W Podgórzynie chcą dymisji wójta i radnych

W Podgórzynie chcą dymisji wójta i radnych

Wprawdzie wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata otrzymał dzisiaj (30 czerwca) absolutorium, ale spokojnie spać nie może. Grupa mieszkańców przygotowuje się do przeprowadzenia referendum o odwołanie wójta i rady gminy.

- Przeraża nas dług jaki ma gmina Podgórzyn, bo wynosi on już 25 mln zł, a do tego dochodzą jeszcze obligacje na 28 mln 400 tys zł., wyemitowane w ubiegłym roku.  Nasza gmina jest za mała na takie duże zobowiązania. One nas pogrążą – twierdzi Sylwia Jarmakowicz.

Jako przedstawicielka niezadowolonych mieszkańców złożyła na wtorkowej (30.06) sesji dwa wnioski. Zaapelowała do radnych o nieudzielenie absolutorium wójtowi gminy Podgórzyn oraz wnioskowała, by radni zrzekli się swoich mandatów. - Stracili nasze zaufanie i szacunek – mówi pani Sylwia. - Radni mają służyć mieszkańcom i im pomagać, a nie głosować, jak wójt nakazuje – dodaje. Jak wyjaśnia, spodziewali się, że wójt, który ma w radzie zdecydowaną większość, otrzyma absolutorium, więc już rozpoczęli przygotowania do przeprowadzenia referendum o odwołanie wójta i rady gminy Podgórzyn.

- Nie dziwię się oburzeniu mieszkańców – dodaje Robert Balcerek, radny gminy Podgórzyn i sołtys Zachełmia, który głosował za nieudzieleniem absolutorium wójtowi. Jego zdaniem, ludzie są zdesperowani, bo nie wiedzą, co ich czeka. - Gdy podejmowaliśmy decyzje o budowie szkoły w Podgórzynie, wójt obiecał, że żadna z pozostałych placówek nie zostanie zamknięta. Tymczasem po raz trzeci podejmuje próbę likwidacji szkoły w Sosnówce – wylicza sołtys Balcerek. Do tego dochodzą wielkie rachunki za wodę i ścieki, bo radni cofnęli dopłaty do wody. Ponadto gmina rozwiązała umowę na świadczenie usług komunikacyjnych z jeleniogórskim MZK. - Te problemy sypią się lawinowo i mieszkańcy mają prawo domagać się wyjaśnień – mówi Robert Balcerek.Tym bardziej że w sąsiednich gminach, które także dotknęła zapaść z powodu koronawirusa, takich drastycznych oszczędności nikt nie wprowadza.

Wójt Mirosław Kalata nie dał się ponieść emocjom.. - Musze dbać o interes wszystkich mieszkańców, a nie jednej grupy - tłumaczy. - Sytuacja gminy jest trudna i powinniśmy się wspierać i robić wszystko, abyśmy przetrwali ten okres. - Rządzę tymi środkami, które mam i szukam oszczędności gdzie mogę- dodaje wójt. - Czy zrobienie referendum spowoduje nagle, że stanie się cud? Pieniędzy od tego w kasie nie przybędzie. Każdy inny wójt i radni będą musieli zmierzyć się z tymi finansowymi problemami - tłumaczy Mirosław Kalata. Zapowiada, że nie wycofa się zatem z projektu likwidacji szkoły w Sosnówce. Będzie szukał tańszego przewoźnika i negocjował stawki za wodę i ścieki w KSWiK. Nie zamierza podać do dymisji.

- Nie możemy czekać i spokojnie patrzeć, aż nasza gmina będzie się pogrążać. Musimy działać i to właśnie robimy – podkreśla  Sylwia Jarmakowicz.

podgorzyn sesja  (1).jpg
podgorzyn sesja  (3).jpg
podgorzyn sesja  (4).jpg
podgorzyn sesja  (5).jpg
podgorzyn sesja  (7).jpg
podgorzyn sesja  (8).jpg
podgorzyn sesja  (11).jpg
podgorzyn sesja  (16).jpg
podgorzyn sesja  (19).jpg

Komentarze (34)

Jeśli nie pytał sie mieszkańców o pozwolenie na zaciąganie długów to dług jest nieważny.

Według mnie, to natychmiast do gminy powinien wkroczyć obcy prokurator, tam takie przekręty odchodzą że szkoda gadać, najprawdopodobniej to już można liczyć straty w milionach przez ich urzędowanie. A wiecie w jaki sposób wójt okrada mieszkańców z naszych podatków? to podpowiem. Oczywiście wójt kompletnie nie dba o dobro mieszkańców tylko o siebie i swoich kolegów. Dam pierwszy przykład, przyjechał pewien gość naobiecywał złote góry z wyciągami w Sosnówce a ten wójt posprzedawał mu ziemię, działki, grunty po zaniżonych cenach Uwaga! za 4/10 aktualnej ceny, oczywiście stratni jesteśmy my, ale wójta który ma smykałkę do okradania nie przekonacie. Takich kolegów co kupili bardzo tanio działki w naszej gminie było baaardzo dużo. Kolejne przekręty to zakup działek przez gminę od prywatnych właścicieli. Dam jeden przykład to działka gdzie stoi szkoła w Podgórzynie została zakupiona za bardzo grube pieniądze, o wiele większe niż była warta ta działka, ale co się nie robi dla kolegów sąsiadów i rodzin. Inna sprawa to wynajem pobliskich firm by coś zrobili dla gminy, tutaj sam osobiście widziałem papier który kosztował gminę kilkanaście tysięcy, można było to wyrzucić do kosza bo się okazał ten papier kompletnym bublem, no ale co się nie robi dla kolegów, żadnego zwrotu pieniędzy od firmy nie wzięli, w końcu to nie ich pieniądze, nasze, więc bardzo łatwo im się je rozdaje. Z iloma już kolegami wójt porobił za nasze pieniądze interesy tego nie wiem, ale było na pewno tego nie mało i w ten sposób są rozdawane na prawo i lewo nasze pieniądze. Niby kombinują by na koniec fakturach się zgadzało ale to co miedzy czasie porozdają to już jest ich, a my niestety stratni. Ja nie wiem na co jeszcze ludzie czekacie? Obecny wójt Podgórzyna ma was w czterech literach, przekonały się o tym nauczycielki z Sosnówki i nie tylko, że zamiast wójt pójść porozmawiać z nauczycielami to pierwsze co robi wrzuca do regionalnej telewizji że likwiduje szkoły w gminie. Chodzą ploty po gminie że polityk ze Ścięgien co ma ranczo chce dzieci ze szkoły wyrzucić i tą szkołę kupić. Dlaczego nie jest likwidowana szkoła w Ścięgnach? tylko ta w Miłkowie co ma zaplecze, halę sportową, kuchnię itd. Tutaj też jest kolejny wójta przekręt. Długo by o tym pisać ale to wicewójt z wójtem są tacy sami, więc wicewójta też by należało prześwietlić.

kto to jest Jarmakowicz Sylwia ? Balcerek dał się poznać wieczny malkontent urząd sołtysa nie zaspokaja jego ambicji ? Spokój i jedność to sprzymierzeńcy potrzebni w trudnych
czasach.

Jestem drobnym przedsiębiorcą, mieszkam w Podgórzynie od 1963 roku, gmina nigdy nie miała szczęścia do włodarzy. ale odkąd został wybrany na wójta Pan Kalata coś się zmieniło.
Ziemia zatrzęsła się w posadach dla starych układów, przyszli nowi radni szczególnie młode osoby, dla nas zwykłych mieszkańców którzy nie żyją z gminy lub nie są zatrudniani przez gminę naprawdę coś się zaczęło zmieniać, choćby osławiona szkola w Podgórzynie remizy strażackie ośrodek zdrowia w Miłkowie most na rzece Podgórna, to sa te inwestycję z których korzystamy.Owszem nikogo nie cieszy podwyżka za wodę ale też w tak małej gminie są cztery szkoły to przesada, przypominam że w szkole w Sosnówce dyrektorką jest Pani Balcerek żona słynnego radnego który wiele lat nie może się od pępowić od gminy pan radny rusza niebo i ziemie, tu nie chodzi o dzieci tylko o stołek dla żony i ciepłe posadki dla grona pedagogicznego, który nauczyciel nie chciał by mieć czworo czy pięcioro dzieci w klasie.
Panie wójcie dużo zdrowia a o referendum proszę się nie martwić zwykli mieszkańcy doceniają pańskie starania.

Wójt chwali się wynikami tej szkoły w samorządowych biuletynach, a jednocześnie chce ją zlikwidować. Laurki na zamówienie nie odwrócą uwagi od tego, że coś tu mocno śmierdzi.

I co z tego, że żona Balcerka jest dyrektorem szkoły? a to, że żona radnego pracuje w gminie, córka innego radnego też...Ogarnij się Panie/i/ mieszkańcu i pisz w swoim imieniu, a pozostałych mieszkańców nie podszywaj pod swoje wypowiedzi. A czworo czy pięcioro dzieci to jest w szkole w Ścięgnach i Miłkowie, jak coś piszesz, to najpierw sprawdż

Właśnie sprawdziłem żona radnego już nie pracuje w gminie a co do dzieci to jest jak napisałem 5 osobowe klasy w Sosnówce.Fajnie zróbcie referendów to będziecie się mogli policzyć na tle całej gminy ile was jest takich zatroskanych losem gminy.

Panie mieszkaniec. Widać że jest Pan taki sam jak wójt, oszukuje pan wszystkich. Pisze Pan pod różnymi artykułami komentarze. Za każdym kolejnym komentarzem pisze Pan inną datę od kiedy tu pan mieszka. Dlaczego pan tak kłamie? sklerozę ma Pan że nie pamięta od kiedy tutaj mieszka? Wstyd tak kłamać, wójt też tak kłamie wczoraj coś powie a dzisiaj mówi co innego na ten sam temat. To świadczy jakie w gminie mogą być przekręty.

Jaki z tego Mirosława jest przystojniak mmm o żesz ty.. Kto cie wybrał?? Do horrorof !!

Ciężko będzie rozróżnić, czy skonał, czy śpi ;)

Jak tak można pisać o kimś. Wstyd i kompletny brak kultury. Jeszcze Twoja teczka się znajdzie ubeku

Jak taki jesteś kulturalny to oddaj z nim dług gminny i wynocha!!! Szkoła, wyciągi,koronawirusik i odprawa to interesuje naszego Naczelnika..!!

Jak jesteś taki madry to napisz z imiena i nazwiska. Tak jak inni co wysmiewaja sie z jego choroby. Anonimowo wssyscy jestescie cwani

Mój kogutku złotobutku, kukurykaj z całej siły żeby nowe wójty zęby myły!!!

Pieniędzy w kasie nie przybędzie, ale pozbędą się darmozjada z szemranymi interesami, który zadłużył gminę po uszy i traktuje mieszkańców z buta.

Mieszkańcy narzekają, a kto na tego "wójta" głosował? Krasnoludki?

Pan Mirosław Kalata jest najlepszym włodarzem w okolicy. Wszyscy inni wokół z Łużniakiem, Gralem, Kubielskim, Kowalskim nie dorastają mu do pięt, w szczególności Łużniak(!). Czy jego "samorządowi koledzy" wybudowali gdzieś nową szkołę od podstaw? Pomaga mieszkańcom, na tyle na ile może, wszystkim pomaga. Zawsze ma czas dla zainteresowanego.

Za ponad 20 baniek szkołę bez sali gimnastycznej i bez dojazdu? To raczej powód do wstydu niż do chwały.

Widać niczym się nie interesujesz oprócz chwalenia kolegi wojta. Galu jest taki wójt sąsiedni co w tym samym czasie, co twój kolega z Podgorzyna wybudował szkołę za 10 milionów i dostał chyba 6 mln dofinansowania. Jak ciekaw jesteś więcej to zadzwoń do Jeżowa. To tam nie wydano w błoto 25 mln na budowę szkoły

Mieszkańcy Gminy Podgórzyn, to jest ostatni dzwonek aby uratować Naszą Gminę przed katastrofą!!! Drogi Panie, już Pan zadbałeś o Nasz interes... wszyscy zobaczyli ten interes! -kończ waść, wstydu oszczędź!!!

Jak głosujecie tak macie, jest obawa że dołożycie się całej Polsce POrzez wasze wybory,właśnie zapoznałem się z protokołem gminy POdgórzyn z wyborów prezydenckich i wszystko wiadomo .
życzę POwodzenia

Oni są lekceważeni, okłamywani, oszukiwani przez tych których wybrali a mimo to nadal na nich głosują. To jest zadziwiający elektorat PO..

Prezydent „ułaskawił pedofila”. Ta sprawa może Dudę dużo kosztować
Decyzja Dudy o ułaskawieniu osoby, która molestowała dziecko jest trudna do wyjaśnienia nawet własnym wyborcom. Ludzie słyszą zabójczą zbitkę „ułaskawił pedofila”. To wina samego prezydenta i jego Kancelarii, która nie dopilnowała, żeby to potencjalne zagrożenie rozbroić kilka miesięcy temu.

Psychopata wyrzucony z PIS, potrzebuje pomocy psychiatry, ale nie ma odwagi sie o nią zwrócić

Lampy się doczekać nie można. Pisowski rząd doi samorządy, rozdaje pieniądze, zamiast pomóc gminom w inwestycjach. Na to powinny iść pieniądze a nie na kiełbasę wyborczą. W sumie Kalata ma rację mówiąc że dług nie zniknie jak go nie będzie. Szkoła 5 mln a skąd 28 mln długu. Nie było innych inwestycji? Kto go w to wkręcił? Woda za droga? Fajnie było jak ktoś dopłacał. Skończyło się, bo niby dlaczego dopłacać ludziom którzy prowadzą działalność gospodarczą a gmina nic z tego nie ma. Agroturystyki, apartamenty, kwatery nic nie płacą, a pełno tego. Ziemię posprzedawali i leżą brzuchem do góry.

Śmieci drogie,woda droga,niech ci wszyscy co oszukują na ilości osób do zapłaty za śmieci,ci co ciągną wodę na lewo,uderzą się w pierś,my wszyscy za tych oszustów płacimy,agroturystyki deklarują 1 kubeł, a wystawiają po kilka.Dlaczego nikt nie napisze ile wójt zrobił dobrego, jak pomaga mieszkańcom, tylko na niego plujecie,wziął kredyt, to go spłaci, a mieszkańcom zostaną inwestycje, Jakieś wyssane z palca informacje o Pokoju ze Ścięgien, że kupuje szkołę, skąd wy bierzecie takie newsy?Moje dzieci chodziły do szkoły w Sosnówce,chodząc na wywiadówki nie usłyszałem nigdy dobrego słowa o dzieciach, ta krzycząca nauczycielka z wczorajszej sesji,ciągle mówiła o dzieciach,że są lenie, nie uczą się, a my rodzice mamy z nimi pracować, to coś chyba nie halo,a dzieci idąc do innych szkół,oczywiście nie wszystkie, osiągnęły sukces.Trochę chyba niektórzy pieniacze się zagalopowali.

Pani Sylwio J Ko**** Panią ;) ja myśle że to jakiś podstawiony słup i tych 25 baniek już sie nie uratuje!! No ale cóż.. On tego nie odrobi bo nie używa blendamed ;)

co za paskuda gminia złócie si na proteze paskuda do klbla

Jolka, zastanów się co piszesz, pamiętaj karma wraca prędzej czy później,a drwienie z chorej osoby to tylko świadczy o Twojej zerowej inteligencji,nie życz nikomu co Tobie niemiłe

Kto chory? Chory siedzi w domu i sie leczy, a nie rzadzi. Nie wiem dlaczego trwanie przy władzy ważniejsze od zdrowia. Ktoś to wyjaśnić może?

Powiedz to Kaczorowi

Zamykanie szkoły to takie typowe dla jednej takiej partii. A ten Wójt to z jakiej partii?

Wójt z partii PO. Do wszystkich broniących wójta. Jakby wójt był uczciwy to by tak beztjalsko się nie zachowywał. W cale nie musiał skłócać mieszkańców gminy. Likwidację szkoły mógł normalnie załatwić drogą ugodową. Wystarczyło pójść do szkoły i z nauczycielkami porozmawiać. Dlaczego tego wójt nie zrobił, dlaczego radni z wójtem po cichu bez wiedzy mieszkańców zrobili głosowanie za likwidacją. Szczery dobry człowiek tak się nie zachowuje a oni są oszustami. Skoro chce wójt likwidować MZK, ok niech zawiesza z nimi usługę jestem za, tylko niech wójt zrobi wcześniej przetarg z nową firmą na pewnych zasadach by mieszkańcy nie byli stratni. Dlaczego wójt nie chce zrobić przetargu? Znalazł się kolega przewoźnik co chce zwykłymi busami wozić ludzi, czy tak ma wójt rządzić? Sprzedaż działek to też przekręt, my mamy cierpieć słono płacić po to tylko żeby wójtowi i jego kolegom żyło się lepiej. Nie tak gmina powinna funkcjonować, więc tak nie brońcie wójta bo za dużo narozrabial i co najgorsza dalej z nikim nie chce rozmawiać ludzi od świni wyzywa, więc się nie dziwcie że dzisiejsza sytuacja wygląda jak wygląda. Wójt sam tak naważył piwa.

jestem za wójtem .człowiek z charakterem.Mirku prowadź nas.hej

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.