Wrocław, Rzeszów, Bełchatów, a nawet Papanduva w Brazylii czy Dubaj. W tych miejscach odbędzie się specjalna akcja w Narodowy Dzień Niepodległości.

11 listopada będziemy świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju zaplanowano specjalne uroczystości. Będą składane kwiaty pod pomnikami, pokazy wojskowych grup rekonstrukcyjnych czy prezentacje współczesnego uzbrojenia. Do tego trzeba doliczyć kolejne działania, a jedną z takich akcji jest wspólne śpiewanie hymnu.

„Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą. Zachęcamy też organizatorów uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do włączenia się do akcji ‘Niepodległa do Hymnu’ i wykonania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego” – zachęcają organizatorzy. W tym roku na liście jest już 600 miejscowości. Akcja została zainicjowana trzy lata temu i wówczas na mapie znajdowało się 100 lokalizacji.

W naszym regionie do akcji przyłączyły się: Kamienna Góra, Bolków, Bogatynia, Bolesławiec, Wałbrzych ora Legnica.

W tym roku do śpiewania hymnu w samo południe zachęcają polscy olimpijczycy. To m.in. Dawid Tomala, Malwina Kopron czy Piotr Małachowski. Niekiedy jednak mazurek nie będzie śpiewany w Narodowe Święto Niepodległości, ale wcześniej. „Bierzemy udział w akcji 'Niepodległa do hymnu’! W samo południe 9 listopada włączamy się we wspólne świętowanie. Pokażmy, że w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego!” – informuje szkoła w Mrowinach.

Na tegorocznej liście są zarówno małe miejscowości jak i wielkie miasta. Nie brakuje też zagranicznych lokalizacji z np. Brazylii, USA, Cypru czy Grecji. Ich interaktywna mapa znajduje się w tym miejscu. Dla tych, którzy mogą mieć problem ze śpiewaniem, na stronie internetowej akcji, zamieszczono słowa hymny, zapis nutowy, a także nagrane jego wykonanie przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Chór Żeński Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrę Radiową, Orkiestrę Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.