Unijni urzędnicy umieścili „Boże Narodzenie” na liście zwrotów, których należy unikać. Czy to oznacza, że będziemy musieli wykreślić je ze słownika.

Oburzenie i sprzeciw jest ogromny. Zareagował nawet Watykan, który uznał to za „wymazywanie chrześcijańskiej Europy”. Tak właśnie skomentował sprawę sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Chodzi o wewnętrzny dokument Komisji Europejskiej – przewodnik tzw. komunikacji „inkluzywnej”. Jej zadaniem jest takie formułowanie myśli, aby służyły budowaniu społeczeństwa równego i szanującego prawa wszystkich.

Komisja Europejska przygotowała taki przewodnik i sporządziła listę słów, których należy unikać. Jak podaje francuski dziennik „Le Figaro”, w spisie umieszczono np. „pan”, „pani”, „homoseksualista” oraz „Boże Narodzenie”. Właśnie to ostatnie budzi wiele oburzenie, bo KE zaleca, aby stosować określenie „okres świąteczny”.

To jednak nie wszystko, bo unijni urzędnicy w swoim dokumencie zalecają nawet niestosowanie niektórych imion. Chodzi o te związane bezpośrednio z religią. Wskazano np. „Maria” i „Jan”, które w ocenie Brukseli lepiej zastąpić „Malika” oraz „Juliusz”.

Czy te zmiany oznaczają, że będziemy musieli uważać na słowa i przestać mówić „Boże Narodzenie”. Niekoniecznie. Po pierwsze, dlatego, że przewodnik jest dokumentem wewnętrznym unijnej instytucji, który obowiązuje jej pracowników. Po drugie, KE zmienia teraz zdanie i po fali krytyki powoli wycofuje się ze swoich postanowień. Helena Dalli, unijna komisarz do spraw równości poinformowała, że prace nad przewodnikiem nie zostały jeszcze zakończone i to nie jest jego ostateczny kształt.

Boże Narodzenie

Jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, które upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest 25 grudnia według kalendarza juliańskiego (i 7 stycznia zgodnie z kalendarzem gregoriańskim). Zostało wprowadzone w Rzymie w IV lub pod koniec III wieku naszej ery.

News4Media/ fot. iStock

3 komentarze

  1. „Obchodzone jest 25 grudnia według kalendarza juliańskiego (i 7 stycznia zgodnie z kalendarzem gregoriańskim).” – w większości krajów obowiązującym kalendarzem jest kalendarz GREGORIAŃSKI i wg tego kalendarza BN obchodzimy 25 grudnia.

  2. Wróćmy z nazewnictwem do Szczodrych Godów ! To nasza pierwotna, prawdziwa tradycja i nazwa świąt zimowego przesilenia. Chrześcijanie wpiepszyli się w nie z buciorami gwałtem i przemocą.

  3. Zwrot pan i pani używany jest tylko w krajach postkomunistycznych. Wart też wrócić do staropolskiego zwrotu pedał.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.