W karkonoskich lasach ludzie śmiecą na potęgę

FOT. Nadleśnictwo Śnieżka

Leśnicy już nie dają rady. Gdy w jednym miejscu posprzątają góry odpadów, to w drugim pojawiają się nowe. Ostatnio w lasach pod Karpaczem namierzyli nielegalne wysypiska z kawałkami tapicerki samochodowej i osprzętem silnika. Bez liku jest też w lasach maseczek ochronnych  i jednorazowych rękawiczek. By choć trochę ukrócić zaśmiecanie, Nadleśnictwo Śnieżka rozpoczęło akcję #Zabierz5zLasu.

O co w niej chodzi? - Idąc do lasu, weź ze sobą worek i zbierz 5 odpadów. Następnie zrób zdjęcie i wstaw na fb, oznaczając hasztagiem #Zabierz5zLasu i zaznaczając profil Nadleśnictwa Śnieżka. Nominuj potem kolejną osobę do wykonania zadania #Zabierz5zLasu – tłumaczą zasady akcji leśnicy. Zachęcają także do przysyłania zdjęć z akcji lub innych ciekawostek spotkanych w lesie. Liczą, że może chociaż w te sposób ograniczą ilość śmieci w lesie.

Samochodami wywozili śmieci do lasu pod Karpaczem

A na ścieżkach czy polanach można spotkać dosłownie wszystko. Pralki, telewizory, gruz, opony, tony plastiku, stare meble. Niektórych wandali udaje się namierzyć.

Tak było z mężczyznami, którzy pod koniec maja wywozili do lasu na terenie Nadleśnictwa Śnieżka pod Karpaczem odpady z warsztatu samochodowego. Zarejestrowała ich fotopułapka, zainstalowana przez straż leśną. 

Na nagraniach widać wyraźnie, jak do lasu wjeżdża samochód osobowy z przyczepką oraz biały bus. Mężczyźni wyrzucają plastiki samochodowe, kawałki tapicerki, osprzęt silnika, śmieci komunalne i gospodarcze. Potem odjeżdżają. - Mamy tu przykład niezwykle bezczelnego zachowania – komentowali leśnicy nagranie. Fotopułapki instalują właśnie po to, by namierzyć złodziei drewna i ludzi zaśmiecających las.

Posprzątali las, sprawców ukarają

Mężczyźni nie mieli pojęcia, że ich działania zarejestrowała fotopułapka.

- Nie bardzo rozumiemy, czym się kierowali „aktorzy?  Wiadomo, że to „lokalsi'”- tym bardziej jesteśmy zbulwersowani" - piszą leśnicy na facebooku Nadleśnictwa Śnieżka. Wyciągają też smutny wniosek: "Wygląda na to, że kochamy las... ale co poniektórzy kochają też w nim śmiecić".

Dzięki fotopułapce udało się namierzyć wandali. Poniosą konsekwencje zaśmiecania lasu. Jak zapewnia Marek Rybak z Nadleśnictwa Śnieżka, Straż Leśna skieruje wniosek do sądu o ukaranie sprawców. Dodaje także, że sąd może ukarać każdego z nagranych mężczyzn grzywną do pięciu tysięcy złotych, a także koniecznością uiszczenia nawiązki na rzecz pokrycia kosztów uprzątnięcia lasu.

Leśnicy na facebooku pokazali zdjęcia miejsc uprzątniętych ze śmieci  i przypominają, że „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Leśnicy przekonują, że każdy może przyczynić się do tego, by lasy były czystsze. Chodzi nie tylko o to, by nie pozostawiać po sobie śmieci, ale też o to, by sprzątnąć  na przykład plastikowe butelki i inne odpady, na które natkykamy się w trakcie leśnych wędrówek. Stąd pomysł na akcję #Zabierz5zLasu.

smieci w lesie  (1).jpg
smieci w lesie  (2).jpg
smieci w lesie  (3).jpg
smieci w lesie  (4).jpg
smieci w lesie  (5).jpg
smieci w lesie  (6).jpg
smieci w lesie  (7).jpg
smieci w lesie  (8).jpg
smieci w lesie  (9).jpg

Komentarze (20)

proponuję ustalić górną granicę kary za śmiecenie na 150 zł. + upomnienie. Skoro w górę się nie da to może obniżenie przyniesie skutek

Kara jest od tego, by delikwent dotkliwie poczuł, że może "zaboleć". Symboliczne kwoty nikogo nie oduczą śmiecenia.

Minimalna kara za śmiecenie powinna wynosić 10.000 zł + obowiązkowe sprzątanie śmieci po sobie i przedstawienie dowodu policji, straży miejskiej lub nadleśnictwu, że śmieci zostały oddane do PSZOK lub innego punktu zbiórki odpadów.

Takie działanie odniesie zamierzony skutek, gdy z konta ubędzie pokaźna kwota lub delikwent będzie musiał na tę okoliczność wziąć pożyczkę i ją spłacić.

W newralgicznych punktach muszą pojawić się oczywiście fotopułapki, jak tutaj, w przeciwnym razie, za sprzątanie i wywóz nieczystości zapłacą podatnicy.

10 000 zł to nie pieniądze, min. 50 000 zł. Dopiero wtedy kara będzie odczuwalna i odstraszająca.

10.000 zł też piechotą nie chodzi. Dla mnie to pokaźna kwota. Kara ma być dotkliwa i odstraszać potencjalnych "śmieciarzy". Może być i 50.000 zł :) Ten, kto jest w porządku nie ma się czego bać.

Tylko dotkliwa kara finansowa może nauczyć rozumu "neandertalczyków".Czyli nadal fotopułapki.

Mamy dość!

Małego kulawego narodowo socjalistycznrgo hitlera Kaczyńskiego sączącego jad w bunkrze kaczy szaniec przy Nowogrodzkiej.

Po wygranych przez Hitlera wyborach w 1933 roku bojówki SA zaczęły od palenia książek i wybijania witryn żydowskich sklepów.

Później nazwano zydow i cyganow podludźmi.

Zbudowano obozy koncentracyjne.

Zaczęto palić ludzi - wykluczonych przez Hitlera.

Duda i führer kaczyński też wykluczają ludzi.

Mamy dość!

Dawaj jeszcze, nie przestawaj....

Kogo obchodzą żydzi i cyganie? Trzeba dbać o swoich, inne nacje niech dbają o siebie. Tylko tyle, albo aż tyle.

faszystowski ch**u, poczekaj jeszcze ci ktos odbyt powiekszy

mocny jestes czy z otworem tez ?

...a niby tacy europejczycy.

Ale po co zasłaniać gęby? Zrobić na stronie nadleśnictwa galerię "śmieciarzy", a dodatkowo co miesiąc publikacja nowych twarzy na Jelonce i nj24.

Michał Szczerba i Dariusz Joński z Platformy Obywatelskiej poinformowali o wynikach kontroli poselskiej w Agencji Rezerw Materiałowych i Ministerstwie Zdrowia. Według dokumentów w magazynach nie ma 1150 z 1200 zamówionych przez resort zdrowia respiratorów. Dodatkowo umowa podpisana przez resort zdrowia opiewa na kwotę aż 250 mln złotych - wyższą, niż wcześniej podawano w mediach.

Skoro z CBA wynoszą miliony reklamówkami (!), to łatwo można sobie wyobrazić jakie wałki odchodzą w ministerstwach. Mówimy o miliardowych przelewach

"...do pięciu tysięcy złotych" - pewnie stowke dostali, bo przyrzekli glosowac na andzejka.

dajcie spokoj z tym andrzejem nic gorszego nam przytrafic sie nie moglo a najgosze jest to ze on o tym nic nie wie idalej tnie glupka i mysli biedny chlopina ze jest najlepszy sama fizjonomia mowi wszystko niech dalej pokazuje mine mussolliniego i nie zapomni jak on skonczyl

uważam, że Antek smoleńska parufka NIE JEST godny stawania przed Trybunałem Stanu.

On powinien stanąć przed sądem powszechnym i zgnić w dobrym, starym, pierdlu, typu Rawicz cz Wronki.

Choć w 2RP zadyndałaby ruska kreatura na sznurze.

Strach włazić do lasu z Dżesiką,bo monitoring.Niby wolny kraj.hehe

Kamery powinny się same finansować. I może być ich wiele. Tak samo fotoradary. Kary powinny pokrywać ich obsługę. Ale jakoś nasz wybrany gospodarz terenu ma to gdzieś. Byłem na wycieczce na nieczynnym basenie Rakownica. Wracając po kilkunastu minutach widzę stojący przy basenie wóz Isuzu DJ91778 i dwa wrzucone worki do basenu, których przed chwilą nie było. Mam fotki. Ale kogo to obchodzi.

Skoro masz fotki, trzeba to zgłosić na policji czy do Straży Miejskiej.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.