Od dziś (wtorek, 28 listopada) na ulicach Jeleniej Góry w regularnej komunikacji miejskiej można podróżować autobusami elektrycznymi. Obsługiwać będą przede wszystkim trasy przez Cieplice, bo m.in. obniżeniu emisji spalin w uzdrowiskowej dzielnicy miasta służy kosztowny zakup elektryków.

Pierwszych dziesięć – z zamówionych 23 autobusów elektrycznych marki Yutong – trafiło do Jeleniej Góry na przełomie października i listopada. Teraz są już gotowe do pracy. Będą przede wszystkim obsługiwać kursy na liniach nr 6, 7, 8, 10, 23, 26, a w miarę możliwości także na innych trasach. Ładowane będą na 10 dwustanowiskowych stacjach ładowania które zamontowano w zajezdni MZK. W przyszłym roku system ładowania ma być uzupełniony o trzy stacje na pętlach autobusowych: przy ul. Kiepury, Podgórzyńskiej i 1 Maja.

W przyszłym roku do stolicy Karkonoszy trafi jeszcze 13 autobusów elektrycznych. Łącznie stanowić będą 25 proc. jeleniogórskiego taboru autobusowego MZK. Zakład Komunikacyjny ma w planie zakup kolejnych ośmiu takich pojazdów.

Dla Jeleniej Góry wybór autobusów o napędzie elektrycznym jest naturalną konsekwencją naszych, wieloletnich już starań o poprawę czystości powietrza w Kotlinie – mówił w momencie zakupu Jerzy Łużniak, prezydent miasta. – Wprawdzie nasze auta z taboru MZK w komplecie spełniają wyśrubowane normy spalania, ale przecież napęd elektryczny jest nieporównywalnie korzystniejszy dla środowiska, stąd nasz wybór. Autobusy elektryczne – to fragment większej całości w staraniach o to, by mieszkańcy i przyjezdni mogli dosłownie i metaforycznie „oddychać pełną piersią”. Usytuowanie miasta w głębokiej kotlinie śródgórskiej wymaga od nas w tych obszarach wyjątkowej staranności, a fakt, że najstarsze uzdrowisko polskie – Cieplice – jest częścią Jeleniej Góry, dodatkowo nas do tej staranności obliguje. Jestem głęboko przekonany, że ten zakup, wraz z towarzyszącymi urządzeniami przyniesie odczuwalne korzyści – dodał.

Już zakupione autobusy kosztowały ponad 54 mln zł. Środki na ten zakup pochodziły częściowo z dotacji, a częściowo z nikoskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW.

Zakupione (20) i zamówione (3 – w innej konfiguracji) przez Jelenią Górę Yutongi sprawdziły się już w Polkowicach, gdzie jeżdżą od 2021 r. Cztery kolejne obsługują bezpłatną komunikację miejską w Kętrzynie.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.