– 28-latek zadzwonił na numer alarmowy i powiedział, że ma zamiar targnąć się na swoje życie. Groził, że odkręci gaz – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, rzeczniczka prasowa KMP Jelenia Góra. Policjanci i strażacy przybyli na tyle szybko, że ulatniający się gaz, choć mocno wyczuwalny w mieszkaniu i na korytarzu, nie stał się jeszcze dużym zagrożeniem. Nie mieli też kłopotu z dostaniem się do mieszkania desperata na II piętrze – drzwi były otwarte. Mężczyznę zabrało pogotowie.

 

Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe stwierdziło nieszczelność instalacji w pionie i wyłączyło gaz w całym budynku. – To stara instalacja poprowadzona jeszcze w szachtach (przewodach), gdzie stwierdzenie , w którym miejscu występuje nieszczelność jest niemożliwe. To rozwiązanie nienormatywne, dzisiaj piony gazowe nie mogą być zabudowane – wyjaśnia Ryszard Rawski, szef firmy Domicus – Zarządzanie Nieruchomościami, która administruje wspólnota przy Działkowicza 2.

 

Odcięcie gazu w dużym bloku przyspieszyło, to o czym we wspólnocie mówiło się już od jakiegoś czasu – decyzję o całkowitej rezygnacji z gazu. – Mamy doświadczenie, bo podobnie z gazu zrezygnowała rok temu wspólnota w bloku obok. Dzisiaj wszyscy są tam zadowoleni – mówi Ryszard Rawski. Gdyby chcieć przywrócić gaz na Działkowicza 2 trzeba by wyłożyć od 500 – 800 tys. zł. Oznaczałoby to, że każdy z właścicieli lokalu musiałby wyłożyć po kilka tysięcy złotych. Do tego procedura z przygotowaniem projektu, uzyskaniem pozwolenia na budowę, znalezieniem wykonawcy itd. ciągnęłaby się miesiącami. – To byłoby nieracjonalne i nieopłacalne. Lokatorzy mają ogrzewanie miejskie, ciepła wodę z sieci. Nawet piekarniki dzisiaj są najczęściej na prąd. Kosztowna operacja służyłaby więc jedynie temu, aby podłączyć maszynki gazowe – mówi przedstawiciel „Domicusa” W tej sytuacji wydatek na kuchenkę elektryczną z punktu widzenia mieszkańca wydaje się rozsądną propozycją. Tym bardziej, że wspólnota mieszkaniowa zapowiada, że całość przyłączenia nowych kuchenek bierze na siebie. – Nasz elektryk sprawdzi instalację i przyłączy sprzęt – zapewnia Ryszard Rawski. Mimo to nie wszyscy są zadowoleni z rezygnacji z gazu. Troje lokatorów stanowczo sprzeciwia się nowemu rozwiązaniu. Z korytarzy zostały zerwane informacje na ten temat.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.