– Niebezpieczne są głównie strome stoki o wystawie północnej, w szczególności miejsca odłożenia śniegu przez wiejący wiatr (rejony pod przełamaniami terenu, żleby) – informuje GOPR Karkonosze. – Istnieje możliwość wystąpienia samoistnych zsuwów głównie w górnych częściach żlebów oraz na bardzo stromych stokach – dodają ratownicy.

Zalodzony szlak na Śnieżkę

W miejscach zagrożonych utworzone zostały, przez wiejący wiatr duże zaspy. Świeży śnieg leży niezwiązany z podłożem. A dodatkowo dzisiaj (9 stycznia)  prognozowany jest dalszy opad śniegu i wiatr dochodzący do 50 km/h z kierunku południowo-zachodniego. Temperatury w szczytowych partiach mogą spaść do -10 stopni Celsjusza.

Bardzo trudne warunki

Warunki turystyczne będą bardzo niekorzystne, szlaki są pokryte świeżym śniegiem, mogą tworzyć się zaspy, ograniczona widoczność.

– Zaleca się używanie raczków, kijków oraz dobrego obuwia – apelują ratownicy GOPR.

Internauci potwierdzają, że w górach wędruje się trudno.

Właśnie tak dzisiaj było, szlak zielony, a potem czerowny na Kocioł Wielkiego Stawu, na wysokości Wielkiego Stawu zaspy, miejscami po pas, dużo nawianego sniegu do tego ograniczona widoczność brak możliwości dojścia na równie pod Śnieżką„- opisywał wczoraj (8.01) jeden z turystów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.