Strażnicy karzą za zbieranie grzybów i jagód w KPN

Strażnicy karzą za zbieranie grzybów i jagód w KPN

Sezon na grzyby i na jagody to także czas nasilenia łamania zasad obowiązujących w Karkonoskim Parku Narodowym. Turyści przemierzający szlaki co rusz spotykają osoby z wiaderkami, reklamówkami czy koszyczkami. Strażnicy KPN twierdzą, że najwięcej nielegalnych grzybiarzy i jagodziarzy spotkać można w okolicach Okraju. 

Pan z reklamóweczką przemykający wzdłuż niebieskiego szlaku w Jagniątkowie nawet się specjalnie nie kryje po co wszedł do Parku. Wpatrzony w runo idzie powoli, schylając się co kilkanaście metrów. Po drugiej stronie ścieżki turystka tonie w jagodzinach. Zrywa i konsumuje. Oboje mają szczęście - strażnik leśny za takie zachowanie może ukarać mandatem do 500 zł, ale akurat patrol się nie pojawia. W skrajnych wypadkach strażnicy mogą skierować sprawę do sądu, a ten już może wymierzyć grzywnę do 5 tys. zł.

 

Sezon na jagody i grzyby potrwa jeszcze jakiś czas, a strażnicy KPN zamierzają kontrolować szlaki na chronionym terenie. - W zeszłym roku w jednym dniu daliśmy 11 mandatów za zbiór jagód i grzybów w miejscach chronionych. W tym roku dotąd ukaraliśmy dziewięć osób. Jak dotąd obserwujemy mniej takich zachowań – mówi Włodzimierz Zieliński, strażnik KPN. Z nielegalnymi zbiorami związane są także inne przewinienia, za które karzą strażnicy. Najczęściej chodzi o wjeżdżanie samochodami w miejsca niedozwolone oraz schodzenie ze szlaków. Pracownicy KPN przyznają, że czasem, kiedy złapią zbieracza na terenie Parku, a ten tłumaczy, że jest bezrobotny i w ten sposób podreperowuje domowy budżet, to wystawiają niższy mandat. - Za drugim razem jednak ktoś taki na wyrozumiałość już liczyć nie może – mówi Włodzimierz Zieliński.   

grzxyby.JPG
jagody.JPG

Komentarze (15)

Lepiej niech się marnują

kara śmierci za zbieranie grzybów

jak ktoś poskubie jagód lub pozbiera grzybów, to wielkie przestępstwo i strata dla Parku. Ale jak Park zleca wycinkę na swoim terenie (np. przy koralowej ścieżce 2lata temu) i ciężki sprzęt robi koleiny na pół metra, to jest OK.

Chcieliście mieć park narodowy za oknami to macie. Mieszkańcy Jagniątkowa teraz nawet nie mogą wyjść do lasu na grzyby albo poskubać jagód, bo kpn-iarze walą mandatami. Raju na początku był słodziutki, zarzekał się że nic się nie zmieni w użytkowaniu lasu, a w miarę upływu czasu zakazów coraz więcej. Niedługo nawet do lasu z psem nie wyjdziecie. Radni Jeleniej Góry, którzy lekką ręką oddali Rajowi kawał lasu bez konsultacji z mieszkańcami (wręcz można powiedzieć, że w tajemnicy przed mieszkańcami) powinni beknąć i to nieźle. Ale oni do lasu nie chodzą więc w sumie im to zwisa.

Ciężki sprzęt jeździ wzdłuż Jagniątkowa regularnie, tylko jak spadnie śnieg to się wstrzymują, bo zostają ślady. Na weekendy leśnicy, albo ich znajomi, wytworzą drzewo prywatnymi samochodami.

Przepraszam, drewno, nie drzewo.

Kary za zbieranie jagód i grzybów w CAŁYM KPN-ie, czy tylko w miejscach chronionych? Jeśli tylko w miejscach chronionych - jestem ZA, ale pod warunkiem oczywistego oznaczenia tych miejsc!

Jakuszyce każda niedziela...Debile śmigają nawet autami po szlakach. Maszynki w każdej niedorobionej łapie. Panowie Strażnicy zapraszamy. Każda niedziela

Panowie strażnicy w niedzielę nie pracują bo jest niedziela, jak wiadomo dzień wolny od pracy. Pojawią się w poniedziałek między 7 a 8 godziną, lub później...

Jakuszyce to nie KPN

A może za pozwolenie zbierania grzybów człowiek pozbiera i śmieci .Las bedzie czysty grzybiarz zadowolony i leśnik szczęsliwy

Hej, Zacznij zarabiać prawdziwe pieniądze w domu Dosłownie nic nie robiąc!

Nie pytaj jak- Zobacz na własne oczy! Wystarczy się zapisać tutaj: http
Darmowe konto demo dzięki któremu postawisz pierwsze kroki!
Zyskaj więcej... Wpłać pierwszy depozyt! A analitycy zrobią wszystko już za Ciebie!

Hej, Zacznij zarabiać prawdziwe pieniądze w domu Dosłownie nic nie robiąc!

Nie pytaj jak- Zobacz na własne oczy! Wystarczy się zapisać tutaj: ---- bit.ly/2E6raDB
Darmowe konto demo dzięki któremu postawisz pierwsze kroki!
Zyskaj więcej... Wpłać pierwszy depozyt! A analitycy zrobią wszystko już za Ciebie!

Hej g łu pku!! Gdzie te linki do prawdziwej kasy!? ty na pewno już jesteś bajecznie bogaty. Tylko dlaczego pi er dzisz w stołek przed kompem w swojej klitce i tracisz czas na wstawianie tych śmieci...

Osobiście uważam, że zbieranie na własne potrzeby jagód jeszcze nie jest takie szkodliwe. Gorzej jak ludzie "czeszą przemysłowo maszynkami. Osobiście uważam że kary powinny być nakładane ponieważ ludzie i pseudo turyści totalnie dewastują nasze lasy. Do tego dołączają się Nadleśnictwa. Ostatnio szlaki turystyczne do zgroza zniszczone przez ciężki sprzęt i zaśmiecone przez pracowników (puszki po piwie i konserwach, butelki itp.)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.