– Nasza decyzja jest zgodna z zgodna rekomendacjami Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Chcemy pomóc jak największej liczbie szpitali, dlatego kierujemy strumień wszystkich dostępnych na dziś środków europejskich na ten cel – informuje marszałek Cezary Przybylski.
Dodatkowa dotacja sięgać będzie 6,5 mln złotych i możliwa była dzięki przesunięciom środków wynikającym z oszczędności w realizacji innych projektów unijnych. Dzięki wsparciu każdy ze szpitali dostanie ok 2200 złotych w przeliczeniu na każde posiadane łóżko.
– W walce z koronawirusem nasza uwaga koncentruje się głównie na szpitalach jednoimiennych. Jednak podmioty mierzące się z epidemią, to również te mniejsze, w powiatach czy gminach. Samorząd Województwa dostrzegając szpitale powiatowe oraz zdając sobie sprawę z ich znaczenia dla lokalnych społeczności, zdecydował o uruchomieniu dla nich dodatkowych środków – dopowiada wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup maseczek, gogli, kombinezonów – czyli tego, co ułatwia walkę z koronawirusem, czyni ją bezpieczniejszą i skuteczniejszą, ale również na zakup sprzętu medycznego, który posłuży do diagnozowania i leczenia wirusa, a gdy epidemia minie będzie wykorzystany w codziennej pracy szpitala. W kolejnych tygodniach samorząd województwa planuje przekazanie kolejnych 3,5 mln złotych dla szpitali w powiatach.
Większość powiatów naszego regionu otrzymało znacznie więcej środków niż przy pierwszym rozdaniu. Najwięcej zyskał powiat zgorzelecki, gdzie teraz trafi ponad 2 mln zł (W porównaniu z niespełna 0,5 mln w kwietniu). Wyjątkiem jest powiat jeleniogórski, gdzie teraz przekazanych zostanie niewiele ponad jedna trzecia środków kwietniowych.
Starostę jeleniogórskiego Krzysztofa Wiśniewskiego nie ta różnica:
– Przyjęto sprawiedliwy przelicznik i tyle nam przypadło – mówi.
Środkami dysponować będą starostwa. Powiaty z naszego regionu dostały odpowiednio:
– bolesławiecki -49,6 tys. zł (szpital jednoimienny finansowany jest z innej puli);
– jeleniogórski – 236,5
– kamiennogórski – 496,5
– lubański – 638,8
– lwówecki – 450,0
– zgorzelecki – 2 050,5
– Jelenia Góra – 55,5
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.