Od 1 października zaczynają obowiązywać nowe taryfy za gaz. W górę pójdą też ceny prądu, a właśnie zaczęła obowiązywać nowa regulacja, przez którą trzeba zapłacić więcej.

Według nowych stawek PGNiG cena gazu właśnie poszła w górę średnio o 7,4 procent i jest to już trzecia podwyżka w tym roku. Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki rodziny stosujące to paliwo wyłącznie do gotowania zapłacą co miesiąc o 3,36 proc. więcej, czyli ok. 72 groszy. Osoby używające gazu także do podgrzania wody muszą liczyć się z większymi wydatkami o 4,63 proc. czyli 4,48 zł miesięcznie. Natomiast gospodarstwa domowe, gdzie to paliwo służy także do ogrzewania, będą płaciły o 4,8 proc. więcej – 17 zł miesięcznie.

To nie koniec złych informacji, bo już wiadomo, że podrożeje prąd. Firma Enea chce wzrostu cen o 40 procent, ale tę propozycję musi zaakceptować jeszcze URE. Zdaniem wielu ekspertów skończy się – i tak na sporej – 20-procentowej podwyżce. Od dłuższego czasu mowa jest o tym, że o podwyżkę będzie wnioskował koncern PGE. Na razie trwają analizy dotyczące tej kwestii.

Nawet jeżeli – choć to niemal niemożliwe – zmian taryf nie będzie, to i tak prąd właśnie podrożał. Od 1 października obowiązuje nowa stawka opłaty mocowej. To jedna ze składowych rachunków za energię. Gospodarstwa domowe zużywające do 500 kWh rocznie zapłacą 2,37 zł miesięcznie netto. Te z zużyciem do 1,2 MWh rocznie – 5,68 zł a wykorzystujące 2,8 MWh – 9,46 zł. Największa, bo aż 13,25 zł, wyniesie stawka dla zużywających ponad 2,8 MWh rocznie. Oznacza to, że gospodarstwa domowe zapłacą od 50 groszy do 2,79 zł netto więcej miesięcznie.

News4Media/ fot. iStock

3 komentarze

  1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Chcieliście PO-PSL- to teraz macie Pani Ewa Kopacz jak była Premierem to pojechała do Uni Europejskiej i tam nas zdradziła. Po powrocie wszyscy słyszeliśmy jak na konferencji prasowej przekonywała nas, że teraz ceny prądu to będą rosły regularnie. No to teraz mamy karę za to, że daliśmy takim Nikodemom Dyzmom i niemieckim folksdojczą władzę w Polsce. Będzie bolało. A teraz Szwaby jeszcze chcą nam zamykać elektrownie i kopalnie. Donald Tusk właśnie po to przyjechał a kolejnym krokiem tego Niemieckiego pachołka będzie próba wyprowadzenia POLSKI Z UNI EUROPEJSKIEJ. Przyczyna jest arcy boleśnie prosta—POLSKI BANKOMAT SIĘ ZACIOŁ. Pinindzy nima ale tum razem dla Niemiec. Dlatego takie dzikie wycie.

  2. Cena wody jest w Jeleniej wściekle duża. Poza tym jest coraz bardziej zamulona i śmierdząca. Pieniądze w Wodniku gromadzone nie wiadomo komu są pożyczane. Ale o tym nie napiszecie. Jakie to przykre, że mamy w Jeleniej taki tygodnik.

  3. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

    Łatwo być żołnierzem w czasach rdzewienia uzbrojenia i parad wojskowych.
    Jednak prawdziwym żołnierzem stajesz się w czasach kryzysu i wojny. Kiedy trzeba odróżnić przemoc zbrojną od człowieczeństwa, rozkaz od okrucieństwa politycznego katolicko-faszystowskiej partii rasy panów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.