Choć to wbrew obowiązującym zasadom, Komisja Europejska zrobiła Polakom prezent świąteczny. Wkrótce drastyczne ceny produktów spożywczych mogą zmaleć za sprawą jednej, ważnej decyzji.

Będzie taniej?

Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarki RMF FM Komisja Europejska nieformalnie wyraziła zgodę na natychmiastowe obniżenie w Polsce stawki VAT na żywność do zera. Początkowo na przeszkodzie stała obowiązująca dyrektywa, która wykluczała takie rozwiązanie. Nowe przepisy, umożliwiające rezygnację z podatku, miały wejść w życie dopiero w połowie przyszłego roku. Okazuje się jednak, że negocjacje polskiego rządu były na tyle skuteczne, aby zmienić spojrzenie Komisji Europejskiej na sprawę. Organ ma „przymknąć oko” na obniżenie VAT przed ustanowieniem nowej dyrektywy.

„Żywność według tej nowej dyrektywy należy do towarów podstawowej potrzeby takich jak woda, produkty lecznicze czy farmaceutyczne, które będą mogły korzystać z zerowej stawki VAT” – zaznacza RMF FM. „Tu chodzi o zdrowy rozsądek. KE nie jest bezduszną administracją. Jeżeli reguły zmienią się za kilka miesięcy i Polska będzie wówczas w zgodzie z tymi regułami, to KE nie będzie wszczynać wobec Polski procedury o naruszenie prawa” – cytuje dziennikarka głosy ze strony Brukseli.

Mamy powody do radości

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego ceny w sklepach mogłyby w 2022 roku sięgnąć nawet 7,3-proc. podwyżek. Prognozy ekspertów przewidują, że inflacja ustabilizuje się dopiero w 2023 roku, co spowodowane jest m.in. drożejącymi surowcami i kosztami wytworzenia energii.

„W 2022 r. największym problemem dla polskiej gospodarki będzie wysoka inflacja, która wyniesie 7,3 proc. Wysoki wzrost cen będzie dotyczyć zarówno żywności, rachunków za prąd i ciepło, jak i usług” – czytamy w publikacji PIE.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.