Dzisiaj (21 marca) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze rozpoczęli naukę licealiści z Ukrainy. Przywitała ich dyrektor szkoły Jolanta Paszowska i Alex -przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

W sumie w popularnym „Żeromie” uruchomione zostały dwa oddziały przygotowawcze. Dodatkowo kilku uczniów z Ukrainy naukę pobierać będzie w klasach łączonych. W sumie w I LO uczyć się będzie 60 licealistów z Ukrainy. Tuż przed spotkaniem organizacyjnym, w auli szkoły uczniowie I Liceum zaprezentowali dla swoich koleżanek i kolegów zza wschodniej granicy krótki program artystyczny. Nie zabrakło własnoręcznie pieczonych ciastek.

Oddział przygotowawczy dla licealistów będzie także w III LO im., Jędrzeja Śniadeckiego w Jeleniej Górze.

W podstawówkach jeleniogórskich oddziały przygotowawcze są w: SP nr 7 i SP nr 3 dla dzieci z klas 1-3 i 4-8, oraz w SP nr 13 dla dzieci z klas 1-3.

W SP nr 15 są oddziały przygotowawcze dla przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat.

W oddziałach przygotowawczych główny nacisk położony jest na naukę języka polskiego. Uczniowie z Ukrainy będą mieć lekcje z nauczycielami przedmiotowymi, ale też wsparcie osób ze znajomością języka rosyjskiego i ukraińskiego. Uczniowie mogą liczyć także pomoc psychologiczną.

W specjalnym liście wystosowanym do nauczycieli, samorządowców i rodziców minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że w związku z aktualną sytuacją możliwe będzie prowadzenie zajęć szkolnych i przedszkolnych w dodatkowych lokalizacjach, zatrudnienie obywateli Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela w uproszczonym trybie, a także zwiększenie wsparcia ukraińskich uczniów przez kadrę pedagogiczną.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.