Przedwojenna Polska w obiektywie Holendra

Przedwojenna Polska w obiektywie Holendra

Jaki był 1934 rok w Polsce? Zwyczajny. Ludzie się rodzili i umierali. Chodzili do pracy, budowali miasta, wolny czas spędzali na rozrywkach. Młoda Polska ciągle odradzała się po 123-letniej niewoli.

„Zwyczajny 1934.” to tytuł najnowszej wystawy fotografii prezentowanej w jeleniogórskiej Galerii Skene. Autorem zdjęć jest Willem van de Poll (1895-1970) - jeden z pierwszych holenderskich fotoreporterów.
W 1919 roku zapisał się do szkoły fotograficznej w Wiedniu, a popołudniami dorabiał fotografowaniem na zlecenie policji wiedeńskiej. Szybko zaczął publikować w prasie. Już w 1920 roku jego pierwsze zdjęcia opublikował „Berliner Tageblatt”. Wtedy jeszcze, jak wspominał: „Społeczny status fotografa był porównywalny z komiwojażerem - czymś pomiędzy łotrzykiem i trefnisiem”.
Willem van de Poll zajmował się fotografią prasową, podróżniczą, reklamową, był fotografem w koncernie Philips, pracownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych oraz fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej (w latach 40. i 50. dokumentował życie rodzinne królowej Juliany i księcia Bernharda, towarzyszył parze królewskiej w oficjalnych podróżach).
W latach 30. pracował m.in. dla agencji prasowych i znanych wydawnictw. Willem van de Poll po raz pierwszy odwiedził Polskę w maju 1934 roku, a pół roku później przyjechał na dłuższy, prawie miesięczny pobyt, z przygotowaną koncepcją, co chce fotografować - z dużym zamówieniem niemieckich i amerykańskich agencji fotograficznych. Powstałe w 1934 r. zdjęcia nie były publikowane w Polsce, część zamieściła prasa holenderska i niemiecka. Po raz pierwszy zbiór około 150 fotografii z Polski z 1934 roku został zaprezentowany w Polsce w styczniu 2014 roku, w Warszawie.
Willem van de Poll w latach 60. XX wieku przeprowadził się do Szwajcarii. Zmarł w 1970 roku. Wernisaż wystawy fotografii w Galerii Skene w czwartek, 22 maja, o godz. 17, a ekspozycję będzie można oglądać do 2 lipca.

 

Komentarze (5)

No dobra. Interesują mnie moje okolice. A z naszego Jeleniogórskiego regionu niby co z fotografował?.

Przeciez to nie byla wtedy polska... Swoja droga zamowienie niemieckie z 1934 to juz hitler od roku byl u wladzy.Ciekawe jak te zdjecia wykorzystano.
Do nj24.Gdzie jest ta galeria?

Galeria Skene mieści się w hallu Teatru C.K. Norwida

Ta galeria jest otwarta w weekendy tez? Nie mieszkam juz w JG ale bede przejazdem do lipca...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.