Nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych obowiązuje od ponad miesiąca. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W ciągu pierwszych dni od wprowadzenia tego przepisu policja w całym kraju za nierespektowanie wymogu nałożyła 50 mandatów i skierowała 30 wniosków o ukaranie do sądu. To bardzo mało. Ta tendencja utrzymuje się także i teraz.

Policja poucza i informuje

Edyta Bagrowska, rzeczniczka prasowa jeleniogórskiej policji podkreśla, że mundurowi stosują głównie pouczenia wobec osób chodzących z maseczkami na brodzie lub bez żadnej osłony. Mandaty dostają osoby, które w wyjątkowo lekceważący sposób podchodzą do przepisów i bezpieczeństwa – wyjaśnia.  Są to jednak pojedyncze przypadki. Przyznaje, że  mieszkańcy rzadko zgłaszają policji, że ktoś nie stosuje się do zakazów.  Większość interwencji kończy się pouczeniem. – Osoby, które rażąco naruszają prawo i bezpieczeństwo innych, muszą się liczyć z surowszą karą – ostrzega Bagrowska.

Za nieosłonięcie twarzy grozi  mandat, kara sądowa lub kara administracyjna od sanepidu. Kary wynoszą do 500 zł mandatu, a przy zbiegu wykroczeń do 1.000 zł, do 5.000 zł grzywny sądowej, np. gdy ktoś nie przyjmie mandatu, do 30.000 zł kary administracyjnej sanepidu, do roku więzienia, gdy osoba z potwierdzonym zakażeniem oddali się z miejsca, w którym ma przebywać.

Maskę (przyłbice, szalik, chustkę) trzeba nosić w miejscach ogólnodostępnych. Zwolnieni z tego obowiązku są: celebrujący księża, dzieci do lat 4, pracownicy nieobsługujący bezpośrednio klientów, kierujący środkami transportu zbiorowego oddzieleni od pasażerów, żołnierze wykonujący zadania i osoby mające problem z oddychaniem lub zakryciem twarzy z powodu stanu zdrowia. Nie trzeba mieć przy sobie potwierdzenia choroby uniemożliwiającej zakrycie twarzy.

Maski może zdejmiemy w czerwcu

Ministr zdrowia Łukasz Szumowski w środę 20 maja nie wykluczył zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa w otwartej przestrzeni. „W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia” – mówił w Radiu Plus minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Można więc przyjąć, że jeśli obowiązek noszenia maseczek ochronnych zostanie złagodzony, to  najwcześniej będzie to  1 czerwca. Obowiązek noszenia maseczek ma jednak zostać poluzowany, a nie zniesiony. Dotyczyć będzie zatem przestrzeni otwartych. W przestrzeniach zamkniętych, a więc m.in. sklepach, galeriach handlowych, środkach transportu, salonach fryzjerskich i kosmetycznych noszenie maseczek nadal będzie obowiązkowe.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.