W Zachełmiu działa International Capoeira Raiz, klub sportowy, który kultywuje starą brazylijska sztukę walki. Dzięki dofinansowaniu uzyskanego z Powiatu Karkonoskiego można dołączyć do zajęć nie ponosząc żadnych kosztów.

Capoeira – brazylijska sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Ruchy capoeira są bardzo płynne i rytmiczne. Z Brazylii, a więc z języka portugalskiego, pochodzi słownictwo i teksty piosenek.

Capoeira została stworzona w XVIII i XIX wieku przez niewolników w Brazylii, dla których stała się sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, ale także zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Nowoczesna, zmodernizowana capoeira zawiera wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia. Zawiera wiele kopnięć obrotowych w porównaniu do innych sztuk walki.

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść.

Jak zapewniają w zachełmiańskim klubie, brazylijska sztuka walki Capoeira to:

walka, akrobatyka, muzyka, śpiew, nauka podstaw języka portugalskiego, poznawanie kultury i historii Brazylii. Walka nazywana jest „grą” bo spryt i technika w capoeira są ważniejsze od siły i agresji.

Uwaga: udział w treningach jest bezpłatny. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiat Karkonoski .

Zapisy i informacja: tel. 503 022 104 lub e-mail: leniwiec1977@gmail.com

Grupa młodsza 5-8 lat

poniedziałki 17.30 – 19.00

Grupa starsza 9-99 lat

wtorki 18.00 – 19.40

piątki 18.00 – 19.50

Treningi odbywają się w Zachełmiu-Podzamczu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.