Wymianę pierwszej sekcji kolejki linowej na Szrenicę na trzykrotnie szybszą, dwukrotne poszerzenie nartostrady „Puchatek” oraz wytyczenie zupełnie nowej nartostrady „Puchatek Bis” zapowiada właściciel stacji narciarskiej Ski Arena Szrenica, spółka Sudety Lift. Inwestycja wreszcie ma przyspieszyć, bo inwestor wreszcie doczekał się od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu raportu oddziaływania na środowisko.

Spółka informuje:

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu oceniła raport oddziaływania na środowisko naszej inwestycji i uzgodniła warunki realizacji tego przedsięwzięcia. To postanowienie zawiera długą listę ograniczeń

To postanowienie zawiera długą listę ograniczeń związanych z koniecznością ochrony cennych wartości przyrodniczych w Karkonoszach podczas budowy i eksploatacji kolei.

– Prace nad tym dokumentem trwały wiele miesięcy. Uzgodnienie oznacza spory postęp w realizacji naszych zamierzeń. Teraz przed nami uzyskanie decyzji środowiskowej. Musimy przygotować projekt budowlany, uzyskać pozwolenie na budowę i zgodę na wylesienie – mówi Paweł Gogolewski, dyrektor spółki Sudety Lift.

Do prac w terenie ze względu na kalendarz wycinek drzew, będziemy mogli przystąpić najwcześniej jesienią 2024 r. Optymistycznie zakładając wymiana pierwszej sekcji kolei linowej na Szrenicę, mogłaby się zacząć wiosną 2025 r. Prace musimy zrealizować w ciągu jednego sezonu budowlanego.

Gospodarz największego ośrodka narciarskiego w polskich Karkonoszach zamierza zainwestować w rozbudowę stacji Szrenica Ski Arena kilkadziesiąt milionów złotych.

  • Obecnie istniejącą dwuosobową kolej linową ma zastąpić trzykrotnie szybsza, wyprzęgana, czteroosobowa kanapa. Na tym etapie prace mają dotyczyć pierwszej sekcji kolei, która w całości przebiega przez teren w administracji Lasów Państwowych. Inwestor nie wyklucza w dalszej perspektywie wymiany także drugiej sekcji położonej w Karkonoskim Parku Narodowym.
  • Rozwój infrastruktury narciarskiej w kompleksie obejmie także poszerzenie nartostrady „Puchatek” w dolnej części z obecnych 40 metrów do około 70 metrów. Zwiększy to bezpieczeństwo narciarzy na tej popularnej trasie.
  • Ma się pojawić również alternatywny wariant zjazdu ze stacji pośredniej. Nowa trasa na razie została nazwana roboczo – „Puchatek Bis”. W planach inwestycyjnych jest także wytyczenie nowego około 350-metrowego stoku dla początkujących narciarzy w rejonie kolei „Karkonosz Ekspress”. Przy nim ma powstać wyciąg orczykowy. Chcielibyśmy także skomunikować nartostradę „FIS” z „Puchatkiem”. Ten łącznik pozwoli na zjazd „FIS-em” do dolnej stacji.

Fot., info i mapka – Sudety Life

2 komentarze

  1. Wiosna 2025? Do tego czasu spółka musi uzyskać decyzję środowiskową, miasto musi zmienić plan zagospodarowania oraz wydzierżawić spółce teren pod tą inwestycję (wypracować warunki dzierżawy). Dopiero wtedy spółka może wystąpić o pozwolenie budowlane. Potrwa to raczej do wiosny 2035 roku. Także informacje zawarte w tym artykule to ściema i mydlenie oczu!

  2. droga wyjazdowa z Jeleniej Góry na Zgorzelec do granicy państwa od 30 lat nikt jej nie zrobił.Łatane dziury w dziurze.Panowie w garniturkach ,nasi politycy lokalni ,tyle warci co te drogi.Proszą o głos w wyborach.Dobrze Panie Łużniak,zwrócisz mi za felgę i oponę straconą na dziurze 1900 zl a ja się zastanowię,bo Pan za stan dróg odpowiadasz.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.