Naukowcy jednego z polskich uniwersytetów opracowali kalkulator, dzięki któremu pacjenci mogą sprawdzić, jak z największym prawdopodobieństwem przebiegałby u nich Covid-19.

Narzędzie udostępnione na rządowej stronie pacjent.gov.pl jest proste w obsłudze. Należy podać płeć, wiek, wagę i wzrost, a specjalne algorytmy przeanalizują wartości i porównają z tymi, które posłużyły do stworzenia najczęściej występujących zależności.

Wynik nie daje stuprocentowej pewności, jednak pozwala osobom niezaszczepionym, które dotychczas nie przeszły zakażenia Sars-Cov-2 oszacować, w jakim stopniu wirus mógłby wpłynąć na ich stan zdrowia.

„Wyniki prezentowane przez kalkulator służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej, ani też nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji klinicznych. System nie zapisuje wprowadzanych danych” – czytamy w opisie działania.

Twórcy kalkulatora podkreślają, że ryzyko ciężkiego przebiegu choroby wzrasta razem z wiekiem i wzrostem masy ciała. Zagrożenie jest szczególnie wysokie w przypadku mężczyzn. Bez względu na uzyskany wynik należy pamiętać, że narzędzie pełni jedynie funkcję edukacyjną i nie zastąpi rozmowy z lekarzem.

Autorzy zaznaczają też, że kluczowym czynnikiem chroniącym przed znaczną utratą zdrowia w przypadku zakażenia jest poddanie się szczepieniu.

Kalkulator dostępny jest pod tym adresem. Do jego wykonania posłużono się danymi zebranymi od 1133 polskich pacjentów z kilkunastu różnych placówek medycznych. Projekt sfinansowany został ze środków Agencji Badań Medycznych, a jego realizacji podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z Imagene.me SA oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

News4Media/fot. iStock / gov.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.