Jeleniogórzanin Michał Skowron i Czeszka Adela Boudikova zwycięzcami Królewskiego, 50-kilometrowego dystansu Biegu Piastów. Justyna Kowalczyk-Tekieli była druga wśród kobiet. Na zwycięstwa przedstawiciela naszego regionu w biegu głównym BP czekaliśmy od ponad 20 lat. Michał Skowron dokonał tego po raz pierwszy w XXI wieku.

Ponad 1500 uczestników 50-kilometrowej rywalizacji biegło w znakomitych warunkach. Warunki atmosferyczne – minimalny mróz i słoneczna pogoda  – pomagały dziś zawodnikom. Jak zwykle – mimo nocnych opadów śniegu – trasy były znakomicie przygotowane. Ratrakowanie zakończono o czwartej nad ranem.

Po przebiegnięciu 50 kilometrów najwięcej powodów do radości mieli oczywiście zwycięzcy Michał Adela Boudikova. Czeszka wygrała wyraźnie z Justyną Kowalczyk-Tekieli. Naszą Królową Nart wyprzedziła o prawie 8 minut.

Nas najbardziej cieszy wygrana rodzonego jeleniogórzanina. Obecny zawodnik AZS Katowice należał do faworytów. Wygrał dość pewnie. Leupolda Richarda (Niemcy) pokonał o 25 sekund, a  Kacpra Antolca o 35 sekund. Zacięta rywalizacja toczyła się niemal do samego końca. Pięciu zawodników celujących w wygraną i należących do grona faworytów  (oprócz czołowej trójki jeszcze dwóch Czechów – Pavel Janecek i Peter Knop) biegło razem niemal do samego końca. Michał Skowron zaatakował na podbiegu, na 46. kilometrze. Rywale nie dali rady go dogonić.

W XXI wieku mieszkaniec regionu na tym dystansie jeszcze nie wygrywał. Zresztą zwycięstwa Polaków w tym czasie  były rzadkie. Udało się to tylko Dominikowi Buremu przed dwoma laty i Mariuszowi Michałkowi w 2012 r. Na zwycięstwo mieszkańca regionu czekaliśmy od 1992 r., gdy wygrał Jan Wojtas z Podgórzyna.

Michał Skowron swoją wygrana dopełnia historię pięknych związków rodziny Skowronów z Sobieszowa. Ojciec pana Michała -Mieczysław –  to jedna z legend Biegu Piastów. Z 50-kilometrowym dystansem mierzył się 30 razy. W 1989 r. wygrał bardzo silnie wówczas obsadzony bieg na 25 kilometrów. Pan Mieczysław znany jest także z imponującej kolekcji starych nart. W rodzinie jest jeszcze starszy brat Michała – Piotr,  który dwa razy wygrywał w BP na krótszych dystansach – i mama, Dorota, która stoi za osiągnięciami swoich facetów.

Fot. FC Bieg Piastów

3 komentarze

    • a po co oni mają to czytać? To przerasta ich możliwości, aby poskładać poprawnie parę zdań.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.