GOPR w ostatnim tygodniu udzielił pomocy 28 poszkodowanym, tylko w weekend ratownicy interweniowali 10 razy.

Najczęstszą przyczyną wezwania pomocy były urazy spowodowane upadkami, skutkujące kontuzjami stawów oraz czasem rozległymi stłuczeniami i ranami. Warto wspomnieć o zdarzeniu z soboty z rejonu Kotła Małego Stawu, gdzie turysta został ukąszony przez żmiję. Akcja wymagała sprawnego dotarcia do poszkodowanego, zabezpieczeniu oraz szybkiej ewakuacji z uwagi na ryzyko gwałtownego pogorszenia stanu poszkodowanego, u którego w przeszłości występowały silne reakcje uczuleniowe. Ratowany mężczyzna przyznał, że chciał przegonić napotkanego przy szlaku gada, co zakończyło się ukąszeniem w dłoń.

Ratownicy GOPR-u radzą, aby w przypadku napotkania jakichkolwiek zwierząt na szlakach należy oddalić się i pozostawić je w spokoju.

W czasie wędrówek pamiętajcie o bezpieczeństwie, przed wyjściem w góry przygotujcie konieczny ekwipunek, obowiązkowo zapakujcie mapę oraz w pełni naładowany telefon komórkowy z wpisanymi numerami alarmowymi 985 i 601 100 300 oraz aplikacją Ratunek.

Przed wyjściem zaplanujcie trasę swojej wycieczki i dostosujcie jej trudność i czas trwania do swoich możliwości. Na stronie http://gopr.org/ można znaleźć ważne informacje o warunkach na szlakach oraz aktualną prognozę pogody.

Fot. GOPR

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.