KPN pięknie odbudowuje zabytki

fot. DWKZ

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków chwali wykonawców Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego za tempo, zakres prac i współpracę ze swoim urzędem przy realizacji tej inwestycji.

W zabytkowym pałacu i stajniach znajdą się: siedziba KPN, ekspozycja historyczna prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy, ekspozycja przyrodnicza omawiająca specyfikę klimatyczno-przyrodniczą regionu, wystawy czasowe, miejsca handlowe dla rzemieślników i lokalnych producentów, a także 60 miejsc noclegowych. Inwestycja, której koszt to ponad 70 mln zł, ma być zakończona w 2022 r.
- Adaptacja zespołu budowlanego dawnego urzędu ordynacji majątkowej Schaffgotschów w Jeleniej Górze – Sobieszowie przy ul. Cieplickiej 196 i Karkonoskiej 4 na Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego jest jedną z największych, pod względem finansowym, inwestycji w obiekcie zabytkowym na terenie Delegatury WUOZ w Jeleniej Górze, podjętych ze środków unijnych ( POIiŚ). Jest ciekawa ze względów konserwatorskich, ponieważ akceptuje projektowaną, nowoczesną funkcję obiektu z zastosowaniem alternatywnych źródeł energii i jednocześnie dochodzi do rekompozycji przestrzennej zdegradowanego zespołu wpisanego do rejestru zabytków oraz utrwalenia poprzez konserwację zachowanych elementów zabytkowych – podkreśla Barbara Nowak-Obelinda, Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zwraca też uwagę na bardzo dobrą współpracę z inwestorem i wykonawcą.
- Prace prowadzone są pod naszym stałym nadzorem oraz pod nadzorem uprawnionego konserwatora zabytków zatrudnionego przez generalnego wykonawcę. Co tydzień odbywają się Rady Budowy z udziałem przedstawiciela Delegatury WUOZ w Jeleniej Górze, na bieżąco omawiane są wszystkie problemy i nowe okoliczności, a także zagrożenia, które zdarzyły się w trakcie robót budowlanych i prac konserwatorskich.
Wyzwań konserwatorskich jest co nie miara.
- Założono konserwację całego wystroju elewacji, zwłaszcza fryzu, obramień okiennych i portali pałacu oraz odtworzenie na podstawie materiałów ikonograficznych historycznych podziałów stolarki okiennej i drzwi wejściowych. W portalu wschodnim odtworzony zostanie kartusz herbowy Schaffgotschów. Przywrócona zostanie historyczna kolorystyka elewacji w oparciu o badania stratygraficzne tynków. Zachowaniu podlega oryginalne, historyczne rozplanowanie układu wnętrz, piwnic i parteru, z postulowanym odtworzeniem klatki schodowej, podkreślającej reprezentacyjny charakter holu. Zachowaniu podlegają sklepienia, dekoracja sztukatorska, kominek a w przypadku pozytywnych wyników badań stratygraficznych także partie zachowanych polichromii. Założono odtworzenie bryły, formy dachu i kompozycji elewacji budynku małej stajni z odsunięciem, w formie miedzucha, od budynku dawnego domu zarządcy. Odtworzeniu podlega bryła, naczółkowy dach z facjatkami i kompozycja elewacji z przejazdem bramnym, pseudoryzalitami, portalami i osiami okiennymi domu zarządcy z zachowaniem sklepień piwnic i parteru. Budynek stodoły podlega odbudowie jako bryła na rzucie prostokąta z naczółkowym, dwuspadowym dachem. To na tym odtwarzanym dachu dopuszczony został montaż baterii fotowoltaicznych, a budynek nazwany został w projekcie "Stodołą Elektryczną" – informuje WKZ
 

cieplice1.jpg
cieplice2.jpg
cieplice3.jpg
cieplice4.jpg
cieplice5.jpg
cieplice6.jpg
cieplice7.jpg
cieplice8.jpg
cieplice9.jpg
cieplice10.jpg
cieplice11.jpg
cieplice12.jpg
cieplice13.jpg
cieplice14.jpg
cieplice15.jpg

Komentarze (11)

70mln zł

Co tam można chwalić, jak tam są sam ruiny, co świetnie widać na zdjęciach. Przez 10 lat KPN zupełnie nic nie zrobił, a cały kompleks coraz bardziej popada w ruinę. 1 krok do przodu i 10 do tyłu. Ten konserwator to pewnie kolejny kumpel dyrektorka Raja. Raz jeden drugiemu kadzi, potem na odwrót i tak się toczy ta zabawa za pieniądze podatników.

KONSERWA-tor pewnie tak samo świetnie zorientowany jak pismak, który pałac w Sobieszowie uważa za "cieplicki zabytek" (patrz tytuł artykułu). A jak tam panie KONSERWA-torze zabytkowa przędzalnia lnu w Mysłakowicach - tak samo świetnie idzie odbudowa pod pańskim nadzorem?

Trzeba było sprzedać ten kompleks prywaciarzowi, to w kilka lat mielibyśmy piękny hotel pod Chojnikiem, miasto by zarobiło i jeszcze ściągałby turystów. Ale szmaciarz Zawiła wolał oddać za friko kolesiowi Rajowi, tak jak podarował lasy pod Jagniątkowem bez żadnej konsultacji z mieszkańcami. KPN nawet przez 20 lat tego nie zrobi. A potem zamiast hotelu powstanie jakaś "elektryczna stodoła" z nudnym muzeum gospodarowania w lasach. Coś co jest konikiem Raja niekoniecznie zainteresuje rzesze turystów. Popatrzcie jak szybko wypiękniał pałac w wojanowie, teraz tak samo w Karpnikach. A w Sobieszowie KPN grzebie, grzebie, grzebie...

To ja w Cieplicach mieszkam??? Dobrze, że się z gazety dowiedziałam :))) Ten pałac jest w Sobieszowie przy ul. Cieplickiej (jedno z wejść na teren).

Czy pięknie to się okaże jak skończą, jeśli kiedyś skończą hahaha

Musi być dobre smarowanie, żeby sanki jechały latem.

Taa, jak znam wykonawcę obiektu , to z oryginalnego projektu niewiele się ostnie, zamiana wszystkiego na jak najtańszy dostępny na rynku produkt, ale co tam aby tylko wytrzymało okres gwarancji...
Jest to o tyle dziwne że inwestor- KPN już przecież za to zapłacił w wyższym standardzie, akceptując kosztorys projektowy, a wykonawca składając ofertę doskonale wiedział na jakich materiałach ma pracować.
Pachnie tu coś brzydko...

Donald Tusk
@donaldtusk
Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo.

Dziwne, że ta konserwa taka dobra. Pewnie do obiadu ją poproszono i będzie w jadłospisie przez okres remontu. Już jedna puszka taka była co to w domu rodzinnym nigdy nie gościła.

KPN firmuje odbudowę na NASZE pieniądze. Z naszych podatków.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.