Więcej pieniędzy dla powiatowych szpitali i DPS

Więcej pieniędzy dla powiatowych szpitali i DPS

Radni dolnośląskiego samorządu wojewódzkiego na ostatniej sesji zdecydowali o przeznaczeniu kolejnej transzy pieniędzy na wsparcie szpitali powiatowych i Domów Pomocy Społecznej. Środki pochodzą z funduszy europejskich i będą przyznane w wysokości zależnej od ilości łóżek. W sumie przekazanych zostanie blisko 13,9 mln zł.

- Nasza decyzja jest zgodna z zgodna rekomendacjami Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Chcemy pomóc jak największej liczbie szpitali, dlatego kierujemy strumień wszystkich dostępnych na dziś środków europejskich na ten cel - informuje marszałek Cezary Przybylski.
Dodatkowa dotacja sięgać będzie 6,5 mln złotych i możliwa była dzięki przesunięciom środków wynikającym z oszczędności w realizacji innych projektów unijnych. Dzięki wsparciu każdy ze szpitali dostanie ok 2200 złotych w przeliczeniu na każde posiadane łóżko.
- W walce z koronawirusem nasza uwaga koncentruje się głównie na szpitalach jednoimiennych. Jednak podmioty mierzące się z epidemią, to również te mniejsze, w powiatach czy gminach. Samorząd Województwa dostrzegając szpitale powiatowe oraz zdając sobie sprawę z ich znaczenia dla lokalnych społeczności, zdecydował o uruchomieniu dla nich dodatkowych środków - dopowiada wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup maseczek, gogli, kombinezonów - czyli tego, co ułatwia walkę z koronawirusem, czyni ją bezpieczniejszą i skuteczniejszą, ale również na zakup sprzętu medycznego, który posłuży do diagnozowania i leczenia wirusa, a gdy epidemia minie będzie wykorzystany w codziennej pracy szpitala. W kolejnych tygodniach samorząd województwa planuje przekazanie kolejnych 3,5 mln złotych dla szpitali w powiatach.
Większość powiatów naszego regionu otrzymało znacznie więcej środków niż przy pierwszym rozdaniu. Najwięcej zyskał powiat zgorzelecki, gdzie teraz trafi ponad 2 mln zł (W porównaniu z niespełna 0,5 mln w kwietniu). Wyjątkiem jest powiat jeleniogórski, gdzie teraz przekazanych zostanie niewiele ponad jedna trzecia środków kwietniowych.
Starostę jeleniogórskiego Krzysztofa Wiśniewskiego nie ta różnica:
- Przyjęto sprawiedliwy przelicznik i tyle nam przypadło – mówi.
Środkami dysponować będą starostwa. Powiaty z naszego regionu dostały odpowiednio:
- bolesławiecki -49,6 tys. zł (szpital jednoimienny finansowany jest z innej puli);
- jeleniogórski – 236,5
- kamiennogórski – 496,5
- lubański – 638,8
- lwówecki – 450,0
- zgorzelecki – 2 050,5
- Jelenia Góra – 55,5
 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.