Budynek  z ponad stuletnią chlubną historią, znajdujący się w Karpaczu Górnym przy ulicy Karkonowskiej 35, dobrze znają mieszkańcy naszego regionu. Niektórzy pamiętają czasy, gdy po wojnie działał tu Dom Wczasowy „Urocza”.

Niszczejąca ruina

Okazałej budowli nie sposób przegapić. Znajduje się w Karpaczu, w sąsiedztwie świątyni Wang Blisko stąd do góskich szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym.

Kościół Wang oraz górskie trasy przyciągają tysiące turystów. Każdy zastanawiał się, czy znajdzie się śmiałek, który wyremontuje ruinę i urządzi w niej znowu hotel, wykorzystując przebogatą historię i doskonałe położenie. Znalazł się.

Luksusowy hotel pięć gwiazdek plus

O tym, że Artur Kozieja interesuje się dawnym, luksusowym hotelem w Karpaczu, pisała na Instagramie Katarzyna Sokołowska, reżyserka pokazów mody w Polsce, jurorka programu Top Model, która od kilku lat związana jest z Arturem Kozieją. Pod zdjęciem zniszczonego wnętrza czytamy komentarz „ Uwielbiam nowe wyzwania i otwieranie kolejnych drzwi? Nasz nowy projekt #nowyprojekt #sanssouci #hotel #karpacz #.” Artur Kozieja zamieścił zdjęcie hotelu Sanssouci z 1938 roku i potwierdził, że dla budynku rozpoczyna się nowy rozdział….

Więcej szczegółów podaje portal Horecanet.pl , specjalizujący się w informacjach dla branży hotelalarskiej i gastronomicznej. W rozmowie z nim Artur Kozieja zapowiada, że wiosną tego roku rozpoczną się prace remontowe budynku przy ul. Karkonoskiej 35 w Karpaczu. Powstanie tu luksusowy hotel o standardzie pięciu gwiazdek plus, oferujący wypoczynek w 108 pokojach, z restauracją, salą konferencyjną,  SPA z basenem, saunami i jacuzzi. Odtworzone zostaną zabytkowe wnętrza, w tym sala balowa. Nad odbudową czuwać będzie konserwator zabytków.

Pierwsi goście mają pojawić się za dwa lata. Inwestor planuje pozostawić dawną nazwę hotelu ( z języka francuskiego – sans souci oznacza „beztroski”). Za realizację projektu odpowiada znany w Jeleniej Górze architekt Robert Futerhendler, koncepcję wnętrz przygotowała firma AB CONCEPT DESIGN.

Wizytówka Karpacza

Hotel Sanssouci został wybudowany w pierwszych latach XX wieku, jako jeden z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych w ówczesnym Karpaczu. Posiadał pierwszą w tych stronach windę, centralne ogrzewanie, bieżącą zimną i ciepłą wodę. Był wizytówką miasta.

W czasie wojny urządzono tu ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy, a pod koniec 1944 roku do hotelu przeniesiono z Berlina ambasadę Japonii. Po kapitulacji Niemiec hotel zajęła tymczasowo administracja radziecka, a w 1947 roku UB. Mówiono, że UB miał w tym budynku więzić i przesłuchiwać dawnych żołnierzy AK. Są także inne informacje, że wypoczywać tam mieli Bolesław Bierut i Władysław Gomułka. Potem budynek został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Do DW”Urocza” przyjeżdżali wczasowicze z całej Polski. W latach 90. XX wieku FWP sprzedało hotel.

Budynek przechodził z rąk do rąk i popadał w ruinę. W internecie można znaleźć sporo zdjęć ukazujących zniszczone pokoje, wyrwaną ze ściany szafę pancerną, zdewastowane schody… Mała była nadzieja, że ruina znowu ożyje.

Artur Kozieja – deweloper, właściciel hoteli na Dolnym Śląsku, założyciel firmy Europlan, która od 2004 roku zajmuje się realizacją deweloperskich projektów komercyjnych i mieszkaniowych w Polsce. Rodzinna firma Hotele Kozieja, która powstała 1983 roku, zarządza trzema hotelami na Dolnym Śląsku: hotel Cieplice w Jeleniej Górze, hotel Chata za Wsią w Mysłakowicach, hotel Chata Karczowiska w Karczowiskach, k. Legnicy i Lubina. Artur Kozieja wybudował Lake Hill Resort & Spa w Sosnówce.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.