Jelenia Góra mniej koszona

Jelenia Góra mniej koszona

Samorząd Jeleniej Góry zarządza 166,5 ha miejskich terenów zielonych (skwery, trawniki, rabaty). Większość z nich w tym sezonie nie będzie koszona. Chodzi o nowy trend, w którym ważna jest różnorodność gatunków oraz przeciwdziałanie wysuszaniu terenów. Podobną strategię przyjmuje Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. 

- Zieleń miejską podzieliliśmy na trzy kategorie – tłumaczy Zbigniew Rzońca, rzecznik jeleniogórskiego MPGK. Pierwsza to place zabaw dla dzieci, których na terenie miasta jest kilkanaście. Tutaj, jak dotąd, trawa będzie regularnie wykaszana. Do drugiej kategorii należą pasy zieleni ciągnące się wzdłuż ulic i przy skrzyżowaniach ( np. Jana Pawła II i Różyckiego czy Bankowej i Matejki). Tu firma komunalna będzie w miarę podtrzeby podkaszała trawę, bo chodzi o dobrą widoczność i bezpieczeństwo użytkowników dróg. Cała reszta miejskich skwerów, także w parkach, zostanie pozostawiona bez nadmiernej pielęgnacji. Pojawią się tam tabliczki z informacją o mieście, które sprzyja przyrodzie. Rezygnacja z regularnego koszenia miejskich terenów zielonych sprzyja setkom gatunków, które bytują w takich miejscach, by wymienić tylko jaszczurki, jeże. „Zapuszczona” łączka to miejsce, gdzie pojawi się większa rozmaitość roślin, a to z kolei sprzyja pszczołom i innym gatunkom owadów. Taki teren lepiej trzyma wodę, lepiej opiera się coraz częściej występującym suszom.

 

- Jest duża presja społeczna na takie podejście do miejskich obszarów zielonych. To jest główny powód tych decyzji, a nie kwestie finansowe. Nie spodziewamy się dużych oszczędności – mówi rzecznik Rzońca. Zwłaszcza, że samorząd planuje obsiewać skwery mieszanką nasion kwiatów polnych (maków, chabrów i innych). Takie kwietne łąki będą powstawały stopniowo na kolejnych trawnikach. Na początku kwietne łąki zostaną założone w parkach.

MPGK zacznie obsadzać miejskie klomby i rabaty w większym stopniu roślinami wieloletnimi. Tutaj także chodzi o przeciwdziałanie suszy.

 

Także na terenach należących do Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zobaczymy w tym roku mniej kosiarek. - Będziemy pielęgnować jedynie rabatki tuz przed budynkami. Pozostałe, większe skwery trawniki, pozostawimy bez ingerencji – zapowiada Mirosław Grabowski, prezes JSM. W spółdzielni także rozważają założenie kwietnych łąk. - Zbieramy oferty, zobaczymy jak to cenowo wygląda. W tym roku zrobimy jedną taką łąkę, ale jeszcze nie wytypowaliśmy tego miejsca – mówi prezes.
 

laka3.jpg
laka.jpg
laka1.jpg
laka2.jpg

Komentarze (38)

Kiedy będzie zakaz oprysków RANDAPEM?
Dlaczego nie wycofuje się ze sprzedaży?
Pierwszy z brzegu przykład; w kaszy gryczanej występują resztki tego pestycydu.
Coraz mniej pszczół ,trzmieli a ptaki trują młode zatrutymi robakami.
Mało że nas przemysł spożywczy truje to jeszcze sami zatruwamy sobie życie nie wspomnę o TVPis czy radiu czarnoksięznika z Torunia kasa kasa.,konto ,przelew.Amen.

Zacząłeś mądrze ale skończyłeś g****o. Pamiętasz co na ten temat mówił twój guru?
POnieważ masz obsesję to proPOnuję psychiatrę.

Traw nie koszą, za to małe lokalne firmy to i owszem.Koszą strzygą,skubią tym charakteryzuje się miejscowa ratuszowa władza.Działa zupełnie odwrotnie niż rządowa.Ta druga wspiera ta pierwsza "kosi" z otrzymanego rządowego wsparcia.Na jesieni ogłosi podwyżki a mieszkańcy referendum.Tak to widzę

Jadąc z Maciejowej przez wysokie krzaki nie widać aut włączających się do ruchu od Łącznej a jak dojdzie jeszcze wysoka trawa?

[quote=Anonim5555]Jadąc z Maciejowej przez wysokie krzaki nie widać aut włączających się do ruchu od Łącznej a jak dojdzie jeszcze wysoka trawa?[/quote]

Skrzyżowania i " ślimak" przy wiadukcie będą koszone:)

Dobry pomysł! Będzie też ciszej.

ty 5555 trzeba wyburzyć wszystkie kamienice bo też zasłaniają.

Bardzo dobrze. Popieram

Tylko Jotesemka w swojej "mądrości" kosi trawniki przy budynkach obsługiwanych przez siebie.....
No młoty....

Wreszcie przyszło opamiętanie. Latem zeszłego roku firma na zlecenie JSM kosiła trawę o wysokości około 3cm. Nie było co kosić ale kosili więcej piachu i kamieni leciało spod kosiarek niż trawy. Umowę mieli podpisaną i plan musiał być wykonany? Sceny jak ze Zmienników lanie wody z węża do studzienki po podlane musi być.

Świetny pomysł. Brawo

Ale w Parku Zdrojowym powinna być kiszoną.Tego wymaga status Parku

Oczywiście koszona.

Żeby jeszcze klech nie kosili za pochówek i święte sakramenty .

Niby dlaczego? To jest ich święty obowiązek, rżnąć na kasę wszystkich frajerów którzy wierzą w te brednie, pomimo dostępu do wiedzy w szkołach, książkach i internecie. Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach dobrobytu kościół powinien znów wziąć za mordę motłoch, cenniki mogliby swobodnie przynajmniej potroić. Bo przecież, jak mówi stare, mądre powiedzenie, za głupotę się płaci.

Akurat Ty uczestniczysz w świętych sakramentach ateisto.
Ale tu jet mowa o trawnikach, więc nie na temat gaworzysz.
Obsesja? Więc psychiatra potrzebny.

ale najpierw udusimy się od pyłków.

Post stalinowska narodowo socjalistyczna grupa przestępcza małego kulawego führeRa hitlerka zamkniętego w kaczym szancu przy Nowigrodzkiej boi się wolnych słów

"Kazik piosenką krytykującą Jarosława Kaczyńskiego wygrał Listę Przebojów Trójki. Więc... Polskie Radio usunęło właśnie wszystkie swoje artykuły na ten temat wraz z wczorajszym zestawieniem. Kazik znów żyje w PRL."

PRECZ Z KACZOREM DYKTATOREM!

Kiedyś to się nazywało Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk (ul. Mysia).

A teraz: Internal Server Error.

PRECZ Z KACZOREM DYKTATOREM

Administratorzy spółdzielni winni zwrócić więcej uwagi na koszących trawę, aby nie wykaszano jej do gołej ziemi, a tak często jest praktykowane," żeby za szybko nie urosła,bo koszenie wystarczy na dłużej" i w ten sposób trawa wysycha a pozostają gołe place ziemi z których unosi się kurz i nieestetycznie wyglądają trawniki.

W końcu! Ktoś w końcu poszedł po rozum do głowy, a nie strzyc trawniki na wysokość kilku cm i efektem gołe placki. Najlepsze było to, że często koszenie trawy było przed nadejściem upałów albo dłuższym okresem słonecznych dni, przez co trawa bardzo szybko robiła się żółta.

Zlikwidujcie te dmuchawy spalinowe.anty eko

Jeśli Samorządowi Jeleniej Góry zależy na zieleni w mieście, dlaczego nie pomyślała o np zrobieniu parku na placu koło poczty na Sygietyńskiego, tylko odsprzedała ten teren, by ktoś mógł budować sklep meblowy?

*nie pomyślał

*odsprzedał

Zróbcie jeszcze dzień pieszego pasażera. Też będzie ekologicznie

Wystarczyło podnieść noże w kosiarkach i rzadziej kosić. Trawsko o wys. 1,5 m raczej estetycznie wyglądać nie będzie no chyba, że z tymi makami i chabrami. Ciekawe jak te miejsca będą wyglądać za parę lat.

Póki co zdobią nas mlecze, dmuchawce i trawska.

Pyłki pyłkami ale co z kleszczami meszkami itd. Kosić tylko wyżej

A kiedy w tym mieście wróci się do sadzenia drzew, a nie celebrowania kostek brukowych i asfaltu? Dalej nie wiecie, że to obniża temperaturę w miastach?

Super

Jeżeli mówimy już o przyrodzie, to mam pytanie. Kiedy w miejsce zamurowanych podczas termomodernizacji "Mechanika" gniazd jerzyków, zostaną zainstalowane dla nich budki lęgowe? Po drugie. Dlaczego w miejsce gruzu wywiezionego podczas rozbiórki domu przy ulicy Obrońców Pokoju wsypywane są śmieci ze znaczną ilością opakowań i butelek plastikowych?

Jak władzę chcą być takie ekologiczne to niech najpierw wyegzekwuje pod groźbą kary porządek wokół wspólnot.Trawe trzeba kosic tylko trochę wyżej podnieść noże .Inaczej to będzie sterczec zeschla słoma.

Na retencję wody potrzeba pieniędzy i działania. Mydlą oczy mieszczuchom, że wysoka trawa zatrzyma wodę. Zobaczcie jak to robią sąsiedzi- Czesi.

Na retencję wody potrzeba pieniędzy i działania. Mydlą oczy mieszczuchom, że wysoka trawa zatrzyma wodę. Zobaczcie jak to robią sąsiedzi- Czesi.

Jeszcze brak szmalcu bym zrozumiał, MIASTO KTÓRE SPRZYJA PRZYRODZIE... FETOR DEBILIZMU W ZENICIE.

Trzeba będzie nachajcowac butelkami żeby im się takie g****e pomysły głowy nie czepiały. Tak samo zważone jak Stop pneumokokom i inne posrane hasła typu TO MY TRUJEMY PLANETĘ.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.