O Gerharcie Hauptmannie w najnowszym "Deutsch aktuell"

Facebook Muzeum Dom Hauptamnna

Jak donosi Muzeum Dom Hauptanna, ukazał się majowo-czerwcowy numer dwumiesięcznika "Deutsch aktuell". To pismo dla uczących się języka niemieckiego i pogłębiających swą wiedzę w tym i o tym języku.

W numerze znaleźć można wielostronicowy tekst "Gerhart Hauptmann - ein scharfer Gesellschaftskritiker" (Gerhart Hauptmann - surowy krytyk społeczeństwa) autorstwa Iwony Płotki.

Tekst powstał dzięki współpracy z muzeum i może być pomocny nie tylko tegorocznym maturzystom. Polecić go wszystkim, którzy swoją wiedzą o Gerharcie Hauptmannie będą chcieli pochwalić się w... języku niemieckim. Znajdziemy w nim m.in. opis drogi twórczej pisarza, kilka słów o naszym muzeum (łącznie z ofertą zwiedzania) czy kilka znanych aforyzmów pisarza.

Każdy z tekstów uzupełnia bogaty słowniczek niemiecko-polski. Zaś dzięki kodom QR możemy obejrzeć dokument filmowy "Gerhart Hauptmann und die Polen" (w j. polskim lub niemieckim) czy spektakl "Gerhart Hauptmann - Ivo Hauptmann. Briefe" (w j. polskim). Obie realizacje powstały w naszym muzeum w dwóch ostatnich latach.

Dwumiesięcznik "Deutsch aktuell" można kupić we wszystkich salonikach prasowych w kraju lub zamówić w poznańskim wydawnictwie Colorfulmedia (www.colorfulmedia.pl)

Komentarze (1)

W 1880 roku Hauptmann chciał wstąpić do armii pruskiej, jednak nie udało mu się zdać egzaminu wstępnego. Rozpoczął zatem naukę w szkole rzeźbiarskiej przy Królewskiej Szkole Artystycznej i Zawodowej w Breslau. W tym miejscu zaprzyjaźnił się z Josefem Blockiem. Przyjaźć ta trwała przez całe ich życie. Niestety przez złe zachowanie i niedostateczną pilność Gehrart został okresowo wydalony ze szkoły. Jednak na prośbę profesora Roberta Härtla został on do niej przywrócony i pozostał tam do roku 1882. W 1914 roku Hauptmann jako jeden z 93 niemieckich naukowców, uczonych i artystów podpisał Manifest dziewięćdziesięciu trzech. Deklarowali oni w nim poparcie dla niemieckich działań wojennych na początku I wojny światowej. Po pierwszym roku wojny Wilhelm II odznaczył Hauptmanna Orderem Czerwonego Orła IV klasy. W 1918 r. dołączył do deklaracji solidarności z republiką, podpisanej przez liczne grono niemieckich intelektualistów. W pierwszych latach republiki niemieckiej był brany pod uwagę jako kandydat na Prezydenta Rzeszy. Proponowano mu również stanowisko Kanclerza Rzeszy. Hauptmann został pierwszym laureatem Tarczy Orła Rzeszy Niemieckiej.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.