Nadchodzi nietypowy – bo w warunkach epidemii – 29. Finał WOŚP. Z przesuniętym terminem, bez spektakularnych wydarzeń, ze zbiórkami głównie w internecie. Finał zacznie się wieczorem 30 stycznia. W tym roku pieniądze będą zbierane dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, a część może być przeznaczona na walkę z koronawirusem.
My postanowiliśmy zobaczyć jak wiele dotąd od Orkiestry otrzymała Jelenia Góra i inne miejscowości regionu.
Sprzęt od WOŚP trafiał do 12 miejscowości naszego regionu. To Bogatynia, Bolesławiec, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Kowary, Lubań, Lubawka, Lwówek, Miłków, Piechowice i Zgorzelec. Tych miejscowości jest właściwie jeszcze więcej, ale choć do niektórych trafiał sprzęt, to palcówki te organizacyjnie są przypisane do jednostek nadrzędnych. Dlatego nie ma np. Bolkowa, choć tamtejszy zakład opiekuńczo-leczniczy (podległy jeleniogórskiemu szpitalowi) otrzymał sprzęt o wartości ponad 500 tys. zł, ani Gryfowa (prawie 300 tys. zł dla oddziału opieki długoterminowej, w ramach PCZ w Lwówku Śląskim). Pomocy nie są pozbawione także małe miejscowości, o czym świadczy Miłków, gdzie do ZOL-u trafił sprzęt warty 342 671 zł.
Dokładna wartość sprzętu, który trafił do Jeleniej Góry to 3 168 783 zł. Oczywiście zdecydowana większość sprzętu – o wartości prawie 3 mln zł – trafiła do (wliczając w to także sprzęt przekazywany po pierwszych finałach Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu) Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. W WCSKJ z kolei najwięcej sprzętu trafiło na oddział Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka i Pododdziałem Intensywnej Opieki Neonatologicznej. Łączna wartość urządzeń tam przekazanych wynosi ponad 1,18 mln zł. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in bilirubinometr, stanowisko do resuscytacji, dwa kardiomonitory, dwa inkubatory, inkubator do opieki intensywnej.
Najhojniejsza dla jeleniogórskiego szpitala Orkiestra była po 26. Finale, czyli w 2018 r. Wtedy trafił tu sprzęt wartości prawie 1 mln zł.
Z pomocy Orkiestry korzystały też inne jeleniogórskie instytucje. Karkonoska Grupa GOPR, do której trafił sprzęt wartości prawie 200 tys. zł, otrzymała m.in. dwie hondy i dwie przyczepy ratunkowe dla czterokołowców, a Związek Kombatantów wart 3,5 tys. aparat EKG. Wśród obdarowanych były też m.in. kuratorium oświaty, gdy jeszcze mieściło się w Jeleniej Górze, pogotowie ratunkowe czy Rejonowy Sztab Ratownictwa SKSR.

Drugą pod względem wartości placówką, do której trafiał sprzęt od WOŚP jest szpital w Bolesławcu. Placówka otrzymała sprzętu za blisko 1,6 mln zł, z czego większość po ostatnim finale, czyli w 2020 r. Do Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu trafiły urządzenia warte 1,45 mln zł. Przede wszystkim na oddział neonatologiczny, ale także na pediatrię, otolaryngologię i do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego.
940 tys. zł, to wartość sprzętu, który WOSP przekazał szpitalowi kamiennogórskiemu, a 870 tys. zł warty był sprzęt, który trafił do szpitala w Zgorzelcu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.