O co w niej chodzi? – Idąc do lasu, weź ze sobą worek i zbierz 5 odpadów. Następnie zrób zdjęcie i wstaw na fb, oznaczając hasztagiem #Zabierz5zLasu i zaznaczając profil Nadleśnictwa Śnieżka. Nominuj potem kolejną osobę do wykonania zadania #Zabierz5zLasu – tłumaczą zasady akcji leśnicy. Zachęcają także do przysyłania zdjęć z akcji lub innych ciekawostek spotkanych w lesie. Liczą, że może chociaż w te sposób ograniczą ilość śmieci w lesie.

Samochodami wywozili śmieci do lasu pod Karpaczem

A na ścieżkach czy polanach można spotkać dosłownie wszystko. Pralki, telewizory, gruz, opony, tony plastiku, stare meble. Niektórych wandali udaje się namierzyć.

Tak było z mężczyznami, którzy pod koniec maja wywozili do lasu na terenie Nadleśnictwa Śnieżka pod Karpaczem odpady z warsztatu samochodowego. Zarejestrowała ich fotopułapka, zainstalowana przez straż leśną. 

Na nagraniach widać wyraźnie, jak do lasu wjeżdża samochód osobowy z przyczepką oraz biały bus. Mężczyźni wyrzucają plastiki samochodowe, kawałki tapicerki, osprzęt silnika, śmieci komunalne i gospodarcze. Potem odjeżdżają. – Mamy tu przykład niezwykle bezczelnego zachowania – komentowali leśnicy nagranie. Fotopułapki instalują właśnie po to, by namierzyć złodziei drewna i ludzi zaśmiecających las.

Posprzątali las, sprawców ukarają

Mężczyźni nie mieli pojęcia, że ich działania zarejestrowała fotopułapka.

– Nie bardzo rozumiemy, czym się kierowali „aktorzy?  Wiadomo, że to „lokalsi’”- tym bardziej jesteśmy zbulwersowani” – piszą leśnicy na facebooku Nadleśnictwa Śnieżka. Wyciągają też smutny wniosek: „Wygląda na to, że kochamy las… ale co poniektórzy kochają też w nim śmiecić”.

Dzięki fotopułapce udało się namierzyć wandali. Poniosą konsekwencje zaśmiecania lasu. Jak zapewnia Marek Rybak z Nadleśnictwa Śnieżka, Straż Leśna skieruje wniosek do sądu o ukaranie sprawców. Dodaje także, że sąd może ukarać każdego z nagranych mężczyzn grzywną do pięciu tysięcy złotych, a także koniecznością uiszczenia nawiązki na rzecz pokrycia kosztów uprzątnięcia lasu.

Leśnicy na facebooku pokazali zdjęcia miejsc uprzątniętych ze śmieci  i przypominają, że „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Leśnicy przekonują, że każdy może przyczynić się do tego, by lasy były czystsze. Chodzi nie tylko o to, by nie pozostawiać po sobie śmieci, ale też o to, by sprzątnąć  na przykład plastikowe butelki i inne odpady, na które natkykamy się w trakcie leśnych wędrówek. Stąd pomysł na akcję #Zabierz5zLasu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.