Ordynariusz diecezji legnickiej odwiedził osadzonych w Zakładzie Karnym w Zarębie. Wzorem swoich poprzedników obecny biskup legnicki Andrzej Siemieniewski skorzystał z zaproszenia i w Wielki Poniedziałek odwiedził Zakład Karny w Zarębie. Jak skrupulatnie wyliczyli kronikarze jednostki penitencjarnej, była to 26. wizyta biskupa diecezji legnickiej w tym miejscu.

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski przybył tutaj po raz pierwszy a spotkał się zarówno z kadrą Zakładu jak i z osadzonymi tam więźniami. Ci ostatni pod okiem kapelana ks. Artura Węgla przygotowali dla gościa mini-przedstawienie. Jeden z osadzonych zagrał kilka utworów a na koniec biskup otrzymał prezent – jeden z obrazów religijnych namalowanych przez jednego z więźniów.

– Zaczyna się Wielki Tydzień. Jest to czas bardzo błogosławiony. To najlepszy czas by odwiedzić osadzonych. Przybywamy, by budzić nadzieję na przyszłość, by przypominać, że to miejsce może być okazją do nawrócenia serca i odkrywania Bożych darów. Nawrócenia które dokonuje się w sercu, i które prowadzi do odkrycia, że „mogę być dla innych” – mówił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Szczytem wizyty była Eucharystia podczas której biskup udzielił kilku osadzonym sakramentu bierzmowania. Osadzonych do przyjęcia tego sakramentu przygotowywał wcześniej ks. Artur Węgiel, kapelan miejsca.

– Kapelan ma być z tymi ludźmi, by służyć im w życiu duchowym. Jest to przede wszystkim sprawowanie sakramentów. Ale też mamy towarzyszyć im w przemianie serca. Dlatego tutaj w Zarębie mamy trzy dni poświęcone na to, by się spotykać. Jeden jest przeznaczony na konferencje, drugi na sakramenty, trzeci na rozmowy. To są zwykli ludzie, którzy niestety mają w życiu takie sytuacje, po których trafiają tutaj. Jest to wówczas dobry czas, by zreflektowali się w swoim postępowaniu. Oni czują tu tęsknotę za wolnością. Zwłaszcza tęsknią za rodzinami. To motywuje do przemiany – mówi ks. Artur Węgiel.

Informacja i zdjecia Kuria Legnicka

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.