
Z blisko 8 tysięcy prac zgłoszonych do konkursu, autorstwa ponad 500 zawodowych fotoreporterów oraz freelancerów, na wystawie znalazło się 149 najlepszych zdjęć, wybranych przez tegoroczne jury pod przewodnictwem Piotra Janowskiego. Za Zdjęcie Roku - najważniejsza nagroda w konkursie - nagrodzono Szymona Barylskiego, freelancera. Zdjęcie z marca 2016 r. z obozu uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej. Spotykają się tam imigranci z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem. Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.
- To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu.
Prace laureatów prezentowane są w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura i sztuka, Portrety, Sport, Natura. Łączna wartość nagród w konkursie to ponad 120 tys. zł.
- Wyróżnione zdjęcia przypominają, co było najważniejsze w Polsce i w świecie w ubiegłym roku. Wiele z nich przywołuje emocje związane z takimi wydarzeniami, jak chociażby Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016. Ale ważne jest to, że głównie pokazują ludzi na co dzień, ludzi pozornie różnych w innych rejonach świata - mówi członek jury Wojciech Kompała.
Wystawie będą towarzyszą bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne prowadzone przez Waldemara Kompałę – jurora siedmiu edycji konkursu i konkurs dla gości odwiedzających wystawę, w którym nagrodą główną w każdym mieście będzie aparat Instax mini 70 z filmem. Szczegóły konkursu będą dostępne w miejscu prezentacji wystawy.
Komentarze (0)
Napisz komentarz