Ukraińcy wrócili!

Ukraińcy wrócili!

Lawinowo wzrosła w ciągu ostatniego półrocza liczba cudzoziemców zgłoszonych w Polsce do ubezpieczeń społecznych. W kwietniu tego roku legalnie pracowało 780,5 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost w stosunku do lutego 2020 r. o 110,3 tys., a w stosunku do marca 2021 r. – o 14,5 tys. Największy wzrost w stosunku do marca br. ZUS odnotował w przypadku obywateli Ukrainy – o 10,3 tys.

Dolny Ślask drugim wyborem

Na Dolnym Śląsku zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest 73,4 tys. cudzoziemców, co oznacza wzrost o prawie 14 tys. w ciągu pół roku. W tym 59,7 tys. Ukraińców, co stanowi wzrost o ponad 10 tys. Tylko w woj. Mazowieckim pracuje więcej Ukraińców niż na Dolnym Śląsku - 93,1 tys. W Gdańsku - 31 tys., w Krakowie i Poznaniu po 30 tys. - Duży wzrost liczby pracowników szczególnie z Ukrainy jest z pewnością wynikiem odblokowania granic po pierwszym lockdownie. Co istotne przyjeżdzający do nas obcokrajowcy coraz częściej pracują legalnie, czyli są ubezpieczeni – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia ubiegłego roku wynosiła 658,2 tys., obecnie jest ich 780 tys., co oznacza wzrost o 122,3 tys.

- Te liczby pokazują, że obecnie pracuje u nas więcej cudzoziemców niż przed pandemią. To rekordowa ilość obcokrajowców, którzy legalnie pracują w Polsce, do której należy dodać te osoby, które wciąż pracują bez żadnych umów – mówi rzeczniczka.

Prawdziwa wieża Babel

Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 564 109 (w sierpniu 2020 r.: 480,9 tys.). Na drugim miejscu są Białorusini - 54 405 (wzrost o 10 tys.). Na trzecim – Gruzini, których w rejestrach Zakładu jest 14 278 (wzrost o 4 tys.). Na Dolnym Śląsku pracuje 3 tys. Białorusinów, 700 Gruzinów, 600 Hindusów, ponad 500 Włochów. - Mamy także 3 Mauretańczyków, 3 Cypryjczyków, 8 obywateli Peru, 3 z Salwadoru.

W naszym regionie pracują cudzoziemcy reprezentujący aż 119 narodowości – opowiada Kowalska-Matis. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Nowej Zelandii, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza. Największy skok w ilości cudzoziemców pracujących w Polsce dokonał się w latach 2017/2018. Obecnie zgłoszonych do ZUS jest 780,5 tys. obywateli obcych państw, z czego 454 tys. to pracownicy na umowach a 22,1 tys. prowadzi własne firmy. Tradycyjnie wśród obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń największą grupę stanowią obywatele Ukrainy - ok. 75 proc.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS. Nieznana jest liczba osób pracujących „na czarno”.

Kotlina Jeleniogórska to ich drugi dom

Dodatkowo nasi goście zza wschodniej granicy bardzo polubili Kotlinę Jeleniogórską. Jeszcze przed pandemią szacowano, że w samej Jeleniej Górze mieszka ich około 7 tysięcy! Można się spodziewać, że otwarcie hoteli i gastronomi przyniesie kolejny impuls do osiedlania się Ukraińców w naszym regionie. Oni sami o Jeleniej Górze wypowiadają się wręcz entuzjastycznie. Co więcej są coraz wyraźniej widoczni w życiu społecznym. Np. w ostatnią sobotę 8 maja grupa Ukraińców oraz Białorusinów zorganizowali, przy współudziale Urzędu Miasta, sprzątnie miasta w rejonie Wzgórza Partyzantów. Do akcji przyłączyli się także Polacy. Jak deklaruje duża część naszych gości zza wschodniej granicy, z naszym regionem wiążą swoją przyszłość.

Zdjęcia pochodzą z profilu facebookowego Ukraińcy Jelenia Góra

Podczas akcji sprzątania

Komentarze (12)

40 stójkowych z milicji pilnuje bunkier kaczy szaniec małego kulawego führera kałczyńskiego na Żoliborzu.

Krzyworyj dwukrotnie certyfikowany patologiczny oszust i kłamca Moravitzky pójdzie siedzieć.

Podpisano (-) Banaś

Mec. Artur Nowak, adwokat reprezentujący ofiary księży pedofilów w wielu sprawach o odszkodowania za molestowanie i gwałty na nieletnich.
Tyrawa, Janiak, Głódź to klucz awansów spod znaku Gulbinowicza. Aż strach pomyśleć, jakie cechy decydowały o ich awansie. Pycha, buta i chamstwo. Tyle po nich zapamiętamy. Polski Kościół ma taką mordę, na jaką zasłużył. Proszę zobaczyć, kim są ludzie, którzy rządzili i dalej rządzą polskim Kościołem, którzy roszczą sobie pretensje, by nas umoralniać? W chwili próby stali po stronie sprawców. Gdyby polscy biskupi mieli trochę przyzwoitości, już dawno podaliby się do dymisji. Nie mają jej jednak ani krzty. Będą bronić swoich stołków jak Najświętszego Sakramentu. Władza - bez niej nie umieją żyć.

bardzo dobrze! to fajni ludzie, są nam potrzebni i zapraszamy serdecznie!

popieram, sa bardzo uprzejmi i sie usmiechaja! co jest rzadkie wsrod Polakow, szanujmy wszystkich obcokrajowcow skoro wybrali nasz kraj i pokazmy im ze sa tu mile widziani

super, zeby jeszcze więcej było ludzi wiary mahometańskiej to może te kościółki zaczęły by sie powoli naprawdę wyludniać

Spoko ziomowie i ziomalki.

i bardzo fajnie! sympatyczni pozytywni usmiechnieci

A ja jako Polak nie mogę znaleźć pracy, owszem dają za najniższą krajową. Patologia!

Bycie wolakiem bez zawodu umiejętnosci i kwalifikacji to za mało.

bo chcesz nic nie robic a zarobic....a oni ciezko pracuja...

A ja nie mogę znaleźć pracowników za 3-4 tysiące na rękę. Może nic nie potrafisz ani nawet nie masz chęci??

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.