Dwa samorządy dostały dofinasowanie w programie Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2021”. Środki na budowę strzelnicy otrzymał powiat karkonoski i gmina Stara Kamienica.

 To już piąte rozdanie środków z programu i pieniądze przyznano już prawie setce jednostek samorządowych, ale dopiero teraz zakwalifikowały się pierwsze samorządy z naszego regionu. Wcześniej o dotacje ubiegał się powiat kamiennogórski, powiat bolesławiecki i gmina Bogatynia, ale żadna z jednostek nie spełniła kryteriów.

Stara Kamienica z programu dostała 128,5 tys. zł, a powiat karkonoski 150 tys. zł. Obie jednostki chcą by ich strzelnice miały charakter wirtualny. Taki obiekt będzie wyposażona w laserowe repliki broni długiej i krótkiej, które będą symulować odgłosy strzału i odrzut charakterystyczne dla prawdziwej broni. Strzelnicę wirtualną będzie można rozbudowywać o kolejne moduły i podłączać do sieci, co pozwoli prowadzić szkolenia o różnym stopniu skomplikowania dla kilku osób jednocześnie.

W Starej Kamienicy strzelnica powstanie w świetlicy wiejskiej, a powiat swoja strzelnicę zlokalizuje w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach. Obie maja być gotowe jeszcze w tym roku.

Samorządy do końca roku mogą zgłaszać wnioski w kolejnym naborze. Największe szanse mają te jednostki, gdzie prowadzone są szkoły tzw. „mundurowe” lub gdzie działają organizacje strzeleckie.  

Fot. pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.