Ponad 10 000 m kw. atrakcyjnego terenu w samym centrum miasta (dawne targowisko „Flora”) ma do dyspozycji miasto. Jest kilka koncepcji, jak go wykorzystać. Najprawdopodobniej ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny.

120 tys. zł kosztowało uporządkowanie byłego targowiska Flora, które działało do 2020 r. Wykonawca zdemontował nawierzchnie betonowych, z kostki brukowej i asfaltowe. Rozebrano murki wykonanych z bloczków betonowych, obrzeża i krawężniki oraz schodów. Usunięto pozostałości oświetlenia, niską roślinność (trawy i krzewy). Zabezpieczono i zachowano drzewa. Cały teren po robotach rozbiórkowych został wyrównany, a pozostałe odpady zostały zutylizowane i zagospodarowane. W efekcie, w centrum miasta powstała spora, bardzo atrakcyjna inwestycyjnie przestrzeń do zagospodarowania.

Mieszkańcy mają różne pomysły na to miejsce? Parking dla autobusów turystycznych i samochodów osobowych? Sklep wielkopowierzchniowy? Centrum rozrywki z salą gier, kawiarnią, miejscem spotkań seniorów i ludzi młodych? Ikea? Kamieniczki z usługami na parterze i podziemnym parkingiem?, Park z stoiskami, na których sprzedawane byłyby lokalne produkty? Duży lokal muzyczny?

O dalszych planach względem dawnej „Flory” mówił prezydent Jerzy Łużniak.

– Otwarty został plan zagospodarowania przestrzennego na ten teren i opracowana zostanie dla niego koncepcja architektoniczno-urbanistyczna. Chcemy wziąć pod uwagę opinie mieszkańców o sposobach wykorzystania tej przestrzeni, więc prosimy o ich zgłaszanie. Osobiście uważam (i taka jest większość docierających do mnie głosów), że obszar powinien być zagospodarowany w sposób przyjazny ludziom, bo brakuje nam w tej części miasta tzw. parków miniaturowych, z różnymi rozwiązaniami dla odpoczynku i rekreacji – przekazuje Jerzy Łużniak, zapowiadając, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego miejsca.

Popularna „Flora” przy ulicy Chrobrego w Jeleniej Górze funkcjonowała jako targowisko od 1989 roku, a decyzja o jej zamknięciu zapadła w 2020 roku. W latach 80. było to miejsce, gdzie można było kupić niemal wszystko. Agonia targowiska trwała długo. Stopniowo zamykane były stoiska, aż w styczniu 2020 roku na bramie zawisła tablica „Likwidacja targowiska”. Stoiska handlowe rozebrano. Przez dwa lata miejsce zarastało chaszczami, a mieszkańcy wyprowadzali tu psy.

Fot. UM JG

3 komentarze

  1. Oczywiście w pięknym dużym zielony parku. Odpowiedź

    Wreszcie zróbcie plac zabaw z zadaszeniem. Bo jak leje to dzieciaki w domach siedzą. W upalne dni też super sprawa bo zabawa w cieniu.
    Plac zabaw posadowiony oczywiście w pięknym dużym zielonym parku a nie miniaturowym jak tu prezydent sugeruje.

  2. W specjalnej sondzie na temat terenu Flora głosowało 5500 mieszkańców Jeleniej Góry i 4100 zagłosowało aby cały teren przeznaczyć na park plus plac zabaw dla dzieciaków i mały parking( 800 głosów).

  3. Zróbcie park tradycyjny taki jak Regents Park w Londynie( najładniejszy z wszystkich).
    Wtedy można wkomponować doświetlony plac zabaw dla najmłodszych tak aby w krótkie dni zimowe mogły wciąż z tego korzystać.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.