Świeradów po testach

Świeradów po testach

Burmistrz Świeradowa Zdroju Roland Marciniak podsumował przedświąteczną akcję testowania antygenowego wszystkich dorosłych mieszkańców swojej gminy. To jak dotąd jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Okazało się, że z około 3,5 tys. przebadanych osób przynajmniej 103 osób przechorowało covid 19.

Bezpłatną, anonimową i dobrowolną akcję testowania mieszkańców rozpoczęto w Świeradowie 20 grudnia. Urząd miasta zakupił 3,5 tys. testów na przeciwciała IgM i IgG. Pozytywny wynik pierwszych świadczy o aktywnym zakażeniu koronawirusem; dodatnie wyniki IgG oznaczają, że testowanych wcześniej przechorował covid 19. Testy mieszkańcom roznieśli strażacy, można je też było odebrać w miejscowym ośrodku kultury.
Przetestowała się zdecydowana większość mieszkańców, bo prawie 3,5 tys. osób. Wiadomo, że mniej więcej tylu poddało się badaniu, bo takie składali deklaracje. Osób, które powiedziały, że testu nie przeprowadzą było raptem kilkadziesiąt. Test potwierdził zakażenie koronawirusem u przynajmniej 103 z nich, bo tylu zgłosiło się do przychodni. Z tej grupy 18 osób zostało skierowanych na wymaz, co oznacza, że także inne symptomy wskazywały na właśnie przechodzoną chorobę. 12 starszych mieszkańców gminy poprosiło o pomoc przy przeprowadzeniu testów. Okazało się, że aż osiem z nich było zakażonych koronawirusem.
- Takie są, pewnie nieprecyzyjne, dane jakimi dysponuje urząd – mówi burmistrz Marciniak. – A nieprecyzyjne są dlatego, że testowanie było anonimowe i pewnie jest jakaś grupa mieszkańców, którzy mieli wynik dodatni, ale woleli się tym nie chwalić. Niemniej nawet te 108 osób pokazuje, jak duża jest skala epidemii, zwłaszcza gdy kontekstem będzie liczba przetestowanych mieszkańców Świeradowa. Zdecydowana większość z tych, które miały wynik pozytywny przechodziła chorobę bezobjawowo.
Powszechne testy w Świeradowie kosztowały budżet miasta 150 tys. zł (pozyskane z opłat za sprzedaż alkoholu).
- Gmina kupiła testy hurtowo. Ale przy tej okazji stwierdziliśmy, że takich testów nie ma w okolicznych aptekach, choć powinny być, jako element systemowego przeciwdziałania epidemii. Trzeba je kupować przez internet, gdzie kosztują pięć – sześć razy więcej. Po interwencji urzędu teraz pojawiły się w aptekach i cieszą się wielkim zainteresowaniem – mówi burmistrz.
Gmina chce powtórzyć akcję przed Wielkanocą.
- To sezon grypowy i trzecia fala pandemii. Tym razem szykujemy się do testów wymazowych, które można samodzielnie wykonać w domu - zapowiada R. Marciniak.
Celem akcji było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Takie powszechne testowanie pozwala poznać skalę zakażeń i zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Pokazuje też, że przy zastosowaniu odpowiednich protokołów sanitarnych zakazy rujnujące przedsiębiorców nie były wcale konieczne.
- Przed okresem świątecznym mieliśmy przetestowanych wszystkich mieszkańców, znaliśmy więc skalę zagrożenia, a przede wszystkim, w dużym stopniu, mogliśmy wyeliminować zagrożenie zakażeniami ze strony naszych mieszkańców. Gdyby to połączyć z obowiązkowymi testami dla przyjeżdżających turystów (pewnie równie chętnie sfinansowaliby je tak przyjezdni jak i hotele) niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania epidemii byłoby znikome i miasto mogłoby swobodnie funkcjonować - uważa burmistrz Marciniak.
Apeluje przy tym do rządu tym, by takie rozwiązanie wzięto pod uwagę w następnych miesiącach, bo szczepienia (przy obecnym ich tempie) mogą nie załatwić sprawy do przyszłej zimy.

 

Komentarze (6)

Dostajesz test to go zwróć!Wówczas będzie uczciwie dla dwóch stron.

A tutaj taka zagadka z wczoraj.
Może mi ktoś mądry wyjaśni takie równanie.

Jeżeli od ogólnej liczby zakażonych 1318562 odejmiemy zmarłych 29119, uzdrowionych 1063093, tych co w nadzorze i kwarantannie 139967 i 6555, oraz chorych w szpitalu 16786 i 1602. Pozostaje 61440 osób niby zakażonych, zapewne żywych ale nie leczonych i nie w nadzorze.
Czyli sobie chodzą luzem ? Czy ktoś nad tym nie panuje lub te codzienne cyfry są nierzetelne ?

Czy testy były wykonywane przez osoby wykwalifikowane, w laboratoriach ?

umisz czytać a nie rozumisz cwieku?

Czyli mowa o produkcie podobnym do alkotestów za 5 zł z Orlenu.

A teraz rogatki i testować każdego wjeżdżającego, bo inaczej trzeba tę akcję uznać jedynie za propagandę, a nie za rozwiązanie problemu. Widać że Świeradów bogata gmina skoro rozpie...rza kasę podatników na bezsensowne działania

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.