Świat w oczach dziecka

Świat w oczach dziecka

Przed rokiem, na I Dolnośląski Konkurs Fotografii Mobilnej dla dzieci w wieku do lat 13 wpłynęło niewiele ponad sto zdjęć. W tym roku jurorzy mieli już o wiele więcej pracy. Podczas drugiej edycji konkursu musieli wyłonić najlepsze prace z kilkuset nadesłanych na konkurs Obok Mnie. Zadaniem konkursu jest wyłonienie spośród uczestników osób szczególnie utalentowanych w tworzeniu obrazów fotograficznych za pomocą prostych, cyfrowych urządzeń i budowanie świadomości obrazu.

Konkursowe prace oceniali znani jeleniogórscy fotografowie: Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki, Wojciech Miatkowski i Marek Liksztet. - Pomimo wahań i rozterek, byliśmy zgodni co do oceny prac laureatów głównych nagród. Najbardziej bezpośrednie i najmocniejsze wydały nam się prace dziesięcioletniej Klary Dąbrowskiej (I nagroda), wykonane bezpretensjonalnie i z wielką swobodą. Natomiast o połowę młodszy laureat II nagrody Antek Gierus, wykazał się refleksem rasowego fotoreportera. Wypatrzoną scenkę uliczną, zamknął w kadrze starego lustra. Za serce chwyciły nas wyróżnione przez nas obrazy Mileny Mielech. Kompozycja, malarskie światło i refleksyjny klimat. To fotografie pełne harmonii i piękna– mówi Wojciech Miatkowski

- Jaki świat zobaczyliśmy na fotografiach przysłanych na konkurs?
Na pewno barwny i różnorodny. Świat ożywiony przez domowych pupili – psy i koty, przez zwierzęta gospodarskie i dzikie, kolorowe rośliny. To także świat wakacyjnych wypraw – tych bliższych, nad Bałtyk, i tych dalszych – do Italii. Na fotografiach znajdujemy wspomnienia z podróży do Warszawy, górskiej wędrówki i sielskiego wypoczynku na wsi – wyjaśnia jeden z jurorów Wojciech Miatkowski. Mimo, że z reguły fotografie wykonane przez dzieci cechuje pewna niewinność widzenia i swoboda kompozycyjna, niektóre jednak zaskakują dyscypliną i dojrzałością. Zdaniem oceniających prace nadesłane na konkurs Obok Mnie – to oznaka zarówno rodzącego się talentu plastycznego, jak i utraty wspomnianej niewinności oka. Pytanie o to, czy dzieci fotografowały beztrosko swoje otoczenie, czy realizowały pewnego rodzaju obrazowe kalki, pozostaje nierozstrzygnięte.
Konkurs jest adresowany do dzieci w wieku do 13 lat zamieszkujących na Dolnym Śląsku, fotografujących telefonem komórkowym lub tabletem. Celem konkursu jest zaprezentowanie wizualnej wrażliwości dzieci na otaczającą je rzeczywistość w postaci wystawy.
W czasach cyfryzacji fotografii i łatwości zapisu tego, co jest “obok” za pomocą chociażby telefonu komórkowego, dorośli mają możliwość obejrzenia świata z perspektywy bardzo młodego człowieka. Poznania jego sposobu widzenia, kadrowania obrazu, jego wrażliwości i tego, co dla niego jest najbardziej interesujące w najbliższym otoczeniu. Jest to również okazja dla młodych uczestników do poznania siebie nawzajem za pomocą porównania różnego, własnego sposobu patrzenia na świat a tematyka zdjęć jest dowolna.
Organizatorem Konkursu Fotograficznego „Obok mnie” jest Jeleniogórskie Centrum Kultury. Współorganizatorami konkursu są Stowarzyszenie „Jeleniogórska Strefa Fotografii” oraz Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze.
Wystawę pokonkursową można oglądać w Galerii Pod Brązowym Jeleniem do połowy stycznia 2017 r.
 

obok_Mnie_2016_jj (2).jpg
obok_Mnie_2016_jj (3).jpg
obok_Mnie_2016_jj (4).jpg
obok_Mnie_2016_jj (5).jpg
obok_Mnie_2016_jj (6).jpg
obok_Mnie_2016_jj (8).jpg
obok_Mnie_2016_jj (9).jpg
obok_Mnie_2016_jj (10).jpg
obok_Mnie_2016_jj (11).jpg
obok_Mnie_2016_jj (12).jpg
obok_Mnie_2016_jj (13).jpg
obok_Mnie_2016_jj (14).jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.