– Termin naszego protestu nie jest przypadkowy – mówi Dariusz Penkala, sołtys Chmielenia, współorganizator protestu, radny gminy Lubomierz.

Wpisać chodnik do budżetu

GDDKiA właśnie kończy konstruowanie budżetu na 2021 rok.- Chcemy, by w włączyć do niego budowę chodnika w Chmieleniu przy drodze krajowej nr 30 – wyjaśnia sołtys.

Blokada, polegająca na przechodzeniu przez przejścia, ma potrwać od godz. 10.00 do około godz. 15.00. – Mam nadzieję, że kierowcy będą wyrozumiali – mówi Dariusz Penkala. Porządku będą pilnować policjanci i strażacy ochotnicy. Zostanie zachowany reżim sanitarny.

Obietnice bez terminu

Ludzie z Chmielenia mają prawo być wkurzeni. Od lat zabiegają o poprawę bezpieczeństwa przy ruchliwej trasie, która wiedzie przez ich wieś. Brak chodnika powoduje, że trzeba chodzić poboczem, obok mknących ciężarówek i aut osobowych. – Tak dłużej być nie może!

Starania o wybudowanie chodnika w Chmieleniu wspierają władze gminy Lubomierz, które wysyłają oficjalne prośby do zarządcy drogi oraz posłowie, ślący interpelacje. Na razie, bez skutku.

Chodnika  ani obwodnicy nie ma w planach GDDKiA

Małgorzata Szumiata, rzeczniczka prasowa GDDKiA, zapytana przez nas o szansę wybudowania chodnika w Chmieleniu, wyjaśnia: „informujemy, że nie zostały jeszcze określone ramy czasowe realizacji docelowego obejścia miejscowości w ciągu drogi krajowej nr 30 (DK30), które powinno kompleksowo rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem ruchu w Chmieleniu. Niemniej jednak niezwłocznie podejmiemy kroki w celu pozyskania środków finansowych na budowę chodników i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Na początku lutego br. przeprowadzono inwentaryzację i analizę możliwości wykonania ciągów pieszych w pasie DK30 w Chmieleniu. Stwierdzono, że budowa ciągów wiąże się z koniecznością przebudowy i/lub budowy także innych elementów drogi, takich jak między innymi kanalizacja deszczowa i mury oporowe. Po uzyskaniu zgody na realizacji inwestycji i zabezpieczeniu środków na inwestycję, natychmiast przystąpimy do prac projektowych. Obwodnica Chmielenia nie została ujęta w Programie Budowy 100 obwodnic. W ciągu DK30 jedynie budowa obwodnicy Lubania została umieszczona na liście rezerwowej„.

Te same wytłumaczenia otrzymali mieszkańcy i są one dla nich nie do przyjęcia. Mają dość obietnic i mamienia kolejnymi terminami. Ludzie żadają konkretnych zobowiązań od GDDKiA.

Blokada DK nr 30

– Mamy dość pustych obietnic i w obawie o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich postanowiliśmy ponownie przypomnieć GDDKIA o tak ważnym problemie, mamy nadzieję że przy najbliższym uchwaleniu budżetu na 2021 rok, znajdzie się pozycja ” Kontynuacja budowy chodnika w Chmieleniu. Etap końcowy “ – wyjaśnia Dariusz Penkala.

Protest polegać będzie na blokowaniu przejścia dla pieszych. Organizatorzy i mieszkańcy zwracają się z apelem do wszystkich kierowców o wyrozumiałość i wsparcie ich w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa.

– Stojąc chwilę podczas blokady warto przyjrzeć się którędy codziennie dzieci i młodzież oraz osoby starsze muszą chodzić z duszą na ramieniu, grząskim poboczem, a w niektórych miejscach brak jest nawet pobocza – mówi sołtys Chmielenia i zapewnia, że gotowi są protestować, aż do skutku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.