Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 23 października 2022 r. na wycieczkę nr 37 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.33 do Wałbrzycha-Szczawienka, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603 783 610).

Trasa długości 12 km prowadzi przez południową część Książańskiego Parku Krajobrazowego. Od stacji Wałbrzych-Szczawienko idziemy w kierunku płn.- zach. i po przekroczeniu rzeki Pełcznicy dochodzimy do stojącego na granicy Szczawienka i Podzamcza gotycko-barokowego kościoła św. Anny. Przy murze kościoła znajduje się marmurowy nagrobek generała Benedykta Józefa Łączyńskiego, brata Marii Walewskiej, zmarłego podczas kuracji w Szczawnie Zdroju. W dalszej części wycieczki szlakiem czerwonym docieramy do Wąwozu Książ, gdzie na skalistym cyplu nad lewym brzegiem Pełcznicy wznoszą się ruiny romantycznego zamku Stary Książ, wybudowanego pod koniec XVIII w. na miejscu średniowiecznego założenia. Następnie, szlakiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej przebiegającym przez malownicze mostki podwieszone do ścian skalnych, dochodzimy do Zamku Książ, ogromnej budowli o kubaturze 150 tys. m3, trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, a dziesiatego w Europie. Początkowo niewielka warownia, w miarę upływu wieków powiększana o kolejne fragmenty, stała się pięknym, majestatycznym zamkiem, doskonale wkomponowanym w otoczenie. U podnóża, od płd. i zach., na kilku poziomach ciągną się tarasy z ogrodami, należącymi do lepiej zachowanych przykładów architektury ogrodowej w kraju. Po zwiedzeniu zamku szlakiem czerwonym idziemy do Świebodzic. Po drodze mijamy stajnie zamkowe z piękną, zbudowaną z drewna modrzewiowego, krytą ujeżdżalnią. W Świebodzicach oglądamy najważniejsze zabytki (kościoły św. Mikołaja oraz św. Piotra i Pawła, ratusz, fragmenty murów obronnych) i o godz. 16.59 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot.: https://www.ksiaz.walbrzych.pl/

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.