetu An On Bast/Maciej Fortuna przygotował VJ Pillow. Zapowiada się bardzo ciekawe wydarzenie, które po prezentacjach na festiwalach w Nowym Jorku i Edynburgu teraz zobaczyć będzie można w Jeleniej Górze.
Muzyczną warstwę festiwalu uzupełniają jeszcze dwa akcenty. Dla miłośników klubowych brzmień 20 lutego o 22.30 w klubie Orient Express zagra zespół Poprzytula, a fani jeleniogórskiej grupy Semplice będą mogli posłuchać jej krótkiego koncertu podczas niedzielnej gali kończącej festiwal 23 lutego.

MARATON FILMOWY
Fundamentem festiwalu są konkursy filmowe, na które zostało zgłoszonych łącznie blisko 750 filmów z ponad 40 krajów z całego świata!
W konkursie głównym, który będzie odbywał się w kinie LOT od 20 do 22 lutego, od godz. 9.00, zobaczyć będzie można łącznie 82 filmy! W tym roku prezentacje konkursowe zostały podzielone na bloki, dedykowane poszczególnym gatunkom tak, żeby wielbiciele filmów fabularnych, dokumentalnych bądź animowanych mogli wybrać się do kina na to, co ich najbardziej interesuje. A warto projekcje konkursowe oglądać, bo to najczęściej filmy w pełni profesjonalne, o bardzo wysokim poziomie artystycznym i ze świetnymi aktorami, takimi jak: Kinga Preis, Izabela Kuna, Łukasz Simlat, Bartłomiej Topa, Wiesław Komasa czy Juliane Köhler - zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Niemiecka aktorka jest znana z takich filmów jak „Nigdzie w Afryce”, „Kobieta w Berlinie”, „Upadek”, a także z polskiego filmu p.t. „Weiser” w reż. Wojciecha Marczewskiego.
Oprócz krótkich filmów fabularnych w konkursie można też zobaczyć wiele dobrych filmów dokumentalnych oraz animowanych.
Filmy oceniać będzie profesjonalne jury, w którym zasiądą między innymi znany reżyser Artur „Baron” Więcek oraz Andrzej Kołodyński - znany i ceniony krytyk, redaktor naczelny miesięcznika „Kino” oraz prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Drugą częścią konkursu jest sekcja wideo-art, zorganizowana we współpracy z jeleniogórskim BWA. W galerii na Placu Ratuszowym, która jest idealnym miejscem do prezentacji wydarzeń na styku sztuk plastycznych i filmu, będzie można obejrzeć od czwartku do soboty (20 - 22 lutego od godz. 16.00) ponad 30 filmów, które będzie oceniało odrębne, międzynarodowe jury. Wideo-arty cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Świadczy o tym liczba blisko 100 filmów zgłoszonych do konkursu oraz duże zainteresowanie widzów, którzy już w ubiegłym roku licznie pojawiali się w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych na projekcjach wideo-artów. Dlatego też organizatorzy festiwalu postanowili w tym roku rozbudować ten nurt festiwalu o pokaz specjalny wideo-artów czeskiego twórcy Jiři Vagnera, który spotka się z widzami w piątek, 21 lutego, o godz. 18.00 w BWA, oraz zorganizować warsztaty wideo-art, które cieszą się największym powodzeniem wśród młodych filmowców z wielu krajów. Oprócz pokazów nie zabraknie też dyskusji jurorów i autorów filmów, które będą otwarte dla publiczności.

POKAZY SPECJALNE
SPOTKANIA Z GWIAZDAMI

Festiwal to również goście, którzy przyjadą specjalnie, by spotkać się z publicznością po pokazach specjalnych filmów, o których głośno jest w świecie kina.
Już pierwszego dnia, 18 lutego, zaraz po projekcji filmu „Papusza” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, z widzami spotka się aktor Zbigniew Waleryś, który za drugoplanową rolę w tym filmie został obsypany nagrodami na wielu festiwalach.
W środę, 19 lutego, do Jeleniej Góry zawita Tomasz Wasilewski, reżyser filmu „Płynące wieżowce”. W sobotę, 22 lutego, po projekcji filmu „Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa, spotkanie ze znakomitym, polskim aktorem Wojciechem Mecwaldowskim.
O wartości spotkań z festiwalowymi gwiazdami najlepiej świadczy fakt, że poprowadzić je ma kolejny gość specjalny wydarzenia, czyli Łukasz Maciejewski - ceniony krytyk filmowy i teatralny, autor wielu książek, wykładowca słynnej, łódzkiej szkoły filmowej, który podczas festiwalu poprowadzi nie tylko spotkania ze znakomitymi twórcami kina, ale i warsztaty dziennikarstwa filmowego.
Miłośnicy kina nie powinni przeoczyć innych festiwalowych pokazów specjalnych. 20 lutego zobaczyć będzie można węgierski film „Final Cut Ladies & Gentlemen” (reż. Gyõrgy Palfi), złożony z fragmentów ponad 500 najsławniejszych filmów z udziałem najsłynniejszych aktorów świata: od Grety Garbo i Clarka Gable, poprzez Marylin Monroe i Paula Newmana, aż do Audrey Tautou, Nicole Kidman i Toma Cruise’a. To rewelacyjna zabawa w odgadywanie tytułów i historia kina w pigułce.
Z ostatnich, słynnych, polskich produkcji prezentowanych podczas festiwalu warto zobaczyć: „Idę” Pawła Pawlikowskiego (21 lutego) i „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy (22 lutego). Gratką dla kinomanów będzie najnowszy film cenionego dokumentalisty Pawła Łozińskiego „Ojciec i syn” (19 lutego), również dlatego, że dokumenty rzadko goszczą na dużym ekranie. Film Pawła Łozińskiego warto zobaczyć tym bardziej, że otrzymał wiele nagród,m.in. na festiwalach w Moskwie, Krakowie i Mińsku.
Wszystkie pokazy specjalne odbywać się będą w Kinie LOT, gdzie zaplanowano również kończąca wydarzenie w niedzielę, 23 lutego, galę festiwalową. Na finał wydarzenia, zaraz po ceremonii rozdania nagród, projekcja filmów zrealizowanych na festiwalowych warsztatach i filmów nagrodzonych w konkursie.
Szczegółowy program festiwalu publikujemy obok. Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie interenetowej festiwalu: www.zoomfestival.pl.
 

Uwaga! Dla czytelników „Nowin Jeleniogórskich” mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na wszystkie festiwalowe projekcje filmowe w Kinie LOT, dwa dwuosobowe zaproszenia na koncert muzyki filmowej Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu duetu An On Bast - Maciej Fortuna w sali widowiskowej JCK oraz jedno dwuosobowe zaproszenie na koncert Leszka Możdżera w Filharmonii Dolnośląskiej. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w czwartek, 13 lutego, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „NJ” z  zapowiedzią wydarzeń tegorocznego festiwalu ZOOM-ZBLIŻENIA. Zapraszamy!

 

Komentarze (2)

Najwyzszy czas zamknac ta blazenade. Dosc! Chyba, ze sfinansuja ja z wlasnych pieniedzy.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.