Hotel Sanssouci odzyska blask

www.kitajgorod.tumblr.com, dolnyslask.org

Przedwojenna wizytówka Karpacza Hotel Sanssouci ma szansę stać się nią ponownie. Obiekt, który przez kilkanaście lat stał pusty i niszczał, kupił właśnie Artur Kozieja, deweloper, właściciel hoteli na Dolnym Śląsku i  Lake Hill Resort & Spa w Sosnówce.

Budynek  z ponad stuletnią chlubną historią, znajdujący się w Karpaczu Górnym przy ulicy Karkonowskiej 35, dobrze znają mieszkańcy naszego regionu. Niektórzy pamiętają czasy, gdy po wojnie działał tu Dom Wczasowy „Urocza”.

Niszczejąca ruina

Okazałej budowli nie sposób przegapić. Znajduje się w Karpaczu, w sąsiedztwie świątyni Wang Blisko stąd do góskich szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym.

Kościół Wang oraz górskie trasy przyciągają tysiące turystów. Każdy zastanawiał się, czy znajdzie się śmiałek, który wyremontuje ruinę i urządzi w niej znowu hotel, wykorzystując przebogatą historię i doskonałe położenie. Znalazł się.

Luksusowy hotel pięć gwiazdek plus

O tym, że Artur Kozieja interesuje się dawnym, luksusowym hotelem w Karpaczu, pisała na Instagramie Katarzyna Sokołowska, reżyserka pokazów mody w Polsce, jurorka programu Top Model, która od kilku lat związana jest z Arturem Kozieją. Pod zdjęciem zniszczonego wnętrza czytamy komentarz „ Uwielbiam nowe wyzwania i otwieranie kolejnych drzwi? Nasz nowy projekt #nowyprojekt #sanssouci #hotel #karpacz #.” Artur Kozieja zamieścił zdjęcie hotelu Sanssouci z 1938 roku i potwierdził, że dla budynku rozpoczyna się nowy rozdział....

Więcej szczegółów podaje portal Horecanet.pl , specjalizujący się w informacjach dla branży hotelalarskiej i gastronomicznej. W rozmowie z nim Artur Kozieja zapowiada, że wiosną tego roku rozpoczną się prace remontowe budynku przy ul. Karkonoskiej 35 w Karpaczu. Powstanie tu luksusowy hotel o standardzie pięciu gwiazdek plus, oferujący wypoczynek w 108 pokojach, z restauracją, salą konferencyjną,  SPA z basenem, saunami i jacuzzi. Odtworzone zostaną zabytkowe wnętrza, w tym sala balowa. Nad odbudową czuwać będzie konserwator zabytków.

Pierwsi goście mają pojawić się za dwa lata. Inwestor planuje pozostawić dawną nazwę hotelu ( z języka francuskiego – sans souci oznacza „beztroski”). Za realizację projektu odpowiada znany w Jeleniej Górze architekt Robert Futerhendler, koncepcję wnętrz przygotowała firma AB CONCEPT DESIGN.

Wizytówka Karpacza

Hotel Sanssouci został wybudowany w pierwszych latach XX wieku, jako jeden z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych w ówczesnym Karpaczu. Posiadał pierwszą w tych stronach windę, centralne ogrzewanie, bieżącą zimną i ciepłą wodę. Był wizytówką miasta.

W czasie wojny urządzono tu ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy, a pod koniec 1944 roku do hotelu przeniesiono z Berlina ambasadę Japonii. Po kapitulacji Niemiec hotel zajęła tymczasowo administracja radziecka, a w 1947 roku UB. Mówiono, że UB miał w tym budynku więzić i przesłuchiwać dawnych żołnierzy AK. Są także inne informacje, że wypoczywać tam mieli Bolesław Bierut i Władysław Gomułka. Potem budynek został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Do DW”Urocza” przyjeżdżali wczasowicze z całej Polski. W latach 90. XX wieku FWP sprzedało hotel.

Budynek przechodził z rąk do rąk i popadał w ruinę. W internecie można znaleźć sporo zdjęć ukazujących zniszczone pokoje, wyrwaną ze ściany szafę pancerną, zdewastowane schody... Mała była nadzieja, że ruina znowu ożyje.

Artur Kozieja - deweloper, właściciel hoteli na Dolnym Śląsku, założyciel firmy Europlan, która od 2004 roku zajmuje się realizacją deweloperskich projektów komercyjnych i mieszkaniowych w Polsce. Rodzinna firma Hotele Kozieja, która powstała 1983 roku, zarządza trzema hotelami na Dolnym Śląsku: hotel Cieplice w Jeleniej Górze, hotel Chata za Wsią w Mysłakowicach, hotel Chata Karczowiska w Karczowiskach, k. Legnicy i Lubina. Artur Kozieja wybudował Lake Hill Resort & Spa w Sosnówce.

Hotel Sanssouci odzyska blask
Hotel Sanssouci odzyska blask
Hotel Sanssouci odzyska blask
Hotel Sanssouci odzyska blask
Hotel Sanssouci odzyska blask
Hotel Sanssouci odzyska blask
Hotel Sanssouci odzyska blask
Hotel Sanssouci odzyska blask
Hotel Sanssouci odzyska blask

Komentarze (17)

Elegancko, to chyba najpiękniejszy obiekt hotelowy w Karpaczu.

Cywilizacja niemiecka. Jak daleko do niej dziadom zabużańskim z ich przydomowymi chlewikami i komórkami na każdym podwórku.

Ja, ja Du bist echter Volksdeutscher...

Polacy wstańcie z kolan! Hotel był piękny, ale dostępny dla bogatych

POWIEDZCIE że to ŻART.....
cyt."..znajdujący się w Karpaczu Górnym przy ulicy Karkonowskiej 35.."

KarkonoWskiej? RYLI?

przecież dobrze napisali karkonowskiej

no właśnie głąbie pisowski po podstawówce, nie tak się pisze ***** ***

Widocznie autorka nie mieszka w Karkonoszach, tylko w Karkonowszach...

Odkąd powiat zmienił się na karkonoski to ulica musi się inaczej nazywać, bo pomyłki by były i teraz ulica jest Karkonowska.

Cudo było!!Nie ten amerykanski paszkwil po środku Karpacza no i nasrane domek przy domku w teraźniejszości!!!

Takie projekty powinien wspierać rząd, bo rozkręca to rozwój turystyki i promuje Polskę jako kraj, gdzie dba się i dziedzictwo europejskiej architektury. Jednak rząd Kaczyńskiego i jego ferajny woli ładować miliony w szemrane interesy "ubogiego redemptorysty" z Torunia.

ok to kiedy pożar?

Będzie ta chwalić jak zobaczycie co wybudują.

Będzie pięknie!

I od razu ma gotową g****ą nazwę. Lake Hill Resort & Spa sam musiał sobie wymyślić.

Chwała inwestorowi. Mały minus to brak terenu zewnętrznego wokół hotelu. Ale za to las i góry blisko. Przynajmniej 500+ nie będzie tego hotelu okupywać.

Pałac Sanssouci (niem. Schloss Sanssouci; z fr. sans souci = beztroski[1]) – rokokowy pałac Hohenzollernów we wschodniej części parku Sanssouci w Poczdamie (Brandenburgia, Niemcy).

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.